Свържи се с нас

Новини

Йончева към Кьовеши: Кога започвате – за българите европейската прокуратура е символ на надежда

Published

on

В България, където върховенството на закона е под постоянна заплаха, гражданите очакват работата на европейската прокуратура с нетърпение, тя е символ на надежда. В тази връзка кога ще започнете същинската дейност? Това попита Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, европейския главен прокурор Лаура Кьовеши по време на заседанието на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи във вторник.

Тя поиска да знае още как е организирана работата на прокуратурата, която ще се занимава с много случаи, така че да гарантира, че европейският бюджет е защитен. Елена Йончева попита и за наскоро подписаното споразумение за сътрудничество с Европол – дали двете институции ще работят по конкретни случаи заедно или ще обменят информация.

Бих искала още утре да започнем работа, отговори Лаура Кьовеши. Направихме всичко, което зависи от нас, готови сме, но все още не са определени всички европейски делегирани прокурори. Някои държави не са започнали процедурата, други са в ход и ще приключат през февруари, каза още тя. Лаура Кьовеши съобщи, че европейската прокуратура ще подпише споразумения и с ОЛАФ, и с Евроюст, за да може да се установи тясно сътрудничество и с тях, освен с Европол, както в обмяната на информация, така и в анализирането на данни и провеждането на обучения. Тя очаква европейската прокуратура да работи по около 2 000 случая годишно.

Моята работа е да гарантирам, че европейските прокурори ще са наистина независими от националните власти, обеща още Лаура Кьовеши.

В дискусията комисарят по правосъдие Дидие Рейндерс коментира – „Трябва да сме сигурни, че организираната престъпност няма да се възползва от средствата от европейския бюджет и фонда за въстановяване.“ За нас е важно европейската прокуратура да започне по-скоро работа, каза той. Според Дидие Рейндерс възможността финансирането да бъде използвано по-бързо и по-гъвкаво от държавите-членки увеличава риска, поради което европейската прокуратура ще играе важна роля. Тя трябва да гарантира, че всяко евро ще бъде похарчено за справяне с кризата.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Новини

Обявена е поръчката за инженеринг на зала „Орловец“

Published

on

Община Габрово обяви обществена поръчка за инженеринг – проектиране, строителство и авторски надзор на спортна зала „Орловец“. Новината съобщиха от местната общинска администрация.

Съгласно обявлението, предметът на поръчката включва изготвяне на инвестиционен проект във фаза „работен проект“, както и изпълнение на строително-монтажни дейности и упражняване на авторски надзор по време на строителството.

Проектът е насочен към обновяване и модернизация на спортна зала „Орловец“ – едно от ключовите спортни съоръжения в града.

Залата е многофункционална, разполага с над 1 900 седящи места и през годините е домакин на редица национални и международни спортни състезания, образователни инициативи и културни събития.

Обновяването на спортната зала ще допринесе за по-добри условията за провеждане на спортни състезания и събития, повишиаване на енергийната ефективност и функционалността на съоръжението, създаване на по-добри условия за развитие на спорта и активния начин на живот в региона.

Прогнозната стойност на обществената поръчка е 3 841 079,19 евро без ДДС, а крайният срок за подаване на оферти е 20 април 2026 г., 23:59 часа. Пълната документация по процедурата е публикувана в Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки“.

Зареди още

Новини

Кампанията „НЗОК за теб“ бе представена в НАГ

Published

on

Служители на Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ в Габрово се срещнаха с випускници на Национална Априлска гимназия, в рамките на националната информационна кампания „НЗОК за теб“.

Захари Дошков, директорът на РЗОК, говори на бъдещите абитуриенти за мисията и целите на Националната здравноосигурителна каса, как функционира институцията и изрази надежда, че някои от тях ще пожелаят да се реализират професионално в сферата на задължителното здравно осигуряване.

Експерти на РЗОК разказаха на младежите защо е необходимо да познават правата и задълженията си като здравноосигурени лица, запознаха ги със законовите изисквания относно здравното осигуряване докато се обучават редовно и след това, правилата при избор и смяна на общопрактикуващ лекар, годишните профилактични прегледи, ползването на дентална помощ.

Разгледана беше и темата за европейската здравноосигурителна карта – как да я получат, какви права и предимства дава, как се използва. Служителите на РЗОК представиха ползата от електронното здравно досие и възможностите за достъп до него чрез мобилното приложение еЗдраве, през което всеки може да следи личната си медицинска информация.

На място беше осигурено и активиране на достъпа до електронното здравно досие на всички желаещи – учители, служители и пълнолетни ученици. Срещите на служители то РЗОК Габрово в рамките на националната информационна кампанията „НЗОК за теб“ ще продължат и в други училища, както и с жителите на селата в областта.

Зареди още

Любопитно

Младежко събитие тази събота в Дома на културата

Published

on

На 28 март, събота, от 19.00 часа в Дома на културата в Габрово ще се проведе коктейл за младите хора в града, организиран от новата младежка общност Gabroverse. Събитието поставя началото на една нова идея за свързаност, активност и общност между младите в Габрово.

Габрово има ново поколение, което отказва да чака. Млади хора, които не искат да напускат, да се примиряват или да повтарят мантрата, че „в града нищо не се случва“. Вместо това те избират да се съберат, да се запознаят, да обменят идеи и да започнат да правят нещо заедно.

Така се ражда Gabroverse – общност на младите в Габрово, които избират да останат, да се върнат или да създадат нещо свое именно тук. Gabroverse обединява хора между 18 и 37 години, които търсят повече живот, повече идеи и повече смисъл в града.

Това е общност за онези, които живеят в Габрово, но не откриват своята среда; за онези, които търсят място за срещи, разговори и споделяне на идеи; за всички, които вярват, че промяната започва от общността.

Първото събитие на Gabroverse не е традиционна конференция, лекция или формална младежка среща. Форматът е замислен като вечер за истински разговори, нови познанства и споделена визия за това какъв град може да бъде Габрово.

Събитието ще събере на едно място хора, които са избрали да останат, да се върнат или да изграждат бъдещето си тук. По време на вечерта гостите ще чуят лични истории за избори, завръщане, развитие и мечти. Ще бъде представена и визията за Gabroverse като нова градска общност.

Програмата включва още свободно пространство за нетуъркинг, музика и качествен кетъринг. Атмосферата е създадена така, че да предразполага към открити разговори, нови идеи и нови приятелства. Събитието е с вход свободен, но с предварителна регистрация, а местата са ограничени.

Това е знак, че младите хора в Габрово не просто искат да се събират, а искат да го правят смислено, организирано и с визия. Gabroverse е първа стъпка към изграждането на активна млада общност, която иска да направи Габрово по-жив, по-динамичен и по-привлекателен град за развитие.

Инициаторите вярват, че когато младите хора имат среда, в която да се срещат, да създават и да действат заедно, градът може не само да задържа своите хора, но и да ги вдъхновява да останат.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица