Свържи се с нас

Новини

Елена Йончева: Оставането на Борисов на власт много зависи от Европа

Published

on

„Дали Борисов ще остане на власт и дали ще бъдат разкрити неговите корупционни практики, зависи много от Европа. Когато дадем достоверна информация за случващото се у нас, когато и тя стане публична чрез европейските медии, тогава самите евролидери, включително и в Европейската народна партия (ЕНП), ще бъдат политически дискредитирани, когато подкрепят Борисов и партията му ГЕРБ.“

Това коментира евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева в интервю за в. „Сега“. На 24 юли тя получи заключенията от експертизата, изготвена от американската лаборатория Beryl Audio Forensics Laboratory (BAFL) на аудиозапис с гласа на Бойко Борисов, разпространен на 12 юни т.г.

Анализът показа, че записът е автентичен, без следи от монтаж, а гласът е наистина гласът на българския министър-председател. Той казва, че ще направи така, че да „изгори“ Елена Йончева, разкрива на събеседника си как е дал поръчка да се унищожи бизнесмен, който не се съобразява с него, говори цинично за председателя на Народното събрание и за европейски лидери.

Евродепутатът вече е предоставила независимата експертиза на белгийската полиция, а сега запознава с подробностите и колегите си, както и ръководителите на политическите групи в Брюксел. Записът „е моментна картина на случващото се в България и може би затова така шокира и нас българите, въпреки че знаем какво се случва. В едни 6 минути виждаме колко брутално се управлява страната“, казва още Елена Йончева за „Сега“.

Според нея „затова трябва да съобщим всичко на европейските политици и на политическите лидери в Европейския парламент“, за да може „оттук насетне тези лидери да намерят необходимите механизми, за да се предотврати подобно управление“.

Тя подчертава, че „като се казва, че Европа подкрепя Борисов, не е вярно. Подкрепя го Европейската народна партия, която доминира в Европейския парламент и Европейската комисия. Какво се получава – Манфред Вебер, който е лидер на ЕНП, в разгара на протестите поздрави Борисов за борбата му с корупцията. Нещата са толкова цинични“.

Йончева обявява, че „европейската десница в лицето на ЕНП е готова в името на политически сметки да погази всички демократични принципи. Затова обаче ще им изпратя и на тях доказателствата с какви методи Борисов упражнява властта.“ В същото време, според нея, е важна вътрешната битка в България, „защото ако всички хора, възмутени от управлението, излязат на улицата, то не може да се задържи“.

„Разбирам, че една част от хората в България са изплашени и не смеят да излязат, защото не знаят как това ще се обърне срещу тях. А друга част не са сигурни, че протестите ще доведат до падането на правителството на Борисов. Затова и виждаме, че в демонстрациите участват много млади хора, които учат и работят в чужбина и поради коронавируса и ваканцията са се върнали в България. Тези хора знаят не само какво е върховенство на закона, но и че за него трябва да се бориш”, казва тя.

В отговор на въпрос за позицията на БСП, евродепутатът отговаря, че не знае защо например социалистическата партия не е потърсила независими експерти за аудиозаписа, нито защо Корнелия Нинова не е коментирала заключенията на американската лаборатория.

“За мен остават необясними редица събития. Например изборът на Сотир Цацаров за председател на антикорупционната комисия (КПКОНПИ). 25 души от групата на БСП гласуваха за него. И темата изобщо не беше повдигната или разисквана – защо тези депутати са подкрепили избора му. Част от депутатите са в ръководството на партията. И още са там. Ще напомня, че г-н Цацаров е основният инструмент, който ГЕРБ използва за така наречената борба с корупцията. Значи подкрепата за Сотир Цацаров е и подкрепа за начина, по който ГЕРБ се борят с корупцията. Това е изводът, който може да се направи“, посочва тя пред „Сега“.

Евродепутатът припомня, че от една година се опитва в изключително важната за България комисия в Европейския парламент – комисията за вътрешна сигурност и върховенството на закона (ЛИБЕ), да дава информация за скандалите в страната, за най-наболелите проблеми и пр. Благодарение на тази упоритост през септември, въпреки съпротивата на ЕНП, в комисията в присъствието на еврокомисар ще има изслушване за нарушаването на върховенството на закона в България.

В началото на месец юни Йончева имаше 40-минутна двустранна среща с еврокомисаря Вера Йоурова, на която стана ясно, че мониторингът за България не е свален. Нещо повече – евродепутатите от левицата успяха да извоюват в новия механизъм за върховенството на закона, който ще се прилага за всички страни-членки на ЕС, да се включва както наблюдение на корупцията, така и на медийната ситуация.

„Водим там битката, защото в България няма реално разделение на властите“, коментира още Йончева пред „Сега“. Тя припомня, че е внесла шест сигнала в българската прокуратура, включително и за т.нар. къща в Барселона, за която има разследване в Испания, и все още няма отговор. Вместо това срещу нея има разследване за „пране на пари“, че „ съм знаела или че съм предполагала, че средствата, които ползвам през КТБ, са нечисти пари“. „В това ме обвинява прокуратурата, и то за периода 2013 г., когато банката е функционирала и е била под надзора на съответните държавни институции. Обвинението се крепи на две свидетелски показания. То беше повдигнато няколко месеца преди да получа заплаха в Народното събрание, че ако не се откажа от разследването за къщата в Барселона, ще ми бъде повдигнато обвинение“, разкрива евродепутатът.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица