Новини
Пролетното почистване на Габрово ще се проведе през май

С идването на пролетта дойде и времето за традиционното пролетно почистване на Габрово, което може да направим както на нашата улица, край блока, така и излизайки навън в любимите зони за разходка и почивка.
Тази година инициативата „Пролетно почистване 2021“, организирана от Община Габрово, ще продължи две седмици и ще се проведе от 7 до 20 май.
По време на кампанията всеки габровец, а защо не и негов гост, ще може да се включи като почисти района около дома си, градинката в квартала или пък излезе извън пределите на града и почисти замърсени територии.
Може да се включите в кампанията „Пролетно почистване 2021“ като заявите участие на тел.: 066 818 311 или на e-mail: v.koleva@gabrovo.bg.

Необходимо е да изпратите информация за: района на почистване, дата и часови диапазон за почистването, контейнерна площадка (при почистване в града) или зона (при почистване извън града), където ще оставите събраните отпадъци, численост на екипа, телефон за контакт, заявка за чували и ръкавици (при желание).
Община Габрово осигурява чували и ръкавици за всички регистрирани участници. Чували и ръкавици може да получите след предварителното им заявяване на посочените по-горе телефон и e-mail.
Материалите се получават в сградата на Общината, всяка сряда от 28 април до края на кампанията, от 08:30 до 17:30 часа.
Освен това регистрация в кампанията може да направите и на 22 април в специалната информационна шатра, разположена в пешеходната зона на ул. „Радецка“, в периода от 11.00 до 14.00 часа.

В зависимост от спецификата на посочените райони ще бъде осигурено транспортиране на събраните отпадъци. В случай че почистваната територия е в рамките на града, то събраните отпадъци следва да бъдат оставени на контейнерната площадка.
„Ще сме благодарни, ако ни изпратите снимки ПРЕДИ и СЛЕД почистването, което Вашият екип ще направи, а ние ще ги публикуваме, за да покажем даденият от Вас добър пример“, споделят организаторите на пролетното почистване.
Проблемът с отпадъците, изхвърлени съвсем неправомерно край домовете ни, в градинките, на улицата, край пътя или до любимата ни пейка в парка можем да решим заедно в дните на Пролетното почистване – от 7 до 20 май.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Полицията издирва 75-годишна жена

Областната дирекция на МВР-Габрово издирва Кремена Димова Маврова на 75 г. от Габрово.
На 1 декември, около 11.00 часа, жената е напуснал дома на сестра си в село Гостилица, община Дряново, и от тогава е в неизвестност.
Кремена Маврова е средна на ръст, висока около 170 см., със слабо телосложение, кафяви очи, с бяла коса.
Облечена е с тъмносиньо яке, отдолу със суитчър с качулка, черен панталон, обута е с кафяви боти.
Жената се издирва по молба на близките ѝ.
Гражданите, които имат информация за лицето, могат да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

Новини
Младежки център – Габрово и Радослав Иванов с награди за доброволчество

Младежки център – Габрово беше отличен с първа награда в категория „Младежки център – вдъхновител на доброто“, а доброволецът на Превантивно-информационен център по зависимости Радослав Иванов спечели втора награда в категория „Изявен млад доброволец“ в конкурса „Мисията доброволец (НE)възможна“.

Отличията, посветени на доброволчеството, се дават всяка година от Министерството на младежта и спорта по повод Международния ден на доброволеца 5 декември. Тази година организаторите отбелязват рекорден брой кандидатури – над 150, а наградите бяха връчени на специална церемония в София.

Младежки център – Габрово беше отличен в нова категория, която акцентира върху работата на младежките центрове в страната и тяхната роля в насърчаването на доброволчеството.

Сред дейностите, представени в кандидатурата на центъра, са концертът „Ангелски сърца“, ежемесечните посещения с младежи в приюта за безстопанствени животни, инициативите на клуба „Книжни червеи“, доброволческите акции в читалища и домове за възрастни хора, както и подкрепата на културния живот в Габрово чрез включване на младежи като разпоредители в културни събития.

Осемнадесетгодишният Радослав Иванов е доброволец към Превантивно-информационния център по зависимости – Габрово вече повече от осем години. Той активно участва в кампании за превенция на зависимости сред младите хора, съвместни инициативи с РЗИ, БМЧК и Младежкия център, както и в проекти, свързани с повишаване информираността за ХИВ и СПИН и подкрепа на лица, преминали рехабилитация.
През тази година Радослав беше избран за български делегат на международния Младежки форум на UNODC‘2025 във Виена.
„Доброволчеството е една от най-силните форми на гражданска солидарност. Всеки от вас доказва, че добрите дела са избор и отговорност. Продължавайте да вдъхновявате и да помагате, защото така изграждате по-добро общество“, поздрави участниците заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов по време на церемонията.


Крими
Прокуратурата обяви подробности за катастрофата със загинал край Севлиево


Под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово се води разследване за пътнотранспортно произшествие на пътя Севлиево- Габрово, в резултат на което е настъпила смъртта на 62-годишен мъж и средна телесна повреда на 31-годишен мъж.
Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл.343 ал. 3 буква “б“ във вр. с чл.343 ал.1 ал. 1 буква “в“ във вр. с чл.342 ал.1 от НК.
То е образувано за това, че около 15.30 часа на 07.12.2025г. в Севлиево, на път II-44/Севлиево-Габрово/, при управление на лек автомобил “Субару Импреза“, управляван от Г.Г., лек автомобил “Мерцедес“, управляван от Н.В. и лек автомобил „Фолксваген Бора“, управляван от П.Д. са нарушени правилата за движение на пътищата.
Управляваният от Г.Г. автомобил навлязъл в насрещната пътна лента, в резултат на което последвал удар с движещия се в нея лек автомобил “Мерцедес“, управляван от Н.В., а движещият се зад него лек автомобил “Фолксваген Бора“, управляван от П.Д. предприел спасителна маневра и спрял в земеделска площ извън пътното платно.
Вследствие на това по непредпазливост е причинена смъртта на 62-годишния Г.Г. и средна телесна повреда на Н.В., на 31 години.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ на МВР – Севлиево. Предстои назначаването на съдебно-медицинска експертиза и автотехническа експертиза относно изясняване на причините и механизма на възникналото пътнотранспортно произшествие.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

-
Кримипреди 6 дниСтана ясна причината за жестоката катастрофа между камион и бус на обхода
-
Културапреди 6 дниГран-при и четири златни медала за МК „Весела“
-
Новинипреди 7 дниНад 31 000 лева за ремонт на Детското отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Икономикапреди 6 дниДо края на декември заявяваме данъчните облекчения за деца
-
Новинипреди 7 дниЯнтра взе точка при гостуването си в Благоевград на Пирин
-
Културапреди 6 дниDISTRXCT с ексклузивно интервю за „Габрово Нюз“
-
Кримипреди 19 часа„Оплезен“ от пико и амфетамин габровец остана без книжка на Никулден
-
Новинипреди 4 дни„Седмица на отворените враРти“ за туберкулоза през декември








