Свържи се с нас

Новини

Елена Йончева: Правителството стои върху тиктакаща бомба

Published

on

„Правителството стои върху тиктакаща бомба“, това заяви Елена Йончева в свое интервю за телевизия „7/8“. Българският евродепутат коментира теми, свързани с въвеждането на нов механизъм за наблюдение на корупцията и медийната свобода в държавите-членки на съюза. Йончева уточни, че тези критерии ще бъдат включени за първи път в подобен механизъм и отбеляза като успех приетите свои предложения за тяхната въвеждане.

В отговор на въпрос относно изтеклия аудиозапис с глас, наподобяващ този на премиера Борисов, Елена Йончева заяви, че вече ясно се вижда, в България няма разделение на властите: „В записа се казва, че Борисов е готов да унищожи, да размаже един бизнес. В същото време се посочва, че той ще направи всичко възможно, за да изгори свой политически опонент. Тук не става дума за един бизнес или един български евродепутат. Бих искала да кажа, че аудиозаписът не е удар срещу Борисов, а удар срещу България, той се чува тук в Европейския парламент. Съответните институции си правят изводи за това, което става в държавата.“ Йончева допълни, че за да бъдат взети необходимите мерки в страната ни, трябва да има чуваемост и в Брюксел: „За това нашата работа тук е да предоставяме доказателства, да даваме информация и тук, в Европейския парламент, да се приемат и въвеждат тези инструменти, които да подобрят ситуацията в България.“

В продължение на темата за изтеклия запис, Елена Йончева припомни, че преди дни лидерката на втората по големина политическа група в ЕП – г-жа Ираче Гарсия е изпратила писмо до председателя на Европейския парламент в искане да се направи всичко възможно аудиозаписът да бъде изследван от независими институции. Йончева допълни, че в писмото дори е посочено в разследването да се включи и Европол.

„Това е нужно, защото в него не се атакува само един евродепутат, а в него се заплашва цялата институция на ЕП. Когато заплашвате един европейски депутат, това означава, че той не може да бъде независим в своята работа. И за това тук приемат сериозно този запис и настояват да има независимо разследване. Аз съм съгласна с искането на г-жа Ираче Гарсия“. Българският евродепутат заяви, че това е така, защото макар и в страната ни до този момент да са изтекли множество подобни записи, като „Ало, Ваньо“, „Ало, Банов“, прагът на доверие в българските разследващи органи остава много нисък и е необходимо едни независими институции да докажат дали това е гласа на българския премиер.

Елена Йончева заяви, че правителството стои върху тиктакаща бомба, защото новият механизъм за наблюдение на корупцията и свободата на медиите, чийто първи етап ще бъде представен през месец октомври тази година, ще предостави цялостна картина за ситуацията в България. „В момента, в който бъде представена цялата картина, ще я има и съответната тояга. Няма да има правителство, което да не се съобразява с това.“

Йончева допълни, че посоченият механизъм за проверка ще има и контрол върху разпределяните от Европейския съюз финансови средства. „Необходимо е да има такъв механизъм за въздействие срещу корупцията. За това отбелязвам като успех приетото мое предложение за неговото въвеждане. Бих искала да припомня, че и в предишни години имаше усилия това да бъде извършено, но поради отпор от редица източноевропейски държави това не се случи. Да, това е първата стъпка, но това е революционно начало. Нито корупцията, нито медиите бяха критерии за разследване до сега. Тук не става дума да посочим България като лоша държава, а да бъда изграден такъв механизъм, който да се бори с проблемите на корупцията и медийната свобода.“, коментира Йончева. Елена Йончева заяви, че в резултат на нейните усилия към новия механизъм ще бъде включено и наблюдение над свободата на медиите в страната ни.

„В България не убиват журналисти, а убиват самата журналистика. Един от основните въпроси, който поставях от самото начало беше относно свободата на медиите. Бих искала да споделя ,че преди две седмици имах среща с комисар Вера Юрова и предложих средствата, които се отпускат за медиите да не минават през националните правителства.

Комисар Юрова прие това мое предложение, което предвижда тези средства да бъдат разпределяни от независими, авторитетни организации, които могат да изготвят критерии относно кои медии в България са обективни и спазват основните журналистически критерии.“

Йончева допълни, че друго нейно прието предложение се отнася за въвеждането на мониторинг на отпусканите от ЕС средства за борбата срещу COVID-19.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Младежите на „Чардафон“ са шампиони на България

Published

on

Качествената, последователна, целенасочена и упорита работа винаги носи резултат. Нов пример за това дадоха младежите до 19 години на „Чардафон“, които дочакаха своя голям момент и спечелиха шампионската титла на България.

След като завършиха трети в редовния сезон в ЗХС „Мизия“ и втори в зоналния финал, момчетата на Христо Данаилов продължиха възходящото си развитие и направиха най-силното си представяне именно когато беше най-важно – във финалите на държавното първенство за 2026 г., проведени в Бяла.

Тодор Кънев и съотборниците му вдигнаха шампионския трофей и сложиха край на 30-годишна „суша“.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Новини

Златен дубъл за девойките на „Бъки“

Published

on

Отборът на ХК „Бъки“ при девойките до 19 години завоюва шампионската титла на страната, съобщи sport-gabrovo.com.

Така воденият от Веселина Златева тим направи златен дубъл за 2026 г., след като по-рано през годината триумфира и с Купа България в Бяла.

Финалите на първенството се проведоха в зала „Вълчо Даскалов“ в Хасково, където се срещнаха шестте отбора, показали най-добро ниво през сезона в двете групи – Северна и Южна.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Новини

СК „Хоуп“ Габрово се върна от Солун с четири титли

Published

on

На международния турнир Octagon Grand Attack Balkan Open 2026 по бразилско джу-джицу, проведен в Солун, Гърция, отборът на СК „Хоуп“ Габрово постигна резултат, за какъвто цял клуб може да бъде горд. Шест млади спортисти поделиха помежду си седем медала – четири златни, два сребърни и един бронзов.

Пушечен старт за Габрово даде Йоан Илиев. В дисциплината No-Gi, категория U12 (10–11 г.) / +42 кг, той прекрачи тепиха с ясна мисия и я изпълни до край. Три поредни победи над съперници от Северна Македония и Гърция го изведоха до финала, а там той не остави съмнение кой е по-добрият. Злато.

Категорична беше и класата на Никалъс Василев. В No-Gi U14 (12–13 г.) / –42 кг той демонстрира хладнокръвие и техническа зрялост, несъответстваща на възрастта му. Никалъс прегази конкуренцията и взе заслуженото злато.

Специално предизвикателство беше поставено пред Мариян Петров – треньорският щаб го включи в по-висока възрастова група. Сериозен залог, но Мариян прие хвърлената ръкавица. Въпреки натиска той стигна до финала в No-Gi 14–15 г. / –66 кг, където сребърният медал остана да свидетелства за едно достойно представяне на момче с голямо бъдеще.

Лазар Рачков се бори на два фронта едновременно: и в Gi, и в No-Gi, категория U16 / –66 кг. В Gi финалът му се изплъзна и той завърши втори. Но в No-Gi Лазар не остави шанс на никого: безапелационно, убедително, балкански шампион.

Сред мъжете се открои Михаил Пашов. Категорията –70 кг е може би най-оспорваната, тук участват зрели, опитни спортисти от целия Балкански полуостров. Пашов мина през пет тежки срещи, преглътна умората и намери характер там, където другите се отказват. Резултатът: бронзов медал с истинска тежест.

Финалната точка постави Росен Синабов, който в No-Gi категорията за Майстори / 18–35 г. / –66 кг не даде и сянка шанс на опонентите си. Пълна доминация, балканска титла и поредно доказателство, че ХОУП е клуб с дълбочина: от детските категории до мъжете.

Успехите в Солун не са изненада за следящите клуба. Само месец по-рано, на SJJIFBF Gi & No-Gi Sofia Spring Open 2026 в зала „Локомотив“ – София, СК „Хоуп завоюва второ място в отборното класиране.

Зад резултатите стоят треньорите Даниел Илиев и Мирослав Няголов, чиято работа явно дава плодове. Габрово не просто участва на международната сцена, а се бори за върха.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица