Крими
МВР в предизборна реанимация
Злоупотребата с власт е пряк резултат от липсата на полицейска подготовка и незнанието на полицейските задължения и правомощия

Българският полицай може да работи и изпълнява задълженията си, но трябва да му се помага или поне да не му се пречи.
Експертите, наблюдаващи сектор “Сигурност”, навярно са забелязали небивалото старание и компетентност, които проявяват отделни подструктури на МВР близо 3 седмици. Въпреки вилнеещата престъпност се забелязват проблясъци на това, за което повечето служители са започнали работа в министерството – противодействие на престъпността, порядъчност, работливост, оперативно майсторство.
Светкавично, за вече привикналия със скоростта на охлюв зрител, действие на полицията във Велико Търново доведе до разкриване на извършителите на нагъл въоръжен грабеж.
Залавяне на престъпни групи, занимаващи се с лихварство, трафик на наркотици, разпространение на наркотици, изнудвачи, та дори и заловен автор на над 20 обира – в Благоевград. Залавянето през последните 10 години на извършители на обири е по-скоро изключение, отколкото правило, а квартирните кражби и обирите са най-разпространеното и тежащо на българите престъпление днес.
Венец на тази небивала активност е
разкриването на кражба на колело, станала преди 14 години,
а хуманният аспект е застъпен от намирането на 3-годишно дете във Варна с решаващата помощ на полицейско следово куче.
Явно е, че, ако и когато иска, българската полиция може да работи и да дава очаквания от нейната дейност продукт – гражданска сигурност. Това кара хората да си задават поредица от въпроси, като:
– Какво кара българският полицай да си гледа работата?
– Какво го кара да я пренебрегва?
– Какво му пречи да работи?
– Какво му помага?
– Защо тази огромна машина на властта от над 50 хиляди служители не може да направи живота на българина поне относително безопасен?
– Много ли са или са малко българските полицаи?
Голяма част от постъпилите в МВР са започнали работа там,
защото са искали и искат да противодействат на престъпността,
това им се струва благородна, героична, достойна за човек дейност. В течение на службата и непресекващото посредствено управление през последните 10-15 години, ентусиазмът им е доста притъпен, но те все още вярват в част от причините, накарали ги да започнат тази работа. Лошите условия на труд, опасността, некомпетентното ръководство, което те много добре идентифицират, само ги карат да се затварят в тесните граници на работната група, към която принадлежат, но всеки път, когато им се дава възможност, те показват качествата, които са ги довели до тази професия.
Липсата на поле за изява, склонността на непосредствени ръководители да се сдружават с наблюдаваните и разработвани лица, внезапното забогатяване паралелно на затихването на работата по някоя разработка или досъдебно производство са сериозни причини оперативните работници и редовите полицаи да предпочетат бездействието пред безсмислени, но обогатяващи определени лица, действия.
Част от служителите са новоназначени, на мястото на уволнени, напуснали или пенсионирани опитни полицаи, на които или времето им за почивка е настъпило, или не са подходящи изпълнители на новите управленски концепции, авторите на които никога не са вършили работата, която са се заели да управляват. Тези неопитни неофити, поради липса на униформен състав, който да бъде изпратен да патрулира на улицата, биват изстрелвани на работа само след раздаване на униформа и напътствие с половин уста от някой по-опитен патил, препатил полицай. Неопитността, неподготвеноста, комбинирани с униформа, власт и оръжие водят до всичко друго, но не и до успехи. По-скоро това води до арести в нарушение на закона, оперативни и полицейски действия далечни на процесуалните изисквания и в крайна сметка – до
брак от полицейската работа
Злоупотребата с власт е пряк резултат от липсата на полицейска подготовка и незнанието на полицейските задължения и правомощия. Това всъщност не е проблем на обикновения полицай, защото той не съзнава нивото си на неподготвеност. Това е сериозен проблем на едно управление, също така неподготвено да си върши работата, както и униформеният на улицата. Подготовката, преподготовката, правната компетентност на състава – това в повечето случаи са екзотични приумици за днешния ръководител от министерството.
Общественото мнение и настроение има пряко отношение към възможностите на полицията и разкриваемостта на престъпленията. За съжаление връзката е такава, че колкото по-лошо работи полицията, толкова повече хората губят доверие в нея, не ѝ съдействат, вследствие на което тя работи още по-лошо. Доверието е свързано с работата по престъпността, която засяга обикновените хора – това, което днес кой знае защо стана модерно да се нарича “конвенционална престъпност”. Предодвратяване и разкриване на квартирни кражби, грабежи и обири за обикновения човек е много по-важно от арестуването на хиляди “октоподи”, “крокодили”, “червеи”, “маймуняци”, защото за него те са екзотика, а обраният му дом, кола, вила са нещо трудно за възстановяване, особено днес, в условията на криза. Тук е видимо противоречието между прокламираната и известната на собствен гръб борба с престъпността.
Количеството на полицията също е сериозен проблем
за обмисляне, защото е факт, че има сериозно противоречие между броя на служителите на МВР и униформените полицаи на улицата, тези, които трябва ежедневно да “защитават и служат”.

Доцент д-р Николай Радулов е преподавател в НБУ, секретар на МВР в служебния кабинет на Стефан Софиянски и в правителството на Иван Костов.
Съществуването на населени места, в които с месеци не стъпва полицейски крак, а гражданите са оставени да се самозащитават от полуграмотни банди престъпници, готови да убиват за парче салам и 20 лева, е тъжна реалност. Несъмнено е назрял моментът МВР да се преструктурира, така че по-голямата част от състава да излезе реално сред хората и да се грижи за тяхната безопасност. Задължение на управляващите е да ги подготвят както теоретически, така и да ги обезпечат с модерни средства за защита и въздействие.
Логистиката днес е сериозен проблем – липсва гориво, бронирани жилетки, модерно оръжие, компютри, хартия за принтери и ксерокс. Това е нещо, което не би трябвало въобще да е грижа на състава, а проблем на логистичните структури, каквито съществуват в министерството, при това не са малобройни. Бюджетът трябва да се обмисля и предлага така, че да не превръща правозащитниците в просяци.
Очевидно е, че българският полицай може да работи и изпълнява задълженията си, но трябва да му се помага или поне да не му се пречи. Това, което в устрема си към повишаване на рейтинга, поредица от ръководители в министерството забравят или пренебрегват.
Остава да разберем, случващият се подем (спокойно можем да кажем реанимация) на полицейските сили и работа, дългосрочен ли е или е предизборна ремисия, след която по правилата на медицината ще последва още по-сериозен срив.
автор: Доцент д-р Николай Радулов
АргументиБГ
Крими
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой


Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.
След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.
За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.
Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Крими
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там


По искане на Районната прокуратура в Габрово, съдът задържа под стража 27-годишния рецидивист, с инициали Б.А., за извършени кражби от жилища и автомобили.
Прокуратурата го е привлякла в качеството му на обвиняем за това, че през периода от 23 май до 5 юни т.г. при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез използване на технически средства и чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на пари – общо 3 420 лева, от три автомобила и две жилище в Габрово. Обвиняемият влязъл в двете жилища докато техните собственици били там.
Обвиняемият е многократно осъждан. По отношение на него са влезли в сила 9 присъди, предимно за извършени кражби. В края на месец април 2024 г. бил освободен от затвора, след като изтърпял наказание лишаване от свобода, в размер на 1 година и 6 месеца.
След извършване на поредните престъпления, на 26 юни Б.А. бил задържан от РП-Габрово за срок до 72 часа, до довеждането му в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Съдът възприе доводите на прокуратурата, че е налице реална опасност подсъдимият да извърши и друго престъпление или да се укрие, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Крими
Спипаха трима от Севлиевско, част от ОПГ за телефонни измами


Служители от РД „Гранична полиция“ – Русе задържаха част от организирана престъпна група за телефонни измами. Те опитали да пренесат през границата голяма сума пари и накити, съобщиха от пресцентъра на МВР.
На 22 юни, в 19.20 часа, при осъществяване на компенсиращи мерки, граничен полицейски екип спрял за проверка таксиметров автомобил, който пристигнал за излизане от България на граничния преход Русе – Гюргево.
Поведението на пътника, 27-годишен мъж от Севлиево, им се сторило подозрително. Направен бил оглед на пренасяния от него личен багаж, при който граничните полицаи открили несесер в найлонова чанта с видимо голяма сума пари.
Мъжът обяснил, че багажът не бил негов, а на други двама, които също пътуват за Румъния. Тримата трябвало да се срещнат в Букурещ.
27-годишният пътник в таксито, който пренасял в несесера 29 860 лева и 5 накита от жълт метал, бил задържан.
След проведени оперативни мероприятия, служители от сектор „Специални тактически действия“ в РДГП – Русе задържали в граничната зона и 23-годишен мъж от Севлиевско, съпричастен към случая.
В голям магазин в Русе била задържана и 18 – годишна жена, също от Севлиевско. При обиск в бельото ѝ били открити 3 370 лева. Граничните полицаи установили, че накитите и паричните средства били предмет на престъпление – жена от Севлиево е била обект на телефонна измама и хвърлила от терасата си пари и накити на престъпниците.
Тримата задържани ще бъдат предадени на ОДМВР-Габрово. Същият екип гранични полицаи от ГПУ-Русе на 21 юни е разкрил идентичен случай. Пак при опит да премине в Румъния е задържан 23-годишен мъж от Плевен, пренасящ 2 100 лева и 2 950 долара, които придобил чрез телефонна измама на територията на Плевенска област.

-
Новинипреди 7 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 7 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Културапреди 6 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Новинипреди 7 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Кримипреди 7 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там
-
Любопитнопреди 6 дни
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!
-
Кримипреди 6 дни
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой
-
Културапреди 6 дни
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор