Новини
Йончева: Премиерът ще бъде викан в ЕП докато не стане ясно кой и как управлява България

В мониторинговата група за демокрация на Европейския парламент (ЕП) участват депутати с голям опит и българските власти не трябва да ги подценяват. Групата не приема повърхностни отговори от България. По тази причина очаквам министър-председателят Бойко Борисов да бъде повикан за изслушване и за трети, и за четвърти път, докато на всеки европейски депутат, включително и от Европейската народна партия, не му стане ясно кой и по какъв начин управлява България. Това заяви Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, във „Вечерното шоу на Слави Трифонов“ по 7/8 TV.
Тя е единственият представител на България в мониторинговата група за демокрация на ЕП, която от август 2020 г. проучва ситуацията в България. Елена Йончева припомни, че българският министър-председателя вече два пъти е канен, за да бъде изслушан. „Прав си, Слави, няма такава държава – досега не е имало министър-председател, който да откаже да се яви. Бойко Борисов два пъти се скри“, каза тя.
Въпреки очакванията на Брюксел, че в българското общество ще има достатъчно силен натиск върху премиера заради поведението му, това не се случи. ЕС разчита и на гражданското общество, на опозиционните партии в България, на медиите, каза Елена Йончева. Когато няма решителен обществен натиск, се появяват автократични държави, в каквато се превръща България, заяви тя.
Мониторинговата група ще изпрати мисия, която трябва да проучи ситуацията на място, което е без прецедент за България. „Това означава, че в Брюксел не вярват на българското управление“, поясни Елена Йончева. Последиците за страната може да са свързани с европейските средства, които трябва да получи.
29 млрд. евро се очакват само като част от плана за възстановяване. Това е огромен шанс, както за българската икономика, така и за цялото ни общество, припомни тя. Средствата, насочени към държавата, ще бъдат обвързани с върховенството на закона, със свободата на медиите, със степента на корупцията. „Целта е така да променим нашето общество, да има такова управление, че българските граждани да не бъдат наказани заради правителството“, каза Йончева.

В същото време в България няма дебат как тези средства да бъдат разпределени. „Ние не знаем как ще модернизираме нашата икономика, как ще изградим производство с висока добавена стойност. Какво е сега България – място с най-евтината работна ръка“, посочи тя. Елена Йончева даде за пример развитието на Ирландия, която за 15 години членство в ЕС стана най-богатата държава, а България върви в обратната посока.
Попитана за отношенията си с председателя на БСП Корнелия Нинова, Елена Йончева коментира, че конфликтът не е личен. Аз изразявам на глас притеснения, които мнозинството от избирателите на БСП имат, техните съмнения за задкулисни договорки, заяви тя. Не става дума за коалиция с ГЕРБ, а за скрити договорки с партиите от статуквото в едно бъдещо управление, за някакъв тип компромиси, които смятам, че са недопустими. Оставаме с впечатлението, че за тях президентът Румен Радев би могъл да бъде използван като разменна монета, обясни Йончева.
Тя припомни, че президентът Румен Радев, за когото лидера на БСП не е изразила подкрепа за втори мандат, има одобрение от близо 70% от хора от целия политически спектър. „Фактът, че неговата кандидатура не е подкрепена от лидера на партията, намалява шансовете за добро представяне на БСП на парламентарните избори. Това демотивира избирателите“, каза тя.
Според Елена Йончева причината за тревогите сред привържениците на левицата не е само в отношението на партийния лидер към Румен Радев. Не съм чула председателят на БСП да говори за случая „Барселона“, за аудиозаписа и снимките с чекмеджетата. Най-голямата опозиционна партия не поръча експертиза на този аудиозапис, в който премиерът казва, че ще размаже физиономията на един бизнесмен като изпрати при него КФН, изброи тя. „След подобен случай всяко европейско правителство би си подало оставката. В България темата даже не се повдига от лидера на най-голямата опозиционна партия. Аз задавам въпрос, който интересува нас българите – има ли някакви скрити договорки?“
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Крими
Филмиран се помисли за „Транспортера“ и приключи на бул.Могильов

Истински екшън, за огромен късмет завършил без невинно пострадали или ранени, се разигра снощи край Габрово. Моторист опита да избяга от полицията, в резултат на което и катастрофира зрелищно на бул.“Могильов“ в Габрово.
Всичко започнало около 22.30 часа, на пътя между Габрово и Севлиево. В района на село Янковци, екип на сектор „Пътна полиция“ подал светлинен и звуков сигнал за спиране на мотоциклет „Хонда“.
Вместо да отбие за проверка водачът не се подчинил на полицейското разпореждане, ускорил движението си, изпреварвайки автомобилите пред себе си, и продължил с висока скорост в посока Габрово.
Мотоциклетът бил засечен в района на бул. „Могильов“, където водачът направил опит да изпревари патрулния автомобил отляво, при което реализирал пътнотранспортно произшествие и паднал на пътното платно.
След извършен медицински преглед било установено, че е без сериозни наранявания. Установена била и самоличността му. Това била 27-годишен мъж от тетевенското село Градежница.
При извършената проверка било констатирано, че той е неправоспособен и никога не е притежавал свидетелство за управление на моторно превозно средство.
Установено било още, че управляваният от него мотоциклет не е регистриран по надлежния ред, а поставената регистрационна табела е издадена за друго МПС.
Водачът бил тестван за употреба на алкохол, като пробата е отрицателна, но отказал да бъде тестван за употреба на наркотични вещества.
При извършената справка е установено, че е многократно осъждан, както и че вече е наказван по административен ред за отказ да бъде тестван за употреба на наркотични вещества.
Мъжът е бил задържан по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа. По случая е образувано досъдебно производство за извършени престъпления по чл. 345, ал. 1 и ал. 2, чл. 343б, ал. 6 и ал. 7 и чл. 270, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Новини
Обществено полезен труд и възпитател за участниците в свадата, разиграла се в Габрово

Във връзка с конфликта между три млади жени и две непълнолетни лица, който се разигра във вторник през нощта в Габрово, се проведе извънредно заседание на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, по време на което беше разгледаната проявата.

Комисията определи на лицата обществен възпитател.
По случая ще бъде образувано възпитателно дело и ще бъдат наложени мерки, включващи полагане на общественополезен труд, забрана за напускане на настоящия адрес и поставяне под възпитателен надзор.

Мерките са предприети с цел предотвратяване на нови противообществени прояви. При неизпълнението им законът предвижда налагане на глоби на родителите.

Крими
Отново бой между две групи в Габрово

Полицията в Габрово работи по изясняването на всички факти и обстоятелства около възникнало спречкване между три млади жени и две непълнолетни лица в централната градска част.
Инцидентът се разиграл във вторник, 28 юли, вечерта около 23.00 часа в Габрово. По първоначални данни, при среща между двете групи възникнал словесен конфликт, при който една от жените била напръскана с безалкохолна напитка, след което тя била съборена на земята.
На място веднага бил насочен полицейски екип. Иззети и прегледани били записи от камери за видеонаблюдение в района, както били снети обяснения от участници и свидетели на случката.
В хода на проверката било установено, че малко по-рано същата вечер между двете групи възникнали и други словесни пререкания.
По случая е заведена преписка, като след приключване на проверката и изясняване на всички факти и обстоятелства, материалите ще бъдат изпратени по компетентност на Районна прокуратура-Габрово.

-
Кримипреди 6 дниИ в Габрово ловят нарушители чрез дрон и необозначени полицейски коли
-
Икономикапреди 6 дниЗапочва трансформацията на Централния общински пазар
-
Кримипреди 3 дниНеплащането на глоби да се замени с обществено полезен труд!
-
Новинипреди 6 дниРемонтът на стадион Априлов отваря нови възможности пред спорта
-
Любопитнопреди 3 дниПарти край басейна с DJ Mascota в Габрово
-
Новинипреди 3 дниБСП ще отбележи 135 години с традиционен събор на Бузлуджа
-
Новинипреди 3 дниРЗИ – Габрово с изнесен пункт за популяризиране на е-здравно досие
-
Новинипреди 2 дниОрганизират дискусия „Развитие на местното самоуправление“





