Свържи се с нас

Любопитно

Удари първият училищен звънец

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Днес, 15 септември, официално започна новата учебна година и в Габрово. Приблизително 10 000 ученика  започнаха учебните занятия в  oбласт Габрово, а около 900 първокласника за пръв път прекрачиха училищния праг.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Първият училищен звънец в ОУ“Иван Вазов“ в Габрово удари в 9.00 часа. Училищният двор беше събрал  ученици, родители, бивши и настоящи учители, официални гости, както и бивши възпитаници на школото.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

След официалното откриване всички бяха поканени към класните стаи.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Началото на учебната година в Националната Априловска гимназия (НАГ) беше поставено в 10.00 часа. 128 осмокласници разпределени в 5 паралелки произнесоха Априловата клетва в НАГ и поеха към класните стаи.  Вътрешният двор на гимназията беше изпълнен от всички класове на училището и след официалната част всички ученици и гости на празника можеха да посетят новото крило, което е вече напълно завършено.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Тази година няколко новости очакват ученици и учители. Ново разпределение ще има на ваканциите. Тази година за първи път учениците ще имат една кратка есенна ваканция от 29 октомври до 1 ноември и малко по-дълга коледна почивка.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На малките ученици пък няма да им се налага всеки ден да носят учебници, защото в училище ще има втори комплект. Петокласници и шестокласници пък ще учат по нови учебници, изчистени от бисери и неточности.

Експертите от образователното министерство са си поставили за цел да разберат защо в едни училища децата се представят по-добре на изпитите, а в други – по-слабо.

Любопитно

Втори ретро парад в Трявна

Published

on

Зареди още

Култура

Дарена Дечева: Искам да помагам и да бъда полезна на обществото

Published

on

„Искам да помагам и да бъда полезна на обществото.“ Това заяви в студиото на първия музеен подкаст в страната „Музеят говори“ лъчезарната Дарена Дечева от Дряново, студентка втори курс по логопедия в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, която чрез своите текстове и музика набира все по-голяма популярност в социалните мрежи.

Дарена гостува в новия епизод на видеоподкаста на Исторически музей – Дряново, в който разговаря с водещата Мая Денчева и разказва повече за себе си, творчеството си, хобито си, както и за влиянието на социалните мрежи върху съвременните млади хора. Дечева е и авторка на интрото, с което започва всеки епизод на „Музеят говори“.

От 12-годишна възраст тя създава авторска музика, а към днешна дата има над 40 публикувани песни с текстове, написани от самата нея. Работила е с множество артисти и е подгрявала изпълнители като Керана и космонавтите, МОЛЕЦ, DARA и други. Многократно се е включвала и в благотворителни концерти, защото вярва, че всеки от нас носи отговорност да бъде до хората в нужда и да помага чрез това, което обича да прави.

През 2020 г. Дарена бе номинирана от 359 Hip Hop в категорията „Най-добро женско МС“, а през 2021 г. — в категорията „Най-добро МС на годината“. „Въпреки че започнах в хип-хоп средите, с времето разширих стилистичния си диапазон, насочвайки се към по-нежни и мелодични жанрове като R&B, джаз и реге, което ми отвори нови възможности за артистично развитие“, сподели тя.

През 2022 г. в TikTok набраха популярност нейни кавъри – „от чалга в коренно различен стил“, чрез които преобразява поп-фолк парчета в джаз, реге, фънк или блус звучене. Най-популярното ѝ видео има близо 600 000 гледания, а профилът ѝ в платформата е с почти 10 000 последователи.

Същата година тя издава дебютния си албум „СъзДай“ в партньорство с пловдивското студио „Голд лейбъл“, а общият брой гледания в нейния YouTube канал вече надхвърля 111 000.

Преди 2 години, през 2024 г. Дарена се класира във финалния кръг на конкурса New University Talent с авторското си парче „НЯМА МЕ“, което беше излъчено и по BTV Radio. Последното ѝ парче – „Малката тя“, влезе в класацията „НОВО 10“. Пред водещата на подкаста второкурсничката сподели, че е израснала в Дряново, гордее се с това и всеки път, когато се връща обратно, се чувства развълнувана, тъй като за нея градът е дом.

Дарена говори още за своето детство в родния град на Колю Фичето, за спомените си, и засегна темата за семейството, което определи като здравословна среда за личностно развитие на всеки човек.

По думите ѝ малкият град, какъвто е Дряново, крие своите предимства пред големия – например столицата на България. „В големия град забързаното ежедневие и динамиката те правят безразличен към детайлите. В малкия град сякаш хората са по-задружни и си помагат повече“, коментира тя.

Според Дарена, Дряново се е променило в положителна посока през последните години. Като аргумент в тази посока тя посочи, че културен живот в града не липсва, но добави, че би работила повече в посока да промени манталитета на хората. „В Дряново има събития. Не бъдете безразлични към това, което се случва, за да може то да расте!“, призова тя.

Дарена не скри и че преди да запише своето висше образование е била пред дилема и кръстопът накъде да поеме. От думите ѝ стана ясно защо смята, че музиката и логопедията си подхождат повече, отколкото изглежда на пръв поглед. Целият епизод с участието на Дарена Дечева може да бъде изгледан в YouTube канала на Исторически музей – Дряново.

Зареди още

Любопитно

Рекорден брой участници в спортните турнири на Узана Поляна Фест

Published

on

Спортните турнири на Узана Поляна Фест 2026 привлякоха рекорден брой участници и превърнаха поляната в оживена арена на феърплей, спонтанни отбори и донесоха още повече неподправено фестивално настроение.

Още в първия ден от фестивала, когато слънцето започна да се снижава, в пространство ПОЗНАНИЕ настъпи време за тишина, концентрация и интелектуална битка. Първият открит турнир по блиц шах в историята на фестивала, организиран със съдействието на ШК „Орловец 1997“ – Габрово, събра 32 участници, които повече от два часа премериха стратегическо мислене и бързи решения.

Под сенките на дърветата, сред спокойствието на Узана, шахматисти от различни възрасти и опит доказаха, че спортът не е само движение – той е и ум, и характер, и способност да останеш фокусиран, когато всичко около теб те предизвиква да се впуснеш в най-различни активности.

В съботния ден, под откритото небе и жаркото слънце, футболът и волейболът събраха общо 25 /13+12/ отбора – далеч над първоначално планираните 16 /8+8/. В предварителното записване заявки бяха подали едва пет тима, а всички останали се сформираха на място, в духа на Узана, където хората се събират, за да играят, да се забавляват и да бъдат част от една общност. Футболният турнир събра 12 отбора и донесе емоции, които напомниха за големите мачове от световното първенство, течащо по същото време. Атракцията на турнира бяха дамския отбор „Пърленките“, които се изправиха срещу „Рестарт Юнайтед“ и след дузпи успяха да победят момчетата с 3:1. На финала триумфира „Живко микс“, следван от Отбор без име и „Бразилците“, които внесоха характерен заряд и настроение.

Волейболът също привлече силен интерес – 13 отбора се включиха в надпреварата, а на върха се изкачиха „Лечителите“, пред „Маниаците“ и „Наказателите“. Турнирите бяха организирани със съдействието на компанията за селектирано пиво БИНДИНГ България, която традиционно подкрепя спортните инициативи на фестивала.

Тази година спортът беше сред най-силните акценти на Узана Поляна Фест. Не просто състезания, а истинско преживяване, което събира хората, създава нови приятелства и носи онзи естествен дух на общност.

А в контекста на тазгодишната фестивална тема „Равновесие“, спортът ни показа как балансът се проявява в движението, в играта, в уважение към съперника и в способността да бъдеш част от нещо по-голямо.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица