Свържи се с нас

Новини

Ненужната бюрокрация или как Асоциацията по ВиК Габрово се оказа куха откъм дейност

Уличните чешми продължават да са източник на вода за много жители на областта.

Published

on

Десет години след създаването на Асоциацията по ВиК Габрово (АВиК), тя се оказва орган за свикване и провеждане на общи събрания, чиито решения се фокусират върху отчет за дейността, отчет за изпълнението на бюджета и приемане на нов бюджет за следващата година.

За това писа медията за разследваща журналистика у нас „За истината“.

Всичко това действително е нормативно вменено на организация, която управлява публични активи, но на фона на драстична от години водна криза в габровска област и инвестиции в сектора далеч под необходимите, ефективността на асоциацията изглежда съмнителна, а протоколите от дейността й подсказват по-скоро за представителни функции.

Асоциациите по ВиК са юридически лица от особен род. Създадени през 2010 г. по силата на Закона за водите, те не формират и не разпределят печалба, а са своеобразно обединение на собствениците на ВиК структурата (държавата и общините), на което е вменено да управлява заедно системите и съоръженията от ВиК.

Държавата в тези обединения се представлява от областния управител, който е председател на асоциацията. Когато в съответната асоциация по ВиК участват държавата и повече от една община, държавата има право на 35 на сто от гласовете, а всички общини разпределят помежду си останалите 65 на сто, пропорционално на броя на населението им.

Работата на асоциациите по ВиК се подпомага от служители, назначени по реда на Кодекса на труда, а средствата за дейността се осигуряват от държавата и общините, според процентното съотношение на гласовете им.

Целта на съвместното управление е качествени ВиК услуги и контрол върху дейността на ВиК оператора (дружеството, което предоставя ВиК услуги на гражданите). На Асоциацията е вменено да контролира освен поддържането и експлоатацията на активите, реализирането на инвестиционната програма на съответния оператор и качеството на услугите.

Какво пише в протоколите?

Първото Общо събрание на асоциацията по ВиК в Габрово е свикано през декември 2014 г. (оттогава е първият публикуван протокол, б.ред.). Последното – през юли 2020 г. Ако протоколите от тези заседания са свидетелството за начина, по който работи Асоциацията в Габрово, налице е бюрократично робуване на нормативните изисквания и липса на каквато и да било инициатива в областта на ВиК.

В нито един от въпросните протоколи не се чете намерение, нито решение по темата с безводието в общините на габровска област, което тази година стана причина хора да получават вода само от водоноски седмици наред.

Административните потребности и формално управление, разширяването на АВиК – Габрово, новата банкова сметка, целите според правилника, договори и плащания, както и цялото разследване на журналиста Емилия Димитрова можете да прочетете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица