Новини
От това кога и какво ще предприеме ЕК зависи дали България ще продължи по този авторитарен път

Обръщам се към Европейската комисия – от това кога и какво ще предприемете зависи дали България ще продължи по този авторитарен път. Обръщам се към немското председателство с един въпрос – докога Съветът ще чака и ще мълчи? Това заяви Елена Йончева, член на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент, по време на дебатите за върховенството на закона и основните права в България.
Днес гласът на българските граждани се чува ясно в цяла Европа. Това е глас, който призовава за незабавно връщане към демокрацията и принципите на върховенството на закона в страната, каза още тя.
Йончева посочи – „Господин Борисов за повече от десетилетие на власт позволи на определени лица и групи да обсебят ползите от членството на България в ЕС, за сметка на българския народ. Година след година неговото управление води само до повече злоупотреба с власт, повече бедност, повече липса на медийна свобода. Гражданите са унижени, без чувството за справедливост.“
Евродепутатът припомни, че резолюцията, която предстои Европейският парламент да гласува, е резолюция за бъдещето на България. А болката на България, е болка на целия Европейски съюз.

Михаел Рот, министър по европейските въпроси на Германия и представител на Съвета на ЕС, който държавата председателства, обяви, че през ноември върховенството на закона в България ще бъде обсъждано отново. „Съветът не мълчи, той поема своята отговорност“, заяви в края на дебатите Рот. Той каза още, че хора, които демонстрират за европейски ценности, заслужават респект и солидарност, и отхвърли някои от аргументите, които се чуха в залата в Брюксел, че дебатите „опетняват“ България.
През ноември ще разгледаме отново ситуацията и ще видим какво можем да направим. Ще използваме всички налични инструменти за България, каза и еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс.
Зам.-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова припомни, че за България продължава да е в сила механизмът за сътрудничество и проверка. Ще продължим да работим по него, искаме да видим осезаеми резултати и устойчив положителен ефект в съдебната система и борбата с организираната престъпност и корупцията, заяви тя. „Ще запазим механизмът, защото виждаме, че българският народ го иска, българските граждани нямат доверие в правосъдната система“, каза Йоурова, която, като част от Европейската комисия, отговаря за ценностите и прозрачността. Тя припомни, че скоро започва работа Европейската прокуратура, която ще даде много добър принос към борбата с корупцията.
Резолюцията за България, която трябва да бъде гласувана от Европейския парламент на 8 октомври, в четвъртък, беше приета в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент. Инициативата за нея е на Елена Йончева, която още през май инициира среща с председателя на комисията Хуан Фернандо Лопес Агилар и колеги евродепутати, за да ги запознае за пореден път със ситуацията в България.
Култура
„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.
В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.
Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.


Култура
Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.
Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.
При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.
Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.
Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.


Новини
Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.
Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.
„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.
Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

-
Кримипреди 5 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 5 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Кримипреди 4 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 5 дниИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм
-
Културапреди 5 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Кримипреди 5 дниМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Новинипреди 2 дниГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Културапреди 4 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова










