Свържи се с нас

Новини

„И преди 126 години също е имало вражди, ала предците ни са били мъдри по жизнено важни въпроси да постигат национално съгласие, съединение”

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Община Дряново и НЧ „Развитие – 1869”, както и ученици от СОУ „Максим Райкович”, организираха празнична музикално-поетична програма, съпровождаща тържественото поднасяне на венци и цветя по повод 126-годишнината от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Честването започва в 11 часа, пред паметник „Майка България”.
В приветствие към дряновци, кметът на община Дряново д-р Иван Николов изтъкна, че: „Всеки септември се откроява с две звездни дати в българската история – Съединението, днешният 6-ти септември и Независимостта, 22 септември. Тези две дати трябва и ни карат да се чувстваме горди като народ, така щото едва 7 години след Берлинския конгрес, според който България е разпокъсана на части, нашият народ наруши волята на Великите сили и обяви Съединението на Княжество България и Източна Румелия в противовес на Берлинския договор.
Уникалността на 6-ти септември 1885 година е в обединението на управляващите – княз Александър I Батенберг, Петко Каравелов, като министър председател и Стефан Стамболов, в качеството си на председател на Народното събрание. Но това обединение важи и за народа ни, като цяло. Единение в името на обща кауза, при това и между съществуващите тогава партии на либерали и консерватори.
Поуката от онзи 6-ти септември и днес стои изписана над главния вход на Народното събрание: „Съединението прави силата”.
Криза, раздори, противоречия, нападки, са все неща – част от забързаното ни ежедневие, а животът за всички би бил по-лесен, ако намираме време да се изслушваме един друг, да се стремим към разбирателство и оправдани компромиси. Защото и преди 126 години също е имало вражди между политици, между партии или между граждани, ала за щастие предците ни са били мъдри по жизнено важни въпроси да постигат национално съгласие, с други думи съединение.
Тъжно е, че днес все по-рядко успяваме да постигнем единение, а при нужда и помирение, от каквото все по-често ще имаме нужда.”

Крими

Полицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки

Published

on

29 проверени водачи на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) и 11 констатирани нарушения. Това е резултатът от специализираната полицейска операция, проведена на 9 и 10 юли в Габрово и Севлиево.

Акцията беше насочена към повишаване на безопасността на движението по пътищата и се проведе по разпореждане на директора на Областна дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, съобщиха от пресцентъра на полицията.

По време на операцията вниманието на органите на реда бе насочено към спазването на Закона за движението по пътищата в частта му, отнасяща се до управлението на електрически тротинетки и други ИЕПС. Проверени бяха няколко съществени аспекта, а именно – възрастта на водачите, използването на задължителните предпазни средства, движението в разрешените за целта зони, а също и техническата изправност на самите превозни средства.

Наред с контролната дейност, служителите проведоха разговори с водачите, в които им бяха разяснени правилата за безопасно управление на ИЕПС. Целта на тези беседи беше да се повиши осведомеността на водачите и да се намали рискът от пътнотранспортни произшествия, произтичащ от неправилното използване на тротинетките.

От установените 11 нарушения се откроиха три основни вида пропуски, сред които управление без защитна каска, движение в зони и управление по площи, предназначени само за пешеходци, и превозване на пътник на тротинетка, при положение че тя е предвидена за един водач.

Именно тези нарушения създават реален риск както за самите водачи, така и за останалите участници в движението.

От ОДМВР – Габрово подчертаха, че проверките върху водачите на ИЕПС няма да бъдат еднократни, а контролът над водачите им ще продължи и в бъдеще, с ясната цел да се ограничат нарушенията и да се гарантира по-висока безопасност за всички, които се движат по пътищата и тротоарите на двата града.

Зареди още

Крими

Три нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово

Published

on

Областната дирекция на МВР -Габрово получи три нови патрулни автомобила „Шкода Кодиак“, чието закупуване е финансирано от Фонда за безопасност на движението.

Автомобилите са оборудвани с лайтбар и необходимата специализирана техника за изпълнение на полицейските функции.

Те са обозначени с отличителните знаци и герба на Министерството на вътрешните работи.

Новите патрулни автомобили ще подпомогнат ежедневната работа на полицейските служители и ще бъдат използвани за патрулно-постова дейност, териториално обслужване и осъществяване на контрол по Закона за движението по пътищата.

С включването им в автопарка на дирекцията ще се повишат мобилността и оперативните възможности на полицейските екипи, както и ще се подобри контролът по пътната безопасност.

Зареди още

Новини

Полагат нов асфалт на още 4 км на пътя за Узана

Published

on

Областният и заместник областният управители Кристина Сидорова и Андрей Николов проведоха работна среща с директора на Областно пътно управление Габрово инж. Деян Георгиев.

По време на срещата бяха обсъдени текущите дейности по поддържането на републиканската пътна инфраструктура в област Габрово.

Георгиев подчерта, че екипите на Областно пътно управление работят по отводняване и подрязване на храсти край пътните пространства. Приоритетно работата се извършва по първостепенните пътища.

Продължава работата по пътя между Габрово и местността Узана, като е предвидено да бъдат асфалтирани още 4 км от трасето.

Почти е завършен ремонтът на пътя Севлиево – Сенник – Градница – Бериево.

На износващ пласт е вече и пътят между Царева ливада и Дряново, като остава да се положи пътна маркировка и да се поставят знаци.

Започват ремонтните дейности по пътя Агатово- Крамолин.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица