Свържи се с нас

Новини

Започва благоустрояването около Корпус 1 на ТУ – Габрово

Published

on

Благоустрояването на територията до Учебен корпус 1 (Интеграла) на Технически университет – Габрово стартира през тази седмица, информираха от висшето училище. Строително-ремонтните работи ще обхванат площ около 10 декара между корпусите 1 и 5.

Предвидено е обновяване на паркинг зоната. Прилежащата алейна мрежа ще бъде основно рехабилитирана с нови настилки, тротоари и стъпала. Ще се почисти неподдържаната растителност и мястото ще се затреви.

Включено е парково обзавеждане с пейки, пикник маси, велосипедни стойки и съдове за отпадъци. Ще бъдат монтирани LED осветители, видеонаблюдение и поливна система, които сега липсват. Ще има и зарядна станция за електромобили.

Дейностите ще бъдат извършени от „Билд инвест“ ООД, гр. Хасково. Стойността на договора с избраната фирма е 274 286.88 лв. с ДДС и срок за изпълнение от три месеца. За обекта е изготвен инвестиционен проект от местното дружество „Арк проект“ ООД, което ще изпълнява и авторския надзор. Строителният надзор е поверен на „СС-Консулт“ ЕООД от гр. Варна.

Финансирането се осигурява по проект „Красива България“ чрез споразумение с Министерството на труда и социалната политика. Безвъзмездната субсидия е 95 945.55 лв., а останалите средства са от бюджета на университета.

Съгласно Националния план за действие по заетостта през 2021 г. част от работниците на обекта трябва да са безработни, за които ще бъдат създадени временни работни места. Мярката подпомага регистрирани в бюрата по труда лица чрез обучение в областта на архитектурата и строителството, здравеопазването и социалните услуги.

Технически университет – Габрово е единственото висше училище от страната, което кандидатства за подпомагане в тазгодишната кампания на „Красива България“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Третият национален Patrol събор ще се проведе в началото на април

Published

on

През април 2026 г. любителите на офроуд приключенията и автомобилните емоции ще имат повод да се съберат в сърцето на Балкана. От 3 до 5 април в района на Трявна и Плачковци ще се проведе Третият национален Patrol събор – събитие, което вече се превръща в традиция за феновете на легендарния Nissan Patrol.

Съборът ще предложи зрелищни офроуд трасета, демонстрации на високопроходими автомобили и възможност за срещи между ентусиасти от цялата страна. Очакват се участници с различни модификации и подготовки, както и множество посетители, които просто искат да усетят адреналина и духа на приключението.

Организатор на събитието е Станислав Райков, в партньорство с Община Трявна и кметство Плачковци. Третият национален Patrol събор обещава незабравими емоции, кал, адреналин и добро настроение сред природата – събитие, което ще привлече както запалени офроудъри, така и любопитни гости.

Зареди още

Култура

Зрителите предлагат решения и нов финал на ново представление

Published

on

На 4 февруари от 19.00 часа в Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще се състои премиерното представление на „Форум театър: Краят не е предизвестен!“. Форматът е посветен на познати ни социални теми, за които се търси различно разрешение. За целта се включва активното участие на зрителите с мнения и предложения за различни действия, които биха променили развитието на дадената ситуация.

Събитието стартира като ателие през септември с актьорите от трупата на театър под ръководството на Явор Костов – Йондин. Участват актьорите: Ванина Попова, Дилян Николов, Любен Попов, Магдалена Славчева, Надежда Петкова, Радостина Ангелова, Светослав Славчев, Силвия Боева, Таня Йоргова.

От 26 до 28 януари екипът на форума работи по подготовката на първото представление. То ще бъде пред габровската публика. В началото на вечерта актьорите представят пред зрителите няколко казуса от социален или семеен характер. Чрез гласуване зрителите определят по кой казус желаят да работят. Именно тогава стартира същинския форум.

Актьорите отново изиграват сцената, като всеки един зрител има право да я прекъсне в момент, в който мисли, че може да се постъпи по друг, предложен от него, начин. Така се тестват ситуациите и развитието на казуса според новите предложения. Публиката участва активно с гласуване, мнения и насоки.

Обичайно място за разиграването на форум театър е в училища, дневни и социални центрове. Все места, на които възникват казуси и се противопоставят позиции и личности. За първи път в Габрово обаче форумът се случва на театралната сцена. Това е необичайно, но в същото време търсен ефект от екипа на театъра. Осъществяването на проекта е опит да се насочат погледите към живота в неговата действителност от безопасното място на сцената, където могат да се правят опити и да се тестват решения на казуси в защитена среда.

Форматът предполага среща на различни поколения, обединени от желанието да се общува и дебатира по важни за обществото теми. Ръководителят и т.нар. посредник между изпълнителите и публиката е Явор Костов – Йондин, чиято работа през годините е дълбоко свързана със социалните театрални проекти и програми, главно свързани с деца и младежи в риск от социална изолация.

От 2012 г. участва в разработването на Ателие „Пластелин“ – неголямо галерийно пространство в центъра на София – като място за правене на независимо изкуство. От 2015 г. работи върху Субтеатър – идейно естетическа платформа за неконвенционален театър. Сред последните му театрални проекти са моноспектаклите „Сеч. Една възбуда“ по Томас Бернхард и „Детска история“ по Петер Хандке. Номиниран е за награда „Аскеер“ 2025 за главна мъжка роля за ролите на Разколников в “Представление и наказание” от Иван Станев по „Престъпление и наказание“ на Ф.М. Достоевски и като Вершинин/Кулигин в “Три сестри” от А.П. Чехов.

Зареди още

Любопитно

ТОП 10 най-излъчвани песни в България за 2025 година

Published

on

Официалната класация на ПРОФОН за най-излъчваните песни в българския радио и телевизионен ефир през 2025 г. вече е факт. „Apt.“ на Rosé и Bruno Mars е най-въртяното парче в България през изминалата година, като песента е била пусната близо 16 000 пъти. На второ място е Ed Sheeran с „Azizam“, а третото заема Teddy Swims със сингъла „Bad Dreams“.

Най-излъчваната българска песен в годишната класация на ПРОФОН е „Носталгия“ на Elizabet – с близо 10 000 завъртания в радио и телевизионния ефир. На второ място са Veniamin и Eva Lea (Ева Пармакова) с „Как да спра да те обичам“, а третата позиция е за дуета Tino и Vall (Валерия Войкова) с „Вечност или?“.

Годишната класация на ПРОФОН се изготвя от данни, предоставени от глобалната компания за музикални технологии BMAT Music Innovators. BMAT създава официални класации в над 35 държави и предоставя услуги на повече от 140 организации за колективно управление на права в света. Класацията на ПРОФОН обхваща периода 01/01/2025 – 31/12/2025 и е базирана на 24-часово отчитане на излъчванията в ефира на над 50 телевизионни канала и радиостанции.

TОП 10 Airplay за 2025 година:
1. Apt. – Rosé & Bruno Mars
2. Azizam – Ed Sheeran
3. Bad Dreams – Teddy Swims
4. Anxiety – Doechii
5. Yamore – Moblack, Salif Keita, Cesária Évora, Benja (Nl), Franc Fala
6. Abracadabra – Lady Gaga
7. I Adore You – Hugel, Topic, Arash, Daecolm
8. Die with a Smile – Lady Gaga, Bruno Mars
9. Sports Car – Tate Mcrae
10. Blessings – Calvin Harris, Clementine Douglas

TOP 10 BG Airplay за 2025 година:
1. Носталгия – Elizabet
2. Как да спра да те обичам – Veniamin x Eva Lea
3. Вечност или? – Tino x Vall
4. Налей – Robi x Tino
5. Нито миг – Grafa x Dara Ekimova
6. Вълк – РУШИ
7. Мале – Robi x Mona
8. C’est La Vie – Dara Ekimova
9. Пак си тук – Nicka
10. Хъни – Dara Ekimova

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица