Свържи се с нас

Новини

Когато доброто се умножава, животът побеждава

Published

on

Деветият национален фестивал „Семе българско“ в град Севлиево сбъдна повече инициативи от всеки друг път. Партньори на събитието бяха Селскостопанска академия, Северноцентрално държавно предприятие ДП“, Фондация „Искам бебе“, Парк „Българка“, „Централен балкан“, „Зелени балкани“, „Гората.БГ“, „Четири лапи“, Сдружение „Благодаря“ и приятелите на българщината – фотографът Георги Хаджиев и Христо Ашламинатора.

Сдружение „21 век“, Галерия „Видима“, Детски комплекс „Йовко Йовков“, читалищата от община Севлиево, клуб „Интеракт“ към „Ротари“ – Севлиево, селскостопанските институти от Троян и Кнежа, както и повече от 100 изложители – фермери, земеделски производители, разсадници на цветя, производители на български храни и стоки направиха фестивала пълен със светлина и с надежда, че българското ще бъде и пребъде на всички нива.

В организацията на фестивала се включиха и много знайни и незнайни доброволци, а това е реалното доказателство, че ние българите се обединяваме в доброто, когато всичко е истинско и е от сърце.

Фестивалът в съботния ден започна с изпълнението на Цвятко гайдаря и с почерпка с хляб, сол и мед на първите посетители. На официалното откриване проф. Банов – председател на Селскостопанската академия, представи специално изработената кутия със семена от български сортове, а кметът на община Севлиево д-р Иван Иванов, даде старт на събитието като домакин на фестивала „Семе българско“, превърнал се в притегателна точка, не само на хиляди посетители, но и на хора, вдъхновяващи българите със своите умения и с вярата си в доброто. Поздравление към фестивала отправи и областният управител Кристина Сидорова.

И ако през първия ден семената в кошера „Дом за семена“ свършиха преди края му, то във втория до 13 ч. бяха раздадени близо 11 000 дръвчета от „Гората.БГ“ лично от вдъхновителя Никола Рахнев. Същият в неделната сутрин удвои сумата от 1300 лв. на 2600 лв., за да може до края на фестивала да се съберат 4000 лв. (рекордна сума) за инициативата „Шанс за бебе“. Галерия „Видима“ дари всичките 267 лв. от продадените книги на щанда си. Събраната сума ще бъде предоставена от Община Севлиево на севлиевска двойка с репродуктивни проблеми с надеждата да се роди още едно бебе.

Тази инициатива стартира още от първия фестивал през 2013 г. с Фондация „Искам бебе“ и благодарение на нея и председателя ѝ Радина Велчева са проплакали две севлиевски бебета. Това, обаче, се случва, защото децата от Севлиево с ръце и сърце творят ежегодно месец преди събитието и избирайки някое от техните творения всеки с отношение към идеята доброволно оставя своята лепта и с добрината си дава шанс на живота.

През двата фестивални дни децата твориха, играха и научиха много нови неща – да месят и опекат хляб, да рисуват житно зрънце върху стъкло, да ваят с глина, да правят амулети с растения. Участваха в много образователни занимания, организирани от „Зелени балкани“, СЦДП, Парк „Българка“ и „Гората.БГ“.

И възрастните имаше какво да научат. Изключителен интерес предизвика обучението по ашладисване на Христо Ашламинатора, заради което бяха дошли хора от цяла България. Лекцията на д-р Кехайов предизвика голям интерес и много въпроси, свързани с тайните за отглеждане на пчелите и ползите от меда за здравето на човека. Иван Андонов разказа за пътя на лимеца и истинския хляб, а Руско Петров от „Зелени балкани“ ангажира вниманието с темата за опазване на дивите животни.

Всичко това стана реалност благодарение на Община Севлиево, която за девети път инвестира в българското с много доверие в партньорство с екипа ни, за да сбъднем два дни в сърцето на България „от кълна до върха всичко да е българско“. Отправяме специална благодарност към „Идеал Стандарт – Видима“ , FIbank, „ЕКОФОЛ“, „ХЕЛИОС“, „ЛЕБОЗОЛ“ за подкрепата на едно национално събитие, работещо за каузата БЪЛГАРИЯ.

И сега с радост искам да споделя как заедно направихме със семена националния трибагреник върху картата на България с вярата, че въпреки своите различия има нещо по-силно от нас, което ни обединява и ни превръща в едно цяло. Защото всеки българин знае, че силата се намира в корена му, а плодовете са нашите дела. И когато заедно толкова много хора обединят възможностите си, България оживява във всички нас.

С благодарност,
Ивелина Елмазова, председател на Фондация „От БГ“, инициатор и съорганизатор.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица