

Култура
Руски чайник е културна ценност за август в РИМ – Габрово
Културна ценност за месец август на Регионален исторически музей – Габрово е руски чайник на 7-ма рота от 36-ти пехотен Орловски полк, взела решително участие в отбраната на Шипченския проход през август 1877 г.

По каква причина чайникът е останал в Габрово, можем само да предполагаме. Най-вероятно е предоставен на болниците в града, за да се приготвя традиционната напитка за ранените войници и офицери. Постъпил е в музея в края на 50-те години на ХХ в., от монахините на Девическия манастир “Свето Благовещение“ – Габрово.
Произведен преди повече от 143 години, днес той е реставриран и в отлично състояние. С представянето му пред публиката искаме да напомним за нелекия път, изминат от Орловския полк в състава на 9-та пехотна дивизия от VІІІ корпус от Полтава и Харков до Габрово и за „малките неща“, които стоплят войнишката душа.
На 3 юли 1877 г. Орловският полк влиза в Габрово и е включен в състава на Габровския отряд за овладяване на Шипченския проход. На 5 юли е извършена неуспешна атака и след оттеглянето на турците, на 7 юли проходът е зает от руските войни. На 8 август целият полк се съсредоточава на Шипченския проход, участва в легендарните боеве 9 – 12 август и в по-нататъшната отбрана почти до края на м. октомври.
Във фондовете на музея се съхраняват атрактивни културни ценности от времето на Освободителната руско-турска война 1877/1878 г. – въоръжение, униформи, награди, но целта ни е да покажем реликва, която ежедневно е била в употреба в руската армия.
И това е чайникът, в който се приготвя традиционната руска напитка, сгряваща ръцете и сърцето на обикновения войник. След уморителните преходи всеки от тях с нетърпение е очаквал миговете на почивка. С чаша черен руски чай в ръка, отпивайки от горещата течност, всеки „солдат“ си спомня в минутите на отдих за Родината, за своя дом, семейство, любими и близки хора.
Разсипването на чая е знак за кратка почивка, минути на спокойствие и мечти. Ароматът и топлината на руския чай поддържа бойния дух на защитниците на Шипченския проход през горещото лято на 1877 г. и сковаващия студ през зимата на същата година. Традицията да се пие чай в Русия е вековна, той се консумира ежедневно, навсякъде и по-всеки повод, през всички сезони на годината. Затова и в обоза на руските войски задължително присъстват масивните чайници.
Съхраненият в РИМ – Габрово полеви чайник е изработен от мед, с цилиндрична форма, капак и извита дръжка. На него е щампован надпис „VII р.“, а към тялото е прикрепен висок чучур, завършващ с капаче. Празен теглото му е над 6 кг, обемът е приблизително 9,5 л, т.е. за около 200- числения състав на ротата по 50 грама ободряваща напитка на войник.
Този наглед обикновен предмет от бита – чайник, но с огромни размери – полеви чайник, ни напомня, че и в малките неща – измерими с чаша чай, се крие духът на големите победи! Спазването на вековните традиции, дори по време на война, крепи морално войника по време на походи и битки.
Автор: Катя Гечева – гл. уредник, РИМ-Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Кукленият театър открива новия сезон с „Червената шапчица“
Култура
„От киноцентъра до музейната витрина“

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на пътуващата експозиция „От киноцентъра до музейната витрина” на Исторически музей – Попово. Тя представя автентични народни облекла, които са ползвани като реквизит при заснемането на хитовия телевизионен сериал „Капитан Петко войвода” през 80-те година на ХХ век.
Цялата колекция включва близо 300 елемента от облекла, изработени в края на XIX век. Събирани са от селищата в районите на Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Доганхисар и др. Местното население предоставя семейни облекла, предмети и фотоси, голяма част от които са на над 200 години.
Първоначално колекцията е дарена от студиото за игрални филми „Бояна” на Тракийското дружество в село Светлен, Поповско. Този жест към жителите му се дължи на факта, че техните предци са преселници от Беломорието. По-късно Тракийското дружество я подарява на ИМ-Попово. Красотата на народните костюми, тяхната уникалност и самобитност днес приближават хората до емоцията около създаването на филма за капитан Петко войвода и до българите от онези времена.
Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември, от 17.30 ч. в Икономовата къща.


Култура
Благой Господинов ще отбележи 60-годишен юбилей с изложба


Със съвместна изложба живопис „Знаци и първи стъпки по пътя“, художникът Благой Господинов ще отбележи своя 60-годишен юбилей. Тя ще бъде открита на 26 септември, от 18.00 часа, в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово.
„Изложбата, с която отбелязвам своите 60 години сега, е заедно с моята внучка Стефания, която от 2-годишна рисува акварел заедно с мен в ателието. Това са нейните първи стъпки, но от 100-те акварела, които е нарисувала сама, са избрани няколко които ще видите.
Те са и знаци на чистотата и искреността, с която е необходимо да се отнасяме и да творим в изкуството. Последните ми картини и инсталации са своеобразна равносметка за моя извървян път в живота и живописта, представящи творческите ми прозрения за важното и значимото.
Когато разпознаваме знаците и откровенията по пътя и знаем накъде води той, нашето пътуване е вълнуващо. Ако имаме сетива за Твореца, тогава Неговите знаци и откровения чрез символи са осезателни и ние ги проумяваме ,чрез вярата като надежда за спасение“, казва самият автор за авторската си изложба.


-
Кримипреди 6 дни
Дрогирана с пико украинка се удари с кола в паркиран автомобил
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово пести енергия в Европейската седмица на мобилността
-
Новинипреди 6 дни
Ротари клуб Габрово с подаръци към първолаците на Габрово и Трявна
-
Новинипреди 6 дни
Таня Христова с поздрав за първия учебен ден и новата учебна година
-
Кримипреди 6 дни
Съдят двама севлиевци, сговорили се да пласират дрога
-
Новинипреди 6 дни
Омбудсманът: Отоплението на Габрово е гарантирано по закон при прекратена лицензия
-
Любопитнопреди 6 дни
Паневритмия на Градище в неделя
-
Новинипреди 6 дни
Бившият депутат Иглика Събева регистрира коалиция „Заедно за силна община“