Новини
Изслушване в Европарламента за институционалната криза в България

Днес, 14 август, в Европейския парламент е входирана инициатива за изслушване в пленарната зала по темата за институционалната криза в България. Процедурата, наречена устен въпрос към представител на Еврокомисията, беше подготвяна близо два месеца от евродепутата от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева и колегата й от групата на Европейската народна партия Радан Кънев, както и от техните екипи.
Те успяха да съберат 55 подписи на евродепутати в подкрепа на инициативата, въпреки бойкота на десницата.
„България се намира в критичен момент, в който на карта е заложена демокрацията. Възстановяването на правовата държава е обща кауза. Днес битката не е ляво срещу дясно, а всички заедно срещу авторитарното еднолично управление“, коментира Елена Йончева.
Датата, на която ще се проведе дискусията в пленарната зала на Европейския парламент ще бъде определена на председателски съвет.
Това не е единствената инициатива, която Елена Йончева предприема, за да ангажира вниманието на европейските институции със ситуацията в България и да предизвика тяхната реакция.
– На 12 юни 2020 г., още преди избухването на протестите в страната, тя внесе писмен въпрос към Европейската комисия, за да настоява за позиция на еврокомисарите по отношение на корупцията в България и разделението на властите. Реакцията на европейската институция се очаква най-късно през септември.
– Елена Йончева успя да събере необходимите подписи, за да предизвика дебати в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент за върховенството на правото в България.
– Българският евродепутат поиска в писмо до председателя на комисията LIBE г-н Хуан Фернандо Лопес Агилар дебатите да се състоят в началото на месец септември.
– През юни Елена Йончева имаше двустранна среща със заместник-председателя на Европейската комисия с ресор „Ценности и прозрачност“ Вера Йоурова, по време на която я информира за състоянието на върховенството на правото и за свободата на медиите.
– В рамките на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите българският евродепутат предизвиква дискусии за състоянието на демокрацията в България.
– Елена Йончева е основен докладчик от страна на Прогресивния алианс на социалистите и демократите за свободата на медиите. По темата, която обхваща включително ситуацията в България, се подготвя резолюция.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Честит Ивановден!

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.
В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.
Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.
У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.
Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.
Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.
Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.


Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


Новини
Момче е първото родено бебе в Габрово

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.
През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.


-
Новинипреди един денУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Любопитнопреди 7 дниЧестита Нова 2026 година, скъпи читатели!
-
Новинипреди 2 дниГаброво ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста
-
Новинипреди 2 дниМомче е първото родено бебе в Габрово
-
Новинипреди 11 часаЧестит Ивановден!






