Свържи се с нас

Култура

И беше празник на българщината

Published

on

На седмия национален фестивал „Семе Българско“ му вървя по вода на 15-16 май в Севлиево. В парк „Казармите“, където ежегодно се провежда събитието, дойдоха хора от всички краища на страната.

И въпреки, че 15 и 16 май не са част от празничния календар, познати и непознати си казваха „Честит празник“. И наистина беше празник! Защото след почти две години изолация беше истински празник да бъдем заедно, в името на българщината и семената български.

Партньорът на фестивала, Селскостопанска академия, беше се погрижил всеки, който желае, да предаде нататък, вземайки безплатно от Дома за семена, истинските български сортови семена от всички институти.

Седем бели гълъба полетяха свободни в небето, седем дръвчета, осигурени от партньора Северно Централно държавно предприятие, бяха посадени в парка, разказа се за символиката на седем обредни хляба, омесени с вещина и любов, седем по седем човека оставиха своите послания на инсталацията „Предай завета“.

Беше дописана книгата „За мен България е…“, направено родово дърво на Севлиево с етнолога Анелия Милушева, рисуваха се шевици, изработваха се български кукли, плъстише се вълна, твори се с глина, припомнха се ръкоделията на нашите баби…

По изгрев в неделния ден кръгът на паневритмията беше завъртян, за да е от кълна до върха все българско.

Истински взрив от емоции предизвика спектакъла на „Бага тур“, докосвайки най-дълбоките струни на българския дух.

Фолклорният ансамбъл НЧ „Развитие“ – гр. Севлиево, ДФА „Габровче“- гр. Габрово, ПФА „Добруджа – гр.Добрич и оркестър „Шевица“ разиграха сърцата на малки и големи и въпреки дъжда под техния съпровод се извиха кръшни хора.

Фолклорният концерт на Емилия в съботната вечер обра овациите на посетителите.

Оркестър „Севлиево“, „Децата на Севлиево“, Upstream voices, читалищата от областта, ФТФ „Боженци“, ФТФ „Йосиф Йовчев“ – гр. Полски Тръмбеш, фолклорни състави от страната и индивидуални изпълнители предизвикаха на фестивалната сцена експлозии от багри и звуци.

С огромен интерес бе посрещната изложбата на фотографа Асен Великов, посветена на българската родова памет.

НП „Централен Балкан“, ПП“Българка“ и ФПС „Зелени Балкани“ провокираха всички любители на природата с разнообразни инициативи.

Община Севлиево, домакин и съорганизатор на фестивала, беше се погрижила парк „Казармите“ да бъде чист и уютен, като красотата и зеленината му хармонираха с празничната атмосфера на събитието.

Но за фестивала „Семе българско“ това не беше всичко. Защото всичкото има смисъл, ако резултатът е един нов живот. Фондация “Искам бебе” награди Национален фестивал “Семе българско” с наградата “Ангел на благодарността” като признание за приноса в подкрепа на каузата „Шанс за бебе“.

Ето какво сподели Ивелина Елмазова, вдъхновител на фестивала: „От името на всички, които сме част от пътуването на националния фестивал “ Семе българско” вече седем години в град Севлиево, хиляди пъти благодаря за честта и този дар на фондация “Искам бебе“ и специално на създателя ѝ Радина Велчева! Благодаря и на кмета д-р Иван Иванов и екипа му от Община Севлиево за заедността да сбъдваме живота и надеждата, защото този фестивал е самата реалност на вече две родени бебенца от общата ни вяра и действия. Без тяхната подкрепа и доверие това нямаше да се случи. На 15 и 16 май 2021г. събрахме за инициативата “Шанс за живот”от творенията на малки и големи от гр.Севлиево в името още един нов живот сумата 1700 лв.“

Седем цветната черга, изтъкана от всички през двата фестивални дни под умелите напътствия на НЧ „Развитие-1937“ с. Кормянско, ще бъде продадена на търг, като получените средства ще бъдат добавени към материалната стойност на живота.

На 29 май от 16.00 ч. базарът ще продължи своята кауза във фестивала “Четирите стихии”, който ще се проведе по случай първи юни пред Община Севлиево с домакинството на Общината. Защото заедно можем да бъдем мост към надеждата за още един нов живот!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Култура

Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел

Published

on

Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.

Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.

Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица