Свържи се с нас

Новини

Станимир Стойчев: Нужно е да се наблегне на традиционните и семейните стопанства

Published

on

Севлиевецът Станимир Стойчев е роден на 11 февруари 1982 г. Висшист от Аграрния университет в Пловдив. Гордее се, че развива поминъка на своите родители и е свързан със земеделието – ръководи успешно собствено земеделско стопанство. Има богат опит в сферата на неправителствените организации. Семеен, с едно дете.

Фактор за мотивацията според него е отговорността пред хората. Станимир е общински председател на БСП в Севлиево, общински съветник и председател на групата съветници. „За да има промяна, трябва нова енергия и хора, които да работят, за да я осъществят“, казва той. На мнение е, че не може по-младото поколение да стои по цял ден пред мониторите и да пускат гневни коментари в социалните мрежи, казвайки, че нищо не се случва. Кандидатът за депутат от листата на Коалиция „БСП за България“ смята, че за да се промени моделът на управление на страната, младите трябва да участват активно в този процес.

„Важно е да има достатъчно компетентност в дадена сфера“ коментира Станимир, като самият той смята, че притежава именно такава в областта на селското стопанство. В коментара си допълни, че като страна-членка на ЕС трябва да вървим напред и да се развиваме, а вместо това изоставаме по всички показатели, дори от тези, които са били доста след нас. Като пример даде Румъния, която е в челните позиции по усвояване на евросредства, докато България е в дъното на класацията.

Приоритет се дава единствено на големият земеделскистопанин – повече от 90 на сто от средствата са се усвоявали от по-малко от 10 на сто от бенефициентите. По темата за избухналите скандали, дори и с еврофондовете, Стойчев коментира „През последните години министерствата бяха окупирани от ГЕРБ и нямаше възможност истината за случващото се да излезе наяве. Като човек, ангажиран в сектора, се притеснявам, че това, което излезе наяве, е само върхът на пирамидата. Тепърва предстои да се появят повече разкрития. Малкото останали в сферата хора го правят от любов към самата професия, уви, на ръба на оцеляването.“

Относно законодателната промяна, за да се обърне повече внимание на малкия и средния земеделец, Станимир категорично заявява, че трябва да се осигури по-голяма субсидия за тях. „Това, което е дефинирано като плащане за малки и средни земеделски стопани, е, меко казано, смешно.“ Преди десетина години, земеделските стопани в този сектор дори са били освободени от данъци, а сега е обратното – за тях тежестта е много по-голяма, отколкото за крупен арендатор.

Обещания се давали от години за връщане на позициите на България на международните пазари, а резултат не е имало. Правят се пиар акции, но цените на основните продукти остават непроменени, износът ни е почти спрян – в сравнение с преди 10 години сега е наполовина, коментира Станимир.

Като депутат Стойчев сподели, че основния проблем за Община Севлиево еводоподаването, за което се изчаква решение повече от 30 години. Едва миналата година под натиск на обществото и вследствие на редица протести, е започнала подмяна на довеждащ водопровод. Според него това ще отнеме години, но макар и стъпка в правилна посока, не е достатъчно, а само поредно закърпване на ситуацията.

„Хубаво е да се мисли за язовир. Бойко Борисов втори път го обещава, на всеки 10 години по веднъж. А не е започнала никаква процедура по изграждане на подобно съоръжение. Инфраструктурата в община Севлиево също е занемарена, пътищата са под всякаква критика“, коментира кандидат-депутата Станимир Стойчев.

Темата за тунел под Шипка е обещаван многократно от бившите управляващи. Въпреки че обходният път е готов, тунелът все още е в процес да започне. Има проект за един от най-тежките участъци – пътя Севлиево-Крамолин, който се прави от години. Той допълва, че вече има проект, но не са осигурени средства, а остават само обещанията.

Станимир смята, че БСП заслужава шанс, за да докаже, че заедно могат да се решат редица проблеми, като партията винаги е доказвала, че се грижи за хората.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на БСП, във връзка с парламентарни избори 2021, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. БСП е под номер 4 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Икономика

Три предприятия от Габровска област с одобрени проекти от „Социална закрила“

Published

on

Три социални предприятия от Габровска област са одобрени за финансиране на проектните им дейности по Компонент 2 „Подкрепа за осъществяването на социалната дейности/или за постигане на социалните цели на социални предприятия, вписани в Регистъра на социалните предприятия“ към Фонд „Социална закрила“.

Това са габровските „Търнава БГ“ за проекта „Зелено възстановяване – природа и нов живот след зависимост“, Сдружение „ТКД Здравец – Габрово“ за проекта „Дигитален достъп – умения и възможности за хора с увреждания“ и „Ресто консулт“ от с. Батошево, Севлиево за проекта „В кухнята на възможностите: кулинарно приобщаване чрез умения и солидарност“.

С подкрепата на Регионален център за социална икономика – Габрово трите социални предприятия кандидатстваха с проектни предложения пред Фонд „Социална закрила“. Чрез тях ще бъдат изградени партньорства, ще се популяризират добри практики за хора от уязвимите групи и ще им се помогне да придобият нови умения за успешна реализация на пазара на труда.

Богата събитийна програма ще бъде част от проектните дейности. В нейното осъществяване ще се включи екипът на Регионален център за социална икономика – Габрово.

Предвидени са три семинара по трите проекта. Основните теми, върху които ще се акцентира са иновации в социалните предприятия, лидерски умения в социалното предприемачество, подходи към различни групи клиенти, социалното предприемачество като фактор за създаване на общности, застъпничество за социалните предприятия.

Ще се разгледат различни видове социални иновации и ще се създаде мрежа за сътрудничество в социалните предприятия. Ще бъдат насърчавани иновативни подходи за решаване на социални проблеми. Ще се представи на участниците в семинарите какво е социално предприемачество и ще се развие у тях разбиране за лична и обществена отговорност. Ще се създадат ключови умения в участниците като емпатия, активно слушане, критическо мислене, креативност, екипна работа, комуникативност и инициативност в социалното предприемачество.

По единия от проектите са предвидени посещения в три успешно функциониращи социални предприятия от България, където екипите ще обменят опит и ще споделят устойчиви модели от тяхната практика. Финансовата подкрепа от Фонд „Социална закрила“ е в размер на 9 900 лв. за всяко от проектните предложения на социалните предприятия от Габровска област. Съфинансирането от кандидата е 10% от общия бюджет на проекта. Дейностите ще се реализират и отчитат до 31 октомври 2025 г.

Зареди още

Новини

Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона

Published

on

За повече средства за спортна инфраструктура, заплащане на възнагражденията на треньорите, съдействие и консултиране при писане на проекти към Министерството на младежта и спорта, увеличаване на часовете по физическо възпитание и създаване на спортно училище, промяна на методиката за отпускане на спортните стипендии – това са част от исканията, които отправиха представителите на спортните клубове и на местната власт към Министъра на младежта и спорта Иван Пешев на провелата се среща в Габрово.

Общински съветници от Севлиево отправиха писмено запитване до министъра и народния представител Михаил Митов за ускорено финансиране за изграждане и поддръжка на спортно-тренировъчни бази в общината.

Председателят на Общински съвет Дряново Тодор Георгиев постави въпроса за подмяната на седалките и на настилките на стадион “Локомотив“.

Председателят на Баскетболен клуб „Зограф“ – Трявна Добринка Манева апелира за изграждане на спортна зала в Община Трявна. Това е единствената община на територията на областта, в която няма подобно съоръжение. Заместник-кметът на Трявна инж. Жасмина Лазарова поясни, че има идеен проект, като местната администрация търси възможности, чрез европейски проекти или държавно финансиране, тъй като бюджетът на Общината е крайно недостатъчен, за да бъде изградена залата по капиталов разход.

Да се върне спортът в училищата призова председателят на Баскетболен клуб “Чардафон“ Иван Господинов.

Министър Пешев поясни, че увеличаването на часовете за физическо възпитание и спорт е трудноосъществимо за територията на цялата страна, тъй като в големите градове спортните бази не са достатъчни за обезпечаване на повече учебни часове.

Зареди още

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица