Свържи се с нас

Крими

МВР в предизборна реанимация

Злоупотребата с власт е пряк резултат от липсата на полицейска подготовка и незнанието на полицейските задължения и правомощия

Published

on

Българският полицай може да работи и изпълнява задълженията си, но трябва да му се помага или поне да не му се пречи.

Експертите, наблюдаващи сектор “Сигурност”, навярно са забелязали небивалото старание и компетентност, които проявяват отделни подструктури на МВР близо 3 седмици. Въпреки вилнеещата престъпност се забелязват проблясъци на това, за което повечето служители са започнали работа в министерството – противодействие на престъпността, порядъчност, работливост, оперативно майсторство.

Светкавично, за вече привикналия със скоростта на охлюв зрител, действие на полицията във Велико Търново доведе до разкриване на извършителите на нагъл въоръжен грабеж.

Залавяне на престъпни групи, занимаващи се с лихварство, трафик на наркотици, разпространение на наркотици, изнудвачи, та дори и заловен автор на над 20 обира – в Благоевград. Залавянето през последните 10 години на извършители на обири е по-скоро изключение, отколкото правило, а квартирните кражби и обирите са най-разпространеното и тежащо на българите престъпление днес.

Венец на тази небивала активност е

разкриването на кражба на колело, станала преди 14 години,

а хуманният аспект е застъпен от намирането на 3-годишно дете във Варна с решаващата помощ на полицейско следово куче.

Явно е, че, ако и когато иска, българската полиция може да работи и да дава очаквания от нейната дейност продукт – гражданска сигурност. Това кара хората да си задават поредица от въпроси, като:

– Какво кара българският полицай да си гледа работата?

– Какво го кара да я пренебрегва?

– Какво му пречи да работи?

– Какво му помага?

– Защо тази огромна машина на властта от над 50 хиляди служители не може да направи живота на българина поне относително безопасен?

– Много ли са или са малко българските полицаи?

Голяма част от постъпилите в МВР са започнали работа там,

защото са искали и искат да противодействат на престъпността,

това им се струва благородна, героична, достойна за човек дейност. В течение на службата и непресекващото посредствено управление през последните 10-15 години, ентусиазмът им е доста притъпен, но те все още вярват в част от причините, накарали ги да започнат тази работа. Лошите условия на труд, опасността, некомпетентното ръководство, което те много добре идентифицират, само ги карат да се затварят в тесните граници на работната група, към която принадлежат, но всеки път, когато им се дава възможност, те показват качествата, които са ги довели до тази професия.

Липсата на поле за изява, склонността на непосредствени ръководители да се сдружават с наблюдаваните и разработвани лица, внезапното забогатяване паралелно на затихването на работата по някоя разработка или досъдебно производство са сериозни причини оперативните работници и редовите полицаи да предпочетат бездействието пред безсмислени, но обогатяващи определени лица, действия.

Част от служителите са новоназначени, на мястото на уволнени, напуснали или пенсионирани опитни полицаи, на които или времето им за почивка е настъпило, или не са подходящи изпълнители на новите управленски концепции, авторите на които никога не са вършили работата, която са се заели да управляват. Тези неопитни неофити, поради липса на униформен състав, който да бъде изпратен да патрулира на улицата, биват изстрелвани на работа само след раздаване на униформа и напътствие с половин уста от някой по-опитен патил, препатил полицай. Неопитността, неподготвеноста, комбинирани с униформа, власт и оръжие водят до всичко друго, но не и до успехи. По-скоро това води до арести в нарушение на закона, оперативни и полицейски действия далечни на процесуалните изисквания и в крайна сметка – до

брак от полицейската работа

Злоупотребата с власт е пряк резултат от липсата на полицейска подготовка и незнанието на полицейските задължения и правомощия. Това всъщност не е проблем на обикновения полицай, защото той не съзнава нивото си на неподготвеност. Това е сериозен проблем на едно управление, също така неподготвено да си върши работата, както и униформеният на улицата. Подготовката, преподготовката, правната компетентност на състава – това в повечето случаи са екзотични приумици за днешния ръководител от министерството.

Общественото мнение и настроение има пряко отношение към възможностите на полицията и разкриваемостта на престъпленията. За съжаление връзката е такава, че колкото по-лошо работи полицията, толкова повече хората губят доверие в нея, не ѝ съдействат, вследствие на което тя работи още по-лошо. Доверието е свързано с работата по престъпността, която засяга обикновените хора – това, което днес кой знае защо стана модерно да се нарича “конвенционална престъпност”. Предодвратяване и разкриване на квартирни кражби, грабежи и обири за обикновения човек е много по-важно от арестуването на хиляди “октоподи”,  “крокодили”, “червеи”, “маймуняци”, защото за него те са екзотика, а обраният му дом, кола, вила са нещо трудно за възстановяване, особено днес, в условията на криза. Тук е видимо противоречието между прокламираната и известната на собствен гръб борба с престъпността.

Количеството на полицията също е сериозен проблем

за обмисляне, защото е факт, че има сериозно противоречие между броя на служителите на МВР и униформените полицаи на улицата, тези, които трябва ежедневно да “защитават и служат”.

Доцент д-р Николай Радулов е преподавател в НБУ, секретар на МВР в служебния кабинет на Стефан Софиянски и в правителството на Иван Костов.

Съществуването на населени места, в които с месеци не стъпва полицейски крак, а гражданите са оставени да се самозащитават от полуграмотни банди престъпници, готови да убиват за парче салам и 20 лева, е тъжна реалност. Несъмнено е назрял моментът МВР да се преструктурира, така че по-голямата част от състава да излезе реално сред хората и да се грижи за тяхната безопасност. Задължение на управляващите е да ги подготвят както теоретически, така и да ги обезпечат с модерни средства за защита и въздействие.

Логистиката днес е сериозен проблем – липсва гориво, бронирани жилетки, модерно оръжие, компютри, хартия за принтери и ксерокс. Това е нещо, което не би трябвало въобще да е грижа на състава, а проблем на логистичните структури, каквито съществуват в министерството, при това не са малобройни. Бюджетът трябва да се обмисля и предлага така, че да не превръща правозащитниците в просяци.

Очевидно е, че българският полицай може да работи и изпълнява задълженията си, но трябва да му се помага или поне да не му се пречи. Това, което в устрема си към повишаване на рейтинга, поредица от ръководители в министерството забравят или пренебрегват.

Остава да разберем, случващият се подем (спокойно можем да кажем реанимация) на полицейските сили и работа, дългосрочен ли е или е предизборна ремисия, след която по правилата на медицината ще последва още по-сериозен срив.

автор: Доцент д-р Николай Радулов

АргументиБГ

Крими

Полицията разби оранжерия за марихуана в апартамент в Габрово

Published

on

42-годишен мъж беше арестуван при полицейска акция по линия „Наркотици“, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Операцията е била реализирана успешно на 20 май, след като било предприето претърсване на апартамент в Габрово, обитаван от 42-годишния задържан.

Служителите от сектор „Криминална полиция“ установили, че в една от стаите била изградена оранжерия за отглеждане на канабис, оборудвана с осветление, отопление, вентилация и други приспособления.

Намерени и иззети били две саксии с растения от рода на конопа. Допълнително било разкрито, че собственикът държи в жилището си 1 672 грама суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана.

Работата по случая продължава под надзора на прокуратурата.

Зареди още

Крими

Полицията предупреди за нова схема за телефонни измами!

Published

on

Експерти от Главна дирекция „Национална полиция“ обръщат внимание за нова схема за измама по телефона.

Измамният сценарий е следният:

„Получавате обаждане на мобилния Ви телефон от мним полицай. Цитира имена на човек, който с фалшиво пълномощно е направил опит да изтегли кредит на Ваше име или спестяванията Ви. Уверявайки, че попълва протокол, изисква допълнителна информация за банкови сметки, наличности, предоставяне на лични данни на други лица и т.н.

Обяснява Ви, че с Вас ще се свърже банков служител, който ще Ви укаже какви стъпки да предприемете, за да не станете жертва на финансова злоупотреба и да спасите средствата си.

Разговорът продължава с мним банков служител, който Ви инструктира какви действия да предприемете – да изтеглите средствата си от банката или кредит в максимален размер (тъй като кредитният Ви потенциал трябва да бъде закрит).

Може да поиска изтеглените пари да преведете по защитена банкова сметка, чрез криптомат, да ги предоставите на изпратен доверен човек след потвърждаване на код или да ги предадете на полицай, който да провери банкнотите, дали случайно не са фалшиви.“

И двамата отговарят убедително и компетентно на всички поставени от Вас въпроси и дори може да се включи мним прокурор, който да потвърди, че се води разследване на мащабна схема, в която сте въвлечен, и ако не съдействате, рискувате подозренията за участие в престъпната дейност да паднат и върху Вас.

Обажданията се представят като получени от български телефонни номера, дори и реални такива на институции или частни лица.

Ако станете обект на подобно обаждане, не се доверявайте. Не забравяйте, че измамната история, която ще чуете, винаги налага спешност и конфиденциалност – уверяват Ви, че искат да Ви помогнат и спасят парите Ви. Това е сигнал, че се касае за измама.

Ако получите подобно обаждане, най-важното е да запазите спокойствие и да не прибързвате с действията си. Не вярвайте на твърдения по телефон, особено когато от Вас се иска да се разпоредите със средствата си.

Проверете твърденията като прекъснете разговора и се свържете с Вашата банка чрез официален телефонен номер, публикуван на официалната страница на банката Ви. Не предоставяйте лична или банкова информация на непознати лица без значение за кого се представят.

Подайте сигнал на тел. 112 или в най-близкото поделение на МВР.

Зареди още

Крими

Задържаха 32-годишна жена, отглеждала канабис в село Дамяново

Published

on

32-годишна жена беше арестувана при специализирана полицейска операция по линия „Наркотици“, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

До ареста ѝ се стигнало, след като на 8 май полицейски служители предприели претърсване на жилище в село Дамяново, обитавано от 32-годишната дама.

В имота били намерени и иззети общо 37 кофички, насети с растения от рода на канабиса.

Отделно била намерена и суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркоетст също на марихуана.

По случая е образувано досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица