Свържи се с нас

Новини

Математикът Мартин Копчев със сребърен медал от международна олимпиада

Published

on

Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ със своите значими постижения, продължава да подрежда Габрово на първите места на престижни международни и национални олимпиади и конкурси.

Ученикът Мартин Копчев е сребърен медалист на най-голямото и престижно състезание по информатика – Международната олимпиада. Той е единственият състезател от България с четири участия в Международната олимпиада по информатика.

На 33-ото издание на Международната олимпиада по информатика (IOI) срещнаха сили над 350 ученици, от близо 90 държави от цял свят. Този път най-добрите информатици от цял свят се състезаваха между 20 и 27 юни, като виртуален домакин отново бе Сингапур, а българският отбор бе ситуиран в учебната база на МОН в Банкя.

„Гордеем се с високите постижения на учениците. Гимназията завършва учебната година с 5 лауреати на националните олимпиади. Постижение, с което малко училища в страната могат да се гордеят“, споделиха от ПМГ – Габрово.

Впечатляващи са резултатите на четирима ученици, които са включени в националните отбори на България за участие в международните отбори на България. Това са учениците Мартин Копчев – по математика и информатика, Добрин Башев – по информатика, Веселин Димов – по физика, Цветомир Бонев и Никола Максимов – по информационни технологии с проект, който е изключителна иновация, която вероятно ще има своята практическа реализация. И Ясен Пенчев – по математика и информатика.

Още много са значимите постижения на ученици от ПМГ – Габрово на националните олимпиади по английски език, немски език, информатика, математика, физика, астрономия, гражданско образование, география и икономика, техническо чертане, природни науки и др.

Природоматематическата гимназия, със своите значими постижения, продължава да подрежда Габрово на първите места на престижни международни и национални олимпиади и конкурси.

„В навечерието на половинвековния юбилей на гимназията сме горди със забележителните постижения на нашите ученици, които не са самоцел, а утвърдени във годините, резултат от упоритата работа на учителите. Потомците на Гюзелев са длъжни да следват завещаното от своя патрон“, заявиха още от габровската математическа гимназия.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Отличия за „КюБол“ на републиканското първенство по билярд

Published

on

Габровските билярдисти от Спортен клуб „КюБол – Габрово“ отново доказаха, че са сред водещите имена в родния билярд.

Силно представяне, хладнокръвие в решаващите моменти и шампионски характер донесоха престижни отличия за града на провелия се в Пловдив първи кръг от републиканско първенство на Националната федерация по билярд (НФБ) за сезон 2026. Домакини бяха клубовете 9 Ball Kapana и 9 Ball Grand, които осигуриха отлични условия за провеждане на надпреварата в дисциплината 9-та топка.

В А дивизия Стелиан Кукучев се изкачи до почетното трето място след оспорвани двубои срещу най-добрите състезатели в страната. Стабилната му игра и увереността в ключовите партии го наредиха сред медалистите и затвърдиха позицията му като един от най-постоянните състезатели на „КюБол“. В същата дивизия достойно се представи и Иван Янков, който също защити честта на габровския клуб.

Истински триумф за Габрово донесе Климент Велев в Б дивизия. С впечатляваща серия от победи и безапелационна игра във финалната фаза той заслужено грабна титлата и се окичи със званието републикански шампион. Велев демонстрира класа, концентрация и тактическа зрялост, които му осигуриха място на върха.

Силно участие в Б дивизия записаха още Ивайло Стоянов, Дарин Димов, Цветан Петков и Димитър Синчанов, които показаха, че габровската школа има дълбочина и потенциал. Спортен клуб „КюБол – Габрово“ се подпомага от avtogumi.bg.

Зареди още

Новини

Новият областен на Габрово встъпи в длъжност

Published

on

Областният управител Асен Даскалов официално встъпи в длъжност днес. Церемонията по приемственост се състоя в Заседателната зала на Областната администрация – Габрово.

Асен Даскалов бе назначен с Решение на Министерски съвет от 23 февруари 2026г. Досега действащият областен управител Мария Башева предаде символа на държавността – бронзов лъв, изработен от габровския скулптор Адриан Новаков, на своя новоназначен колега.

Башева благодари на колектива на Областна администрация за подкрепата и професионализма, като подчерта, че си тръгва с благодарност и с уважение. С пожелание за мъдрост в решенията, за човешко отношение към всички предстоящи казуси и за успешна работа с екипа тя предаде символа на област Габрово на Асен Даскалов. “Мисля, че ще се справите достойно. На добър час!“, пожела още Башева.

Заместник областният управител Иван Любомиров подари на Башева дървото на живота с думите: “Във времена, в които цели градове и площади са пълни с хора, които нямат търпение някой да си тръгне, Вие сте лидер, с който никой не иска да се разделя. Ако се съмнявате в това, може да погледнете в очите на колегите си. Нека това дърво да Ви напомня, че след всяка буря идва пролет, а всяка пролет идва навреме“.

Асен Даскалов приветства екипа, като се обърна към всички човешки и като колега. “За мен е чест да заема този пост. Приемам го отговорно и с ясното разбиране, че тази администрация има нужната експертиза. Ценя професионализма, ще разчитам на Вашия опит и на пряката комуникация. Предстоят ни избори и това е главната ни задача. Бих желал да проведем български избори, но по европейски стандарт. Няма да променям работещи формули, а необходимите подобрения ще въведем спокойно. Вярвам, че можем и ще работим с добър диалог и в полза на обществото“, каза в обръщението си Даскалов.

Зареди още

Новини

Да помогнем на Ники да оздравее!

Published

on

Шестгодишният Николай Маринов от Габрово, борещ се с коварно заболяване, има нужда от подкрепа. Той е диагностициран с остра лимфобластна Т-клетъчна левкемия (T-ALL), която засяга кръвта и костния мозък. В момента провежда втори етап на лечение в Клиниката по детска хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София.

В началото на юни 2025 г. Ники развива бронхит след прекарана вирусна инфекция, която според лекарите е най-вероятната причина за отключване на левкемията. От миналия декември започва битката с болестта, която е свързана с тежко и продължително лечение, дори пункции в гръбначния стълб, които малкият герой издържа мъжки.

Неотлъчно до Ники е неговата майка Надежда, с която живеят в общинско жилище. Предстоят им месеци терапии, изследвания и постоянни медицински процедури. Част от тях се покриват от Здравната каса, но има допълнителни непосилни разходи за лекарства, пътуване, болничен престой и множество ежедневни нужди, докато трае борбата с болестта.

Ники е усмихнато и умно момче, което до скоро прекарваше дните си в игри и разходки с любимото колело, с което даже е печелил награда от Община Габрово, когато е само на четири годинки. Дете с големи сини очи и още по-големи мечти. Тази есен той трябва да бъде ученик, но понякога животът поставя най-тежките изпитания пред най-малките и чисти души.

Надежда за Ники има и ние вярваме, че когато добрите сърца се съберат, се случват чудеса!

Всеки, който желае да подкрепи каузата, може да го направи чрез дарение по откритата банкова сметка:

IBAN: BG60 UBBS 8002 1037 9550 50
BIС: UBBSBGSF
Банка – ОББ АД
Титуляр: Надежда Цветкова
Основание: Дарение за Ники

Нека помогнем на едно дете да оздравее и да се радва на живота!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица