

Икономика
Фестивалът „Семе българско“ ще се проведе в средата на май

По традиция национален фестивал „Семе българско“ винаги се е състоял на Лазаровден и Цветница, но поради пандемията от КОВИД-19 тази година седмото му издание ще се състои на 15 и 16 май в Севлиево и „Казармите“.
Посланието на инициативата е за съхраняване на българския род и природа, преодоляване на демографския срив чрез възвръщането на изконните български добродетели и ценности, една от които са децата.
Домакин и партньор на събитието е Община Севлиево, а идеята и организацията на фестивала са на рекламна агенция „Елмазови” ООД.
На 15 и 16 май за седма поредна година парк „Казармите“ в Севлиево ще събере на едно място пазителите на българското в рамките на националния фестивал „Семе българско“.
Всички участници и инициативи ще обявим в следващи публикации.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
Подписаха договора за подобряване енергийната ефективност на сградата на Община Трявна

Административният договор по спечеления проект за подобряване на енергийната ефективност на сградата на общинска администрация вече е в сила. Документите бяха подписани от кмета на община Трявна в края на миналия месец, след като стана ясно, че проектното предложение на местната власт е одобрено за финансиране.
“На 29 април подписах административния договор за проекта по Норвежката програма, по която бяхме одобрени, след като кандидатствахме ноември миналата година. Програмата предлагаше възможност да се кандидатства за определена сграда, за която има изготвено енергийно обследване и технически проект и ние подадохме нашето проектно предложение, като видът на сградата ще остане абсолютно същия – с дървената обшивка, тъй като той е една голяма част от облика на нашия град!” коментира кметът на Община Трявна г-жа Силвия Кръстева.
Спечеленият проект е по процедура BGENERGY-2.002 “Енергийна ефективност в сгради” от програма Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност финансирана от Финансовия механизъм на ЕИП и е на стойност 897 701,14 лв. или 458 987,30 евро.
Предоставените средства ще помогнат значително да се намали разхода на енергия и консумация в сградата на общинска администрация.
Предвижда се още намаляване на генерираните емисии на въглероден диоксид в атмосферата с полагане на топлоизолация на външни стени, покриви и подове; подмяна на дограма; изграждане на отоплително/охладителна система с фреон на директно изпарение; изграждане на система за цялостен мониторинг и управление на отоплението и охлаждането; оползотворяване на енергия от възобновяеми източници – изграждане на фотоволтаична централа и подмяна на вътрешно осветление и фасадно външно осветление.
Срокът за изпълнение на проекта е 24 месеца и ще продължи до 29.04.2024 год.
Икономика
Близо 300 000 лв повече за регионалната програма за заетост в област Габрово


Министерството на труда и социалната политика стартира процедурата за подготовка на регионални програми за заетост за 2022 г., като отправи покана към Комисиите по заетост към областните съвети за развитие за тяхното разработване.
Очаква се през настоящата година чрез тях да се разкрият 9 150 работни места за безработни младежи, хора над 50-годишна възраст, хора с увреждания, продължително безработни и с ниска квалификация.
В Националния план за действие по заетостта през 2022 г. за област Габрово са разпределени 395 579 лв., с 298 332 лв. повече от предходната година.
С решение на Постоянната комисия по заетост е приета методика за разпределение на средствата, като са отчетени критериите, заложени в Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на заетостта: средногодишно равнище на безработица и средногодишен брой на регистрираните безработни.
Разпределението по общини е както следва: Габрово – 149 145 лв.; Дряново – 83 280 лв.; Трявна – 80 025 лв.; Севлиево – 83 129 лв.
Към момента се разработва регионалната програма за заетост на област Габрово, която следва да бъде одобрена от Постоянната комисия по заетост и след това утвърдена от Министъра на труда и социалната политика.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
„Диалогът с общините и финансова децентрализация са в интерес на местните инвестиции“

„Българските общини в момента не са в добро положение – не заради несъбирането на данъци, а заради нереализирането на инвестиции.“ Това заяви кметът на община Габрово Таня Христова по време на участието си в конференцията „След утрешния ден: Политики за растеж“ – първата от серия дискусии в рамките на инициативата „Инвестиции и региони“.

Целта на събитието бе да запознае представителите на местната власт, бизнеса и банките с възможностите за финансиране на проекти за развитие на регионите, внедряване на иновации и преминаване към въглеродно неутрална икономика, съобщи Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово.

„Говори се по темата какво предстои, а никой не коментира какво е настоящето. Защото да инвестираш не е лесно. Необходимо е първо хората да са разбрали инвестициите, после да са ги подкрепили и накрая да са готови да се включат по пътя на реализацията им. Основната ни цел е обикновените граждани да бъдат удовлетворени. Много от инвестициите са в застой заради кризите, които усложниха работата на бизнеса, но ще е пагубно да изтървем още един строителен сезон.“, каза Таня Христова, като акцентира върху нуждата от повишаване на доверието и диалогичността между институциите. Тя обърна внимание, че местната власт има опит, идеи и решения, но и нужда от по-голяма финансова децентрализация.

Като ръководител на българската делегация в Европейския комитет на регионите Таня Христова подчерта, че средствата по европейските програми трябва да се инвестират разумно, на база солидна подготовка и с добър екип. „На 9 май чествахме Деня на Европа. Иска ми се това, което ни обединява, да бъдат ценностите на Европа, даващи ни мир и възможност да се развиваме. Европа е силна именно защото винаги успява да постави изключително важни политики, засягащи и бъдещото поколение“, заяви кметът на Габрово и допълни, че опитът на Европа сочи, че успешните политики се случват на място.

В дискусията относно възможностите за инвестиции със средства от Плана за възстановяване и устойчивост и процедурите от новия програмен период се включиха още вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов, заместник-министърът на иновациите и растежа Десислава Бонева, председателят на Комисията по регионална политика в Народното събрание Настимир Ананиев, изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Богдан Богданов, евродепутатът Цветелина Пенкова и председателят на Надзорния съвет на „ПроКредит Банк“ Петър Славов.

По думите на министър-председателя на Република България Кирил Петков, който откри конференцията, всяка криза е възможност и страната ни трябва да използва възможностите, които се отварят пред нея. „Новата карта на Европа прави българските инфраструктурни проекти особено перспективни – заяви Петков. – На Балканите сме 65 милиона души – колкото Франция. Ако успеем да обединим енергийните си и инфраструктурните си проекти, би трябвало да станем най-бързо растящият регион в Европа“, отбеляза премиерът.

„25 милиарда лева е очакваното публично финансиране за страната ни в следващите години, а когато се добавят и финансовите инструменти, действително в българската икономика ще се влеят много пари.“, това каза министърът на околната среда и водите Борислав Сандов. Той обясни, че климатичните политики са основна част от темата за инвестициите и че над 40% от предвидения ресурс ще отиде за въглеродно неутрална икономика. „Националният план за възстановяване и устойчивост дава възможност за енергийна независимост и енергиен преход. Този тип икономическа трансформация може да доведе до децентрализация чрез инвестиции във възобновяеми енергийни източници“, отбеляза още Сандов.
Според регионалния министър Гроздан Караджов темата за политиката по сближаване и справедливия преход поставя проблема за наличието на трайно недофинансирани общини, както и региони, изоставащи от темповете на развитие. „Идеята за създаване на фонд за регионално развитие с бюджет от 1 млрд. лева национално финансиране има за цел точно преодоляването на това предизвикателство.“, заяви министър Караджов. Той обяви, че предстои предоставяне на 250 млн. лева от бюджета на МРРБ за ремонт на общински пътни участъци, които се намират в най-тежко състояние и за които местните администрации имат пълна проектна готовност.

По време на форума вицeпpeзидeнтът нa Eвpoпeйcĸaтa инвecтициoннa бaнĸa Лилянa Πaвлoвa представи новата „Кохезионна стратегия 2021 – 2027 г.“ на финансовата институция. Изказвания направиха също eвpoĸoмиcapят пo сближаване и peфopми Eлизa Фepeйpa, председателят на Управителния съвет на Сдружението на общините и кмет на Велико Търново Даниел Панов, евродепутати, пpeдcтaвитeли на нeпpaвитeлcтвeния ceĸтop и вoдeщи ĸoмпaнии. Събитието бе организирано от „Бpaнд Meдия Бългapия“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
-
Любопитнопреди 5 дни
Пълен площад „Възраждане“ за концертите в нощта на Карнавала
-
Кримипреди 5 дни
Тоалетна чиния, мивка и казанче в болница „хипнотизираха бандит“
-
Кримипреди 4 дни
Кола се озова на мантинелата на изхода на Габрово (снимки + видео)
-
Любопитнопреди 5 дни
Красива заря озари небето над Габрово за Карнавала (Видео)
-
Новинипреди 4 дни
Честит Ден на Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
-
Любопитнопреди 6 дни
Карнавалът в Габрово (Галерия от снимки)
-
Новинипреди 4 дни
Габрово почете 24 май (снимки)
-
Кримипреди 5 дни
Окошариха пътник в автомобил, заради два вида наркотици