Свържи се с нас

Новини

Петър Витанов: Патриотичната кауза не може да бъде приватизирана, за да се премине 4% бариера

Published

on

„Стремежът да се мине една 4-процентна бариера не би трябвало да води до безогледни и безпочвени клевети. В Европейския парламент предстои гласуване на Доклад за напредъка на Република Северна Македония. Той на практика е балансиран, подкрепен е и от самия г-н Ангел Джамбазки.

Има едно изменение със спорен и по-скоро антибългарски характер, което осъжда изявленията на висши правителствени ръководители по отношение на Република Северна Македония. С колегите от българската делегация на социaлистите единодушно заставаме срещу това изменение. Всеки опит БСП да бъде въвлечена в нещо, което не съответства на българския национален интерес, е абсолютна клевета“.

Това заяви евродепутатът Петър Витанов в предаването „Актуално от деня“ по БСТВ. Той уточни, че въпросното изменение е внесено от четирима депутати и не е официална позиция на Групата на социалистите и демократите в ЕП, каквато информация беше разпространена в медиите.

„Упрекнах колегите, че не са съгласували с нас намерението да инициират такъв тип изменение. Това също не беше докрай коректно. Казал съм своите критики, надявам се те да бъдат възприети и една голяма част от социалистите да отхвърлят поправката. Как ще гласуваме по Доклада зависи именно от измененията по него, които бъдат приети. Ако той съхрани своя балансиран характер, нямаме основания да не го приемем. Тъй като искаме процесът на европейска интеграция да се развива. Но това не може да става за сметка на България“, каза още Витанов.

„Ако измененията не отговарят на българския национален интерес, ние съответно ще преосмислим позицията си по целия доклад. Възмутен съм, защото през последните месеци бяхме наричани какви ли не – „национални предатели“, „родоотстъпници“, „македонски сепаратисти“. Но все пак има някакви граници. Никоя партия не може да приватизира патриотичната кауза. Българският национален интерес би следвало да се защитава от всички политици, както на национално, така и на наднационално ниво“, заяви евродепутатът.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Новини

Габрово преминава към електронно таксуване в градския транспорт

Published

on

Ерата на хартиените билети в градския транспорт на Габрово приключва официално на 6 август, когато Общинско пътническо дружество въвежда безконтактна електронна система за таксуване.

Промяната беше обявена по време на финалната конференция по проекта за модернизиране на обществения транспорт, реализиран с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост на обща стойност 5,2 милиона евро.

От 6 август новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин. Преди пускането ѝ в експлоатация общината и превозвачът ще проведат разяснителна кампания, целяща да улесни пътниците в прехода към новия начин на пътуване.

През тази седмица поетапно ще бъдат представени всички основни функции на системата. Проектът, в рамките на който се въвежда електронното таксуване, обхваща и общините Габрово и Севлиево и съчетава три основни направления – развитие на екологичния транспорт, повишаване на пътната безопасност и въвеждане на интелигентни транспортни решения.

По думите на кмета на Габрово Таня Христова, инвестицията е поредна стъпка към амбицията общественият транспорт да бъде достъпен, качествен, точен и екологичен, а не финал на процеса на модернизация.

Сред другите резултати от проекта е закупуването на девет нови електрически автобуса – четири 12-метрови и пет компактни, за чиято експлоатация са изградени седем зарядни станции.

В рамките на инвестицията беше отбелязан и първият по рода си в България редовен курс с електробус по линията Габрово – София, въведен през септември 2025 година.

По отношение на пътната безопасност в Габрово са осветени допълнително 31 пешеходни пътеки, а при седем училища са монтирани соларни пътни знаци и предпазни парапети.

Партньорът по проекта, община Севлиево, е осветил 60 пешеходни пътеки и е изградил близо километър велосипедна алея.

Зареди още

Крими

61-годишен мъж загуби живота си след катастрофа с мотор

Published

on

61-годишен мъж от севлиевското село Шумата загуби живота след като катастрофира с мотор.

Тежкият инцидент е станал в събота, 1 август, около 10.00 часа в прохода Шипка. По данни на полицията мотористът е самокатастрофирал.

На място незабавно е бил изпратен полицейски екип, който установил самоличността на водача. Той е бил транспортиран в габровската болница, където по-късно починал.

Според първоначалната информация водачът се е ударил в крайпътната мантинела.

Причините за инцидента са в процес на изясняване.

Зареди още

Новини

Денислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир

Published

on

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ Габрово Денислав Иванов спечели градския шахматен турнир в Дряново при мъжете.

Той бе посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев и се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“.

Денислав Иванов, който мери сили в турнира за възрастни, заслужено се нареди първи и грабна купата и златния медал.

13-годишният Стефан Тотев и 10-годишният Иван Екимов също се включиха в турнира за възрастни. Стефан беше на крачка от медала, като се нареди на 4-то място.

Достойно в турнира за големи се представи и 10-годишният Иван Екимов. Всички участници получиха грамоти и натрупаха ценен опит.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица