

Любопитно
Два пъти правят конкурс за паметник на Априлов
Габровци го искат величествен и изправен, не седнал. 120 г. от тържественото полагане на първия камък .
Изграждането на 6-метровия монумент от бронз и гранит, изправен величествено пред историческата сграда на Априловската гимназия, има дълга и интересна история. Идеята да се постави знак, който да напомня на поколенията за Благодетеля на българската просвета и образование – Васил Априлов, се заражда в родното му Габрово 50 години след неговата смърт.
През 1897 г. се създава Граждански комитет – предимно от учители, който в началото на декември същата година отправя призив към всички българи за набиране на средства. Инициаторите планирали откриването да стане през 1900 г., но сметката нараствала по-бавно от очакванията.
На 29 юни 1900 г. Габровската гимназия чества 25 години от първия випуск. Датата се свързва и с полагане на основния камък на паметника пред централния вход на училището. Издаден е юбилеен сборник, сумите от който постъпват в учредения фонд. От 1916 г. инициативата за изграждане на паметник се поема от учителския съвет в гимназията, който полага изключителни усилия за набирането на средства.
Съветът моли Министерството на народното просвещение да субсидира ежегодно фонда. Предлага да се въведе Априлов ден във всички учебни заведения (неприсъствен), в който да се изнасят утра, забави, да се събира по 1 лев от всички учители и ученици. Министерството не приема.
Десет години по-късно, на 29 ноември 1926 г., учителският съвет решава паметникът да се открие по случай 100-годишнината на Габровското училище. На 20 ноември 1929 г. се свиква общоградско събрание, на което се избира комитет в състав: директорът на гимназията, двама учители и четирима граждани. Комитетът добива гражданственост, приема работата дейно и с желания, при пълната подкрепа на габровската общественост.
Отново се отправя призив към българския народ за набиране на средства. Отзовават се училища, обществени организации, държавни и частни предприятия, отделни дарители. Набират се средства от вечеринки, от продажба на печатни произведения за Априлов… и се достига необходимата сума – 1 356 054 лв. Равносметката показва, че две трети от общата сума е дарена от габровци.
На 4 октомври 1933 г. създаденият комитет за построяване на паметника оповестява програма за провеждане на конкурс за проект. От представените на 19 април 1934 година 24 проекта журито присъжда първа награда на скулптора Марко Марков.

Неговият проект “Пробуда” представя една уравновесена скулптурно-архитектурна композиция – Априлов е седнал в кресло с книга в ръка, в момент на размисъл. Въпреки че проектът получава първа награда и е утвърден, габровци не го приемат с одобрение. Те искат величествен паметник, който да показва Априлов в цял ръст, високо издигнат пред фасадата на училището.
На 5 юни 1934 г. вестник “Слово” (издание, което влияе на културните тенденции по това време) публикува “Програма за конкурс по изработване гипсови модело-проекти за паметник на Васил Ев. Априлов”. Наградата спечелва скулпторът Кирил Тодоров за проекта “Будител”.

С протокол от 5 април 1935 г. специална комисия с участието на Джовани Прини, професор по скулптура в Академията на изящните изкуства и преподавател във Висшата школа за архитектура, приема в Рим статуята на Априлов и четирите барелефа на пиедестала на паметника.
Триметровата статуя на Априлов, излята от бронз в Италия, въплътява образа на бележития възрожденец в оня преломен момент от неговия живот, когато, прочел книгата на Юрий Венелин Древните и съвременни българи….“, твърдо решава да положи основите на новобългарското училище.
Четирите скулптурни групи в основата на паметника изобразяват историческите етапи в развитието на просветното дело. Барелефът на източната страна показва килийното училище, в което обучението има подчертано религиозен характер и се води от духовно лице. Вторият (на западната страна) представя училището в одаята на занаятчията, който шие потури, учи децата на черковнославянски букви и с дългата си пръчка въдворява ред и дисциплина.
Третият, който „гледа“ към гимназията, представя взаимното училище, в което по метода на Бел и Ланкастер един учител с помощта на по-напредналите ученици може да обучава до 200 – 300 ученика едновременно. Барелефът на челната страна на паметника изобразява новото училище, в което преподаването се извършва по изискванията на звучната метода.
Пиедесталът, на няколко нива, е изработен от полиран гранит. На лицевата страна на монумента е изписано „Васил Евстатиев Априлов 1789 – 1847”, а на противоположната страна „На създателя на новобългарското училище 1835. От българския народ 1935”.

Благодарение на енергията и упоритостта на габровската общественост на 1 ноември 1935 г. паметникът на Васил Априлов е открит с общонационално честване в присъствието на тогавашния премиер Андрей Тошев.
В речта си при освещаването на паметника той казва: „… нека ние, сегашното поколение, с отдаване на дълг и признателност на нашите будители, с увековечаване на паметта им, да оставим за бъдещите поколения назидание и пример, а пък те, по същия начин, за по-нататъшните и т.н. за вечни времена.”.
От стотиците венци най-ефектен е венецът, „поднесен” на 400 метра височина от самолет, излетял от околностите на Казанлък.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)


Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.
Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.
Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.
Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.
Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.
ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа
Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/
10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден
20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути
21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона
Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.
Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.
В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.
10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.
12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.
Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.
13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.
– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.
17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.
18.00 ч. Томбола с награди.


Любопитно
Детски летен лагер събира в Габрово български деца от Румъния и страната с


Детски летен лагер събира в Габрово български деца от Румъния с деца от село, от града и страната.
Инициативата е посветена на 165-тата годишнина на Габрово, като град срокът за записване на желаещите е 6 юли, неделя!
- Разкрийте своите таланти и освободете въображението си за творчество в това, което Ви е интересно. Забавлявайте се и изявявайте себе си!
- Преоткрийте възможностите на своя град за обогатяване на личността и бъдещото Ви развитие! Докоснете се до непознатото минало и се потопете в неподозираните възможности на настоящето, което може да се окаже по-интересно, отколкото сте си мислили.
- Открийте очарованието в ежедневните грижи на възрастните – изпечете си хляб, пригответе си храна, насладете се на умората от труда, който създава.
- Скрийте телефона и таблета и отворете очи за природата, за зкътаните в листата причудливи форми на дървото, за цветовете на листата и формите на камъните. Създайте картина, или форма, която да радва окото и поражда емоция. Танцувайте, пейте или станете артисти! Направете първите си стъпки в науката и развитието на технологиите!

Детски лагер за открития, организиран от Народно читалище „Христо Ботев 2008” с. Гарван , съфинансиран по Програма „Култура” но Община Габрово за подкрепа на утвърдени творчески инициативи, предизвиква децата и младежите на Габрово на възраст от 12 до 16 години, да участват в преживявания в градска среда, свързани с емблематични за Габрово места, заредени с културни традиции и бъдещ потенциал – Дом на хумора и сатирата, Център „Кристо и Жан Клод“, Шести участък, Технологичен парк.
Двудневният лагер започва на 7 юли, понеделник, в автентична битова среда в селата Гарван и Гергини, където младите хора да намерят нови приятели в лицето на младежите от инициативата „Приеми ме на село” и деца от Българското неделно училище в Букурещ „Йордан Йовков”.
Заедно с всички участници в лагера, с помощта на ментори и домакини, ще месят хляб, ще готвят на открито, ще разучават хора и песни, ще творят с природни материали, ще разказват габровски анекдоти и ще пресъздават образите на габровските индустриалци от миналото.

На третия ден вечерта ще бъдат зрители и участници в концерт „Сцена под звездите“ заедно с талантливи габровски деца деца и юноши, които се обучават в школи по изкуствата и вече имат своите успешни сценични изяви.
По време на приятелската вечеря ще разрежат традиционната торта „Приеми ме на село”, после ще седнат в тревата с чаша домашна лимоната в ръка, за да отговарят на въпроси-предизвикателства и и да се наслаждават на изпълненията- фолклор, акордеон, гайда, цигулка, пиано и огнено шоу на финала!
С предварително записване: 0878825642, ел. поща: hristo.botev2008@gmail.com.
Концертът е с вход свободен за всички гости, деца и възрастни, които скат да споделят вечерта и преживяванията под звездите на площада в с. Гергини. Очакваме ви!
Публикацията е по проект „ГАБРОВО – град на традиции и иновации: ДЕТСКИ ЛАГЕР ЗА ОТКРИТИЯ” на Народно читалище „Христо Ботев 2008” с. Гарван, съфинансиран по Програма „Култура” на Община Габрово, Приоритет 1: УТВЪРДЕНИ ФЕСТИВАЛИ И ТВОРЧЕСКИ ИНИЦИАТИВИ
Любопитно
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!


Лято е. Стягаш багажа, планирал си всичко… но автомобилът ти решава да си „вземе почивка“ точно сега. Или току-що си се прибрал от чужбина и няма с какво да се придвижваш в България?
ВАИКАР е тук за точно такива моменти! Компанията, ползваща се с отлична репутация, предлага коли под наем в Габрово.
Фирмата осигурява надеждни, изцяло проверени автомобили, които ще ти върнат контрола и свободата да пътуваш, накъдето пожелаеш.
ВАКАР работи без почивен ден, с национално покритие и цени, които наистина си заслужават.
Резервирай своя автомобил още сега на +359 999 009 008 или посети офиса на ул. „Емануил Манолов“ №28 в Габрово.
Не оставяй лятото да мине без пътуване. Вземи кола от ВАИКАР и тръгни!
-
Новинипреди 5 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 7 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис
-
Новинипреди 4 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 4 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 4 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Културапреди 3 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Кримипреди 4 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там
-
Любопитнопреди 3 дни
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!