Свържи се с нас

Новини

148-та годишнина от смъртта на Васил Левски отбелязаха в Трявна (снимки)

Published

on

148-та годишнина от смъртта на Апостола на Свободата бе отбелязана днес, 18 февруари, в Трявна.

От 11.00 часа в храма „Св. Георги” бе отслужена панихида за Васил Левски – йеродякон Игнатий. Мястото не е случайно – в тази църква Апостолът е пял при някои от идванията си в Трявна.

Непосредствено след панихидата цветя пред барелефа на Левски – Поп-Ангеловата къща, поднесоха кметът на Община Трявна Силвия Кръстева и председателят на Общински съвет – Трявна инж. Стефан Петров.

В отбелязването на годишнината от смъртта на Левски се включиха и членове на регионален клон „Капитан дядо Никола“ към Национално дружество „Традиция“. С почетен салют те почетоха паметта на Апостола.

„Малко е да се каже, че Васил Левски е най-известната личност в историята на България от средата на 19 век до днес. Той е човек, чийто живот и дейност сме възприели като мяра за народополезност и отдаденост на един идеал. Васил Иванов Кунчев е роден в Карлово на 18 юли 1837 г. Смъртта го застига на 18 февруари 1873 г.

През тези 35 години той ще споделя различни страни от битието на българския народ, ще приема или отхвърля житейски стeреотипи, ще вдъхновява и привлича към новото и опасното. И неизменно ще прави това, към което призовава своите съвременници.

Личността на Васил Левски излъчва едно особено и покоряващо очарование. Това очарование е въздействало на всички, с които е общувал – били те обикновени люде, закоравели хайдути, отчаяни хъшове или дипломатически представители на големи държави.

То ляга в основата на личното и общонародно безсмъртие на Левски. Обаянието на Левски е особената призма, която откроява всички останали качества на нечутия (според Христо Ботев) характер на Апостола – издръжливост, смелост, самообладание, решителност.

И може би затова първите несмели опити да се споменава Левски в годините непосредствено след Освобождението падат на благодатна почва – нуждата от такива хора в онази епоха.

Днес писаното за Левски е многократно повече от оцелялото, написано от него. Така е с всички легендарни личности – не само в България. Но трябва да познаваме писменото наследство на Левски. Защото тази е възможността да съпреживеем вълненията и чувствата на човека.

И да си дадем сметка за висините, където го издигат легендите. За да почувстваме, че имаме нужда от едното и от другото“, заяви кметът на Трявна Силвия Кръстева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Новини

Междинна конференция за напредъка на проекта за Младежки център

Published

on

Междинна конференция по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се проведе на 22 април 2024 г. На нея присъстваха Таня Христова – кмет на Община Габрово, Иван Любомиров – зам. областен управител, доц. д-р инж. Христо Недев – зам. ректор на Технически университет – Габрово, представители на други младежки центрове от страната, културни институции в града, училища, образователни организации, партньори в провеждането на различни събития, фирми-изпълнители по проекта, медии.

Проектът се финансира чрез ФМ на ЕИП 2014-2021 г. по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 4 286 850 лв. , а собственият принос на Община Габрово – 2 267 129 лв. Той е с продължителност от 20.10.2020 до 31.08.2024 година. Партньори в неговата реализация са Технически университет – Габрово и Университетът за зелено развитие в гр. Брюне, Норвегия.

Екипът за управление на проекта представи пред присъстващите всички етапи по неговото изпълнение – проведени обществени поръчки, сключени договори, изпълнени дейности. Специално внимание бе отделено на съвместните инициативи с норвежкия партньор – посещения, обучения и споделяне на добри практики с екипа на проекта, Младежкия център и младежи от Габрово.

Представен бе екипът на Младежки център – Габрово и инициативи на Центъра, които имат за цел да развиват капацитета на младите хора, да насърчават участието им във вземането на решения за града и тяхната общност, лидерството, професионалната ориентация, доброволчеството и медийната грамотност. Представени бяха и организирани събития и инициативи в областта на културата, спорта, екологията, творчеството, здравословния начин на живот и психичното здраве. Събитието бе съпътствано от изложба с проекти на младежите от различни работилници – рисунки, фотографии, глинени маски, къщички за птици, светещи фигури.

Отправена бе покана за следващото събитие, организирано от младите хората – „Фестивал на цветята“, който ще се проведе на 27 април 2024 г. в парк „Маркотея“ в Габрово.

Дейностите на Младежки център – Габрово се изпълняват по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“, финансиран по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица