Новини
Положителен резултат от Механизма за обхват, включване и ранно напускане на училище
Областният координационен център, сформиран във връзка с Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, проведе ежемесечната си среща този път в присъствена среда.
Участниците – началникът на РУО – Габрово, експерти от общините от област Габрово заедно с представители на ОД на МВР – Габрово, РЗИ – Габрово и РДСП, обсъждаха извършените дейности по Механизма за първото тримесечие на 2021 година.
За пореден път беше подчертано доброто сътрудничество между институциите на регионално ниво по линия на обхвата, включването и предотвратяване отпадането от образователната система на деца в предучилищна и училищна възраст.
„Дистанционното обучение е сериозно предизвикателство, което усложнява до известна степен ситуацията с обхвата, но не е пречка да се провеждат заложените дейности по Механизма“ – коментираха експертите от общинските администрации, които са единодушни и в предложението си глобата, която е заложена като мярка за предотвратяване отпадането на деца, които без основателна причина прекъсват посещението си в детска градина или училище да бъде заменена с друг вид санкция.
Подновени са съвместните обходи на експерти от Регионално управление на образованието – Габрово и Детска педагогическа стая към РУ на МВР – Габрово заедно с районен полицай и представител на Общинския инспекторат към Община Габрово.
Посетени са 10 адреса и са консултирани 14 ученика, които са в задължителна училищна възраст. Наред с това от страна на РД „Социално подпомагане“ бяха отчетени и 52 извършени проверки за предходния месец.
По време на срещата беше повдигнат въпросът и за обхвата на 4-годишните деца в детските градини. От представената информация на общините и направените проучвания става ясно, че от септември има готовност да тръгнат на задължителна градина.
Коментиран беше още казус, изпратен от родители като запитване до временно изпълняващия длъжността областен управител Мария Пенева, който касае бъдещи първокласници, които на практика приключват обучението си в детска градина през м. май, а тръгват на училище през м. септември.
Въпросът от родителите е задължително ли и е децата им да напуснат детската градина до постъпване в първи клас в училище.
За всички, които се вълнуват от темата, беше обяснено, че всяка детска градина има възможност да организира процеса си на работа през летните месеци, така че децата да могат да продължат да посещават занимания до постъпване в училище, както е записано и в Закона за предучилищно и училищно образование.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.
В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.
Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.


Култура
Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.
Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.
При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.
Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.
Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.


Новини
Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.
Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.
„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.
Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

-
Кримипреди 5 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 4 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Кримипреди 4 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 5 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Културапреди 5 дниИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм
-
Кримипреди 5 дниМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Новинипреди един денГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Културапреди 4 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова










