Свържи се с нас

Култура

И беше празник на българщината

Published

on

На седмия национален фестивал „Семе Българско“ му вървя по вода на 15-16 май в Севлиево. В парк „Казармите“, където ежегодно се провежда събитието, дойдоха хора от всички краища на страната.

И въпреки, че 15 и 16 май не са част от празничния календар, познати и непознати си казваха „Честит празник“. И наистина беше празник! Защото след почти две години изолация беше истински празник да бъдем заедно, в името на българщината и семената български.

Партньорът на фестивала, Селскостопанска академия, беше се погрижил всеки, който желае, да предаде нататък, вземайки безплатно от Дома за семена, истинските български сортови семена от всички институти.

Седем бели гълъба полетяха свободни в небето, седем дръвчета, осигурени от партньора Северно Централно държавно предприятие, бяха посадени в парка, разказа се за символиката на седем обредни хляба, омесени с вещина и любов, седем по седем човека оставиха своите послания на инсталацията „Предай завета“.

Беше дописана книгата „За мен България е…“, направено родово дърво на Севлиево с етнолога Анелия Милушева, рисуваха се шевици, изработваха се български кукли, плъстише се вълна, твори се с глина, припомнха се ръкоделията на нашите баби…

По изгрев в неделния ден кръгът на паневритмията беше завъртян, за да е от кълна до върха все българско.

Истински взрив от емоции предизвика спектакъла на „Бага тур“, докосвайки най-дълбоките струни на българския дух.

Фолклорният ансамбъл НЧ „Развитие“ – гр. Севлиево, ДФА „Габровче“- гр. Габрово, ПФА „Добруджа – гр.Добрич и оркестър „Шевица“ разиграха сърцата на малки и големи и въпреки дъжда под техния съпровод се извиха кръшни хора.

Фолклорният концерт на Емилия в съботната вечер обра овациите на посетителите.

Оркестър „Севлиево“, „Децата на Севлиево“, Upstream voices, читалищата от областта, ФТФ „Боженци“, ФТФ „Йосиф Йовчев“ – гр. Полски Тръмбеш, фолклорни състави от страната и индивидуални изпълнители предизвикаха на фестивалната сцена експлозии от багри и звуци.

С огромен интерес бе посрещната изложбата на фотографа Асен Великов, посветена на българската родова памет.

НП „Централен Балкан“, ПП“Българка“ и ФПС „Зелени Балкани“ провокираха всички любители на природата с разнообразни инициативи.

Община Севлиево, домакин и съорганизатор на фестивала, беше се погрижила парк „Казармите“ да бъде чист и уютен, като красотата и зеленината му хармонираха с празничната атмосфера на събитието.

Но за фестивала „Семе българско“ това не беше всичко. Защото всичкото има смисъл, ако резултатът е един нов живот. Фондация “Искам бебе” награди Национален фестивал “Семе българско” с наградата “Ангел на благодарността” като признание за приноса в подкрепа на каузата „Шанс за бебе“.

Ето какво сподели Ивелина Елмазова, вдъхновител на фестивала: „От името на всички, които сме част от пътуването на националния фестивал “ Семе българско” вече седем години в град Севлиево, хиляди пъти благодаря за честта и този дар на фондация “Искам бебе“ и специално на създателя ѝ Радина Велчева! Благодаря и на кмета д-р Иван Иванов и екипа му от Община Севлиево за заедността да сбъдваме живота и надеждата, защото този фестивал е самата реалност на вече две родени бебенца от общата ни вяра и действия. Без тяхната подкрепа и доверие това нямаше да се случи. На 15 и 16 май 2021г. събрахме за инициативата “Шанс за живот”от творенията на малки и големи от гр.Севлиево в името още един нов живот сумата 1700 лв.“

Седем цветната черга, изтъкана от всички през двата фестивални дни под умелите напътствия на НЧ „Развитие-1937“ с. Кормянско, ще бъде продадена на търг, като получените средства ще бъдат добавени към материалната стойност на живота.

На 29 май от 16.00 ч. базарът ще продължи своята кауза във фестивала “Четирите стихии”, който ще се проведе по случай първи юни пред Община Севлиево с домакинството на Общината. Защото заедно можем да бъдем мост към надеждата за още един нов живот!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Култура

Стартира конкурсът „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“

Published

on

Стартира Четвъртото издание на националния конкурс „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“. Крайният срок за участие е 10 април 2024 г., а седмица по-късно ще бъдат обявени победителите.

На 10 май изпратените за участие в конкурса плашила ще бъдат експонирани в различни части на музея. Награждаването на отличените ще се състои на 19 май. Ако на 30 и 31 март посетите музей „Етър“, може да си вземете билет с творческо преживяване „Претвори традициите!“. Той осигурява възможност да се разходите в музея, да се запознаете с особеностите на традиционното плашило и да направите свое. Може да включите своето плашило в националния конкурс на музей „Етър“ или да го вземете със себе си, за да Ви пази градината!

За първи път конкурс за плашила е организиран от екипа на музей „Етър“ през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, натъпкани със слама, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини – някога е будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, остроумието си и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила „дефилираха“ на ежегодния международен габровски Карнавал.

Целта на конкурса е да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата; да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора; да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали. В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.

Категориите са две – „Традиционно плашило“ и „Плашило в пенсия“. Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век.

За категорията „Плашило в пенсия“ е допустимо използването на елементи от синтетични материали, а свободните интерпретации и богатото въображение са силно окуражавани.

Участниците, класирани на първо, второ, трето място във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ. По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

Зареди още

Култура

Успех на Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ от конкурс в Русе

Published

on

Изпълнителите се завърнаха от XVI Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“ в Русе и бяха отличени с три втори места на трио, малък и голям хор на „Габровски гласчета“.

В двудневно състезание от над 800 участници, нашите габровчета достойно представиха града ни.

Ръководителката на ДФФ „Габровски гласчета“ Стефка Стоева е щастлива от високите оценки на професионалното жури, с председател академик Милчо Василев от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

Формацията се подготвя усилено за успехи в следващ Национален конкурс във Варна, който ще се проведе в края на месец март.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица