Свържи се с нас

Култура

Зелени инициативи и изобилие от сортови семена на фестивала в Севлиево

Published

on

По случай седмата годишнина на Фестивал „Семе българско“ партньорът „Северноцентрално държавно предприятие“ предоставя дръвчетата, които ще засадим в парк „Казармите“ при официалното откриване на фестивала в събота, 15 май, от 11.00 часа.

Благодарение на новия партньор, в лицето на Селскостопанската академия /ССА/ и тази година всички посетители на фестивала, които желаят, ще могат безплатно да вземат български сортови семена, предоставени ни от:
– Институт по розата и етеричномаслените култури – Казанлък към ССА, който вече изпрати семена от етеричномаслени растения.
– Институт по зеленчукови култури „Марица” – Пловдив ще представи семена от автентичните сортове зеленчукови култури: домати сорт „Розово сърце”, „Миляна” и „Идеал”, краставици сорт „Тереза”, пипер „Ивайловска капия”, „Капия УВ Вертус” и „Български ратунд”, бяло главесто зеле „Балкан” и пъпеши „Победител”.

С участието си на Националния фестивал „Семе българско“ Институтът по растителни генетични ресурси (ИРГР) „К. Малков” – Садово ще популяризира българския сорт пшеница „Победа”, широко разпространения роден сорт фъстъци „Калина” и други сортове от тази култура, като „Кремена”, „Цветелина”, „Орфей”.

Ще присъстват и сортовете сусам „Невена” и „София”, голозърнестия сорт овес „Мина”, както и сорта ръж „Милениум” – единственият български в официалната сортова листа. Най-добрият зимен фуражен сорт грах за зелена маса „Мир” на ИРГР ще бъде сред българските семена на фестивала.

До него ще бъдат и сорта бурчак „Родопи” – вид фий, използван за лечебни цели. Институтът в Садово ще покаже и местни популации: медоносното растение фацелия, етеричномаслените култури резене и лавандула и ароматната подправка босилек.

Добруджанският земеделски институт – Генерал Тошево се представя с няколко сорта фасул като „Блян“ и „Скития“, сортовете нахут „Балкан“ и „Прогрес“, както и леща „Илина“ и грах „Добротица“.

Институтът по декоративни и лечебни растения – София пък участва със своя сорт „Усмивка“ на Тагетес (Tagetes patula L.). В инициативата „Дом за семена“ участват активно и читалища от селата на община Севлиево, които ще предадат нататък семена, запазени от своите предци.

Домът на семена представлява кошер с човешки ръст и може да го намерите в непосредствена близост до сцената. В него също можете да оставите донесените от вас семена, поставени в пакетче с информация за тях.

През неделния ден, 16 май, експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ ще се включат във фестивала с редица игри за малки и големи. Ако искате да проверите дали можете да скочите колкото една дългокрака горска жаба или див заек, да откриете света на насекомите, да влезете в мрежата на хранителните взаимоотношения или просто да си изработите маска на любимо ваше животно, търсете зелената зона на фестивала.

Парк „Българка“ съвместно с „Национален парк Централен Балкан“ на същото място и по същото време ще се включи със забавни игри на тема „Опознай Природата, за да я обикнеш!“ Часът е ясен: от 10.30 до 13.30 на 16 май.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица