

Култура
Симеон Гърнарев – „Техникът чудо“, първият габровец изобретател и рационализатор

Симеон Петров Гърнарев (1898-1947 г.) е роден в Габрово. Като малък у него се проявява силен интерес към техниката.
Съпругът на сестра му – чехът Франц Скопалик, го изпраща при свои роднини във Виена да изучава техника. За кратко време Симеон Гърнарев усвоява всички металообработващи машини, студена и топла обработка, видовете метали и тяхната издръжливост, изучава още физика и химия, машинознание и слез 3 години се завръща в България.
По време на Първата световна война е изпратен в Софийския военен арсенал, където изработва различни сложни детайли. След войната се завръща в Габрово и когато събира достатъчно средства отваря малка самостоятелна работилничка в затворената бирена фабрика „Бузлуджа”.
Обзавежда я с машини, изработени лично от него. На 30 ноември 1929 г. той регистрира Машинна фабрика за изработване на машини, резервни части и ремонт на всякакви машини от габровската индустрия. Фабричната му марка е „МФ ГАРНА” – „Машинна фабрика Гърнарев“.
Една от интересните рационализации на Симеон Гърнарев и негова запазена марка е производството на стругарски нож „Видиа”.
Пластинки от високоустойчива (твърдосплавна) стомана „Видиа” [от Vie diamant] се появяват в по-напредналите страни като Германия.
По сведения на негови съграждани и родственици, мнозина са правили опити, но неуспешно, успява единствено Гърнарев. Тези ножове са изработвани лично от него и са особено търсени, тъй като осигуряват по-прецизна работа и висока производителност.
Симеон Гърнарев изработва и първия електротелфер у нас под формата на електрическа макара. С него се представя на индустриално-занаятчийската изложба, организирана от Съюза на габровските индустриалци и уредена в Априловската гимназия на 1 ноември 1935 г.
По-късно той е купен от кожарска фабрика АД „Христо Марокинджиев и синове” в Габрово. Целият материал, подготвен от Иван Постомпиров – главен уредник в Регионален исторически музей – Габрово, може да прочетете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Новинипреди 7 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие