

Крими
Какво трябва да е поведението ни при настъпила катастрофа?
За месец август на територията, обслужвана от Областната дирекция на МВР-Габрово, са настъпили 8 тежки пътнотранспортни произшествия, с 10 ранени. От началото на годината до края на август тежките катастрофи в региона са общо 44, като 5 човека са загинали, а ранените са 42.
В тази връзка, с цел ограничаване на предпоставките за възникване на тежки пътни инциденти, екипите на „Пътна полиция“ ежедневно осъществяват засилен контрол. Основаната контролна дейност е насочена към превенция на управлението на МПС от водачи, употребили алкохол или шофиращи под въздействието на наркотични вещества, както и на управлението на неправоспособни водачи, водачи с рисково поведение на пътя, свързано с неправилно изпреварване, отнемане на предимство и други несъобразени маневри, създаващи предпоставки за пътни инциденти.
Засилен контрол се осъществява и за спазването на скоростните режими.
АКО СТЕ УЧАСТНИК В ПТП, Е ВАЖНО ДА ЗНАЕТЕ:
Пострадал при пътнотранспортно произшествие е всяко лице, на което вследствие на настъпило ПТП е причинена лека, средна или тежка телесна повреда. ВОДАЧЪТ на пътно превозно средство, участник в ПТП, е длъжен, без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието.
ПРИ ПОСТРАДАЛИ ПРИ ПТП ХОРА:
ВОДАЧЪТ е длъжен да:
– да уведоми полицейските органи от Министерството на вътрешните работи;
– да остане на мястото на произшествието и да изчака пристигането на компетентните органи на МВР;
– до пристигането на полицаите, според необходимостта, да вземе мерки за безопасността на движението и да окаже помощ на пострадалите, ако това не представлява опасност за него;
– да не премества превозното средство, ако то не пречи на движението, както и да не променя състоянието му до идването на полицаите освен ако с него е необходимо да превози до лечебното заведение пострадалите. След това е длъжен веднага да се завърне на мястото на произшествието;
– да вземе мерки следите от ПТП да бъдат запазени до тяхното фиксиране или описване от компетентните служби;
– да не консумира алкохолни напитки до пристигането на контролните органи.
ПРИ ПТП САМО С ИМУЩЕСТВЕНИ ВРЕДИ:
ВОДАЧЪТ е длъжен:
– да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието;
– ако между участниците в произшествието има съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те преместват превозните средства така, че да не възпрепятстват движението, И ПОПЪЛВАТ СВОИТЕ ДАННИ В ДВУСТРАНЕН КОНСТАТИВЕН ПРОТОКОЛ ЗА ПТП;
– ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват полицейските органи от МВР на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания.
ВСЕКИ УЧАСТНИК в ПТП е длъжен при поискване от други участници в движението да дава данни за самоличността си и за задължителната си застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, а в зависимост от последиците от произшествието и да уведоми собствениците на имуществото, което е повредил в резултат на произшествието.
Водач на моторно превозно средство, който не е участник в ПТП, когато пристигне на мястото на произшествието, според необходимостта е длъжен:
– да вземе мерки за осигуряване безопасността на движението и да окаже помощ на пострадалите, ако това не представлява опасност за него;
– да уведоми за произшествието полицейските органи или администрацията на общината, на чиято територия е станало произшествието, ако при произшествието има пострадали хора.
СЛУЖБИ ЗА КОНТРОЛ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
Службите за контрол на МВР ПОСЕЩАВАТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО мястото на ПТП, когато:
– при произшествието има убит или ранен човек;
– МЕЖДУ УЧАСТНИЦИТЕ В ПРОИЗШЕСТВИЕТОИМА РАЗНОГЛАСИЕОТНОСНО ОБСТОЯТЕЛСТВАТА, СВЪРЗАНИ С НЕГО;
– има съмнение, че участник в произшествието е под въздействието на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози или не притежава необходимите права за управление на МПС;
– произшествиетое с един участник и МПС не е в състояние да се придвижи на собствен ход поради причинените му от произшествието вреди;
– произшествието е предизвикало задръстване на платното за движение;
– в произшествието участва ППС, което превозваопасен товар или товар, който се е разпилял на пътя, и в резултат на това създава опасност за движението;
– произшествието е с участието на ППС на Министерството на отбраната или на Българската армия, както и на съюзнически и/или чужди въоръжени сили, преминаващи през територията на Република България или пребиваващи на нея; в този случай се уведомява служба „Военна полиция“ към министъра на отбраната.
ИЗГОТВЯНЕ НА ДОКУМЕНТИ В ЗАВИСИМОСТ ОТ ХАРАКТЕРА НА ПТП
За настъпило ПТП се съставят следните документи:
– констативен протокол за ПТП с пострадали лица;
– протокол за ПТП с материални щети;
– двустранен констативен протокол за ПТП.
– При ПТП с пострадали лица се съставя констативен протокол за ПТП и се изготвя подробна план-схема на ПТП от органите на „Пътна полиция“. Протоколът при ПТП с пострадали лица се съставя в едномесечен срок от датата на ПТП.
– При ПТП с материални щети се съставя протокол за ПТП с материални щети
– Когато при произшествието са причинени само материални щети и между участниците в произшествиетоима съгласие относно обстоятелствата, свързани с него,те попълват своите данни в двустранен констативен протокол за ПТП.
Двустранен констативен протокол не се попълва при условие, че има съмнение, че участник в произшествието е под въздействието на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози или не притежава необходимите права за управление на моторно превозно средство.
– ЗАСТРАХОВАТЕЛИТЕ, които сключват договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите,са длъжни да предоставят безплатно в два екземпляра бланка за двустранен констативен протокол за ПТП при сключване на договора, както и при поискване. Двустранният констативен протокол е валиден и когато бланката не е предоставена от застрахователя.
– Преписи от констативен протокол за ПТП с пострадали лица и протокол за ПТП с материални щети се издават от органите на „Пътна полиция“ на трети лица, претърпели вреди от ПТП, както и при загубване на оригинала. Преписът се издава от структурното звено, съставило документа, въз основа на писмено искане. Преписът се заверява, като в горния ляв ъгъл се отбелязва „препис“ и се полагат подпис и печат.
– При посещение на ПТП органите на „Пътна полиция“ заснемат разположението на ППС и причинените щети в електронен формат.
– Не се посещават от „Пътна полиция“ и не се съставят документи за:
– повреди на МПС, възникнали в резултат на природни бедствия;
– пожар на МПС;
– повреди на МПС, възникнали в паркирано състояние;
– повреди на МПС, които не са причинени от друго ППС освен когато повредите са причинени в резултат на пътнотранспортно произшествие с един участник и МПС не е в състояние да се придвижи на собствен ход;
– повреди по стъклата на автомобила.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой


Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.
След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.
За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.
Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Крими
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там


По искане на Районната прокуратура в Габрово, съдът задържа под стража 27-годишния рецидивист, с инициали Б.А., за извършени кражби от жилища и автомобили.
Прокуратурата го е привлякла в качеството му на обвиняем за това, че през периода от 23 май до 5 юни т.г. при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез използване на технически средства и чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на пари – общо 3 420 лева, от три автомобила и две жилище в Габрово. Обвиняемият влязъл в двете жилища докато техните собственици били там.
Обвиняемият е многократно осъждан. По отношение на него са влезли в сила 9 присъди, предимно за извършени кражби. В края на месец април 2024 г. бил освободен от затвора, след като изтърпял наказание лишаване от свобода, в размер на 1 година и 6 месеца.
След извършване на поредните престъпления, на 26 юни Б.А. бил задържан от РП-Габрово за срок до 72 часа, до довеждането му в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Съдът възприе доводите на прокуратурата, че е налице реална опасност подсъдимият да извърши и друго престъпление или да се укрие, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Крими
Спипаха трима от Севлиевско, част от ОПГ за телефонни измами


Служители от РД „Гранична полиция“ – Русе задържаха част от организирана престъпна група за телефонни измами. Те опитали да пренесат през границата голяма сума пари и накити, съобщиха от пресцентъра на МВР.
На 22 юни, в 19.20 часа, при осъществяване на компенсиращи мерки, граничен полицейски екип спрял за проверка таксиметров автомобил, който пристигнал за излизане от България на граничния преход Русе – Гюргево.
Поведението на пътника, 27-годишен мъж от Севлиево, им се сторило подозрително. Направен бил оглед на пренасяния от него личен багаж, при който граничните полицаи открили несесер в найлонова чанта с видимо голяма сума пари.
Мъжът обяснил, че багажът не бил негов, а на други двама, които също пътуват за Румъния. Тримата трябвало да се срещнат в Букурещ.
27-годишният пътник в таксито, който пренасял в несесера 29 860 лева и 5 накита от жълт метал, бил задържан.
След проведени оперативни мероприятия, служители от сектор „Специални тактически действия“ в РДГП – Русе задържали в граничната зона и 23-годишен мъж от Севлиевско, съпричастен към случая.
В голям магазин в Русе била задържана и 18 – годишна жена, също от Севлиевско. При обиск в бельото ѝ били открити 3 370 лева. Граничните полицаи установили, че накитите и паричните средства били предмет на престъпление – жена от Севлиево е била обект на телефонна измама и хвърлила от терасата си пари и накити на престъпниците.
Тримата задържани ще бъдат предадени на ОДМВР-Габрово. Същият екип гранични полицаи от ГПУ-Русе на 21 юни е разкрил идентичен случай. Пак при опит да премине в Румъния е задържан 23-годишен мъж от Плевен, пренасящ 2 100 лева и 2 950 долара, които придобил чрез телефонна измама на територията на Плевенска област.

-
Новинипреди 5 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 6 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 5 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Културапреди 4 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Кримипреди 5 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там
-
Любопитнопреди 4 дни
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!
-
Кримипреди 4 дни
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой
-
Любопитнопреди 3 дни
Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)