Новини
Петър Витанов: Спекулацията какво празнуваме днес е абсолютно ненужна
България подписа декларация, която изопачава миналото и създава разделение.

„Бих искал да честитя днешния ден на всички онези, които помнят война, за които мирът не е даденост, които помнят залягането в траншеите, криенето от бомбардировките, какво означава да пратиш някой на фронта, знаейки, че няма да се върне. За мен спекулацията дали днес е Денят на Европа или Денят на победата е абсолютно ненужна. Двата празника са свързани. Ние почитаме паметта на милионите жертви, които са се борили за възстановяване на мира на европейския континент. Този мир обаче не е безкрайна категория. Имали сме нужда от политическата формула, която декларацията на Роберт Шуман дава и поставя началото на европейската интеграция.“
Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов в предаването „Тази сутрин“ по БТВ, посветен на темата 9-ти май.
„В ден като днешния няма как да не изразя възмущението си от действията на министъра на на външните работи. България постави подписа си под една декларация, която изопачава историческата истина и разделя българското общество в момент, когато най-много има нужда от обединение. Припомням статията на Хайко Маас, германският външен министър, който казва, че само Германия е виновна за Втората световна война и всички, които се опитват да обвиняват други нации, са несправедливи към жертвите и ползват историята в свои интерес.“, добави евродепутатът.
По отношение на реакциите и възможностите за отговор при кризи на ЕС, Витанов подчерта, че Европа показа ограничената си способност и готовност да отреагира бързо в тежки ситуации като пандемията от Коронавирус. „Затова на първо време е необходим ясен план за действие, който да позволи по-голяма динамика в справянето с подобен тип кризи.“, подчерта Витанов.

Той изведе нuxdata от унифициране на здравните системи след стрес тестове, подобно на енергийния и на банковия сектор, които ще отчетат различния им капацитет. Освен това, от въвеждане на минимални стандарти – брой болнични и интензивни легла на глава от населението за всяка страна-членка, минимално възнаграждение на здравните работници, брой здравни работници, процент от БВП, който се дава за здравеопазване, от приемане на стратегия за лекарствата, от преместване на производства на лекарства в Европа, опцията за здравен отговор /лекари да могат да лекуват в чужбина/, от повишаване на компетенциите на здравните агенции.
„ЕС трябва да се концентрира и върху разработване на план за икономическо възстановяване на стойност трилион или трилион и половина, позволяващ вливането на свежи пари и повишаване на ликвидността на малките и средни предприятия. Това ще даде тласък на икономиката, така че да се стигне до нивата преди кризата. Този план трябва да е част от Многогодишна финансова рамка – много по-амбициозна, с много повече средства.“, подчерта лидерът на българските социалисти в ЕП.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Спазвайте забраната за вдигане на шум следобед и нощем!


Ежегодно през летния сезон се увеличава броят на сигналите за нарушаване на обществения ред поради шум в часовете за почивка, най-често причинен от силна музика, събирания на много хора, строително-ремонтни дейности, както и други дейности от битов характер.
Областната дирекция на МВР – Габрово напомни, че всеки гражданин е длъжен да спазва разпоредбите на действащото законодателство и общинските наредби, регламентиращи часовете за нощна тишина и следобедна почивка.
При получаване на сигнали полицейските служители извършват проверки на място. При установяване на нарушения контролните органи предприемат действия съобразно предоставените им от закона правомощия.
При случаи на силна музика, нарушаваща обществения ред и спокойствието на гражданите, озвучителната техника може да бъде иззета, припомниха от полицията.
ОДМВР – Габрово призовава гражданите да бъдат отговорни и съобразителни към околните, като спазват установените правила и допринасят за опазването на обществения ред и спокойствието в населените места.

Новини
Мащабна възстановка за честванията на Шипческата епопея

Над 400 души от НД „Традиция“ ще пресъздадат епичните боеве за кулминацията на Националното честване Шипченска епопея през настоящата 2026 г. В специално обособен кът посетителите ще имат възможност да разгледат автентично оръжие и облекло.
Всички желаещи ще могат да се преобразят като опълченци, да пробват характерни униформи от Освободителната война и да си направят безплатно моментна снимка за спомен от най-високия връх в българската история. Това информира областният управител Кристина Сидорова.
Тазгодишното Честване е посветено на 149-годишнината от боевете, като се провежда под патронажа на президента на Република България Илияна Йотова.
На 21 и 22 август в Габрово и на връх Шипка хиляди българи ще се съберат, за да съпреживеят подвига на героите от август 1877 година. Специално за Честванията в Габрово ще пристигне Представителният ансамбъл на Въоръжените сили, който ще изнесе невиждан досега концерт на 21 август от 20.00 часа. Любими на малки и големи песни ще превърнат пл. „Възраждане“ в сърце, пулсиращо с ритъма на България.
На 22 август връх Шипка отново ще събере хиляди родолюбци. Програмата започва още в 07:45 часа с панихида в Соколския манастир. Минути по-късно ще тръгнат и традиционните туристически походи до върха, които се организират съвместно с Ротари клуб. Тази година покана за участие е изпратена и до всички туристически дружества в страната, като трите дружества с най-много участници ще получат специални отличия от Областния управител.
На паркинга в подножието на Паметника на Свободата ще бъдат разположени военно оборудване, както и части от българската армия- съвременното продължение на героичното Българско опълчение.
В 11.00 часа на Тържествения подход към Паметника на свободата гласът на историята Янко Лозанов, незабравимата Галя Димитрова и изпълнители от Представителния ансамбъл на Въоръжените сили ще възпроизведат със слова и песни славното българско минало- не просто спектакъл, а дълбок поклон пред подвига от август 1877г.

Точно в 12.00 часа е официалната церемония по поднасяне на венци и цветя, а след нея е началото на най-очакваната част от програмата- възстановката на НД „Традиция“.
От 10.00 до 15.00 часа на паркинга в подножието на Паметника на Свободата ще Ви очакват НД „ Традиция“ с военна щабна палатка с униформи и оръжия, а точно до тях ще бъде разположена и фото будка за моментни снимки, за да отнесе всеки вкъщи своя кадър от Шипка.
И през настоящата година Областна администрация Габрово подсигурява безплатен транспорт до връх Шипка. Автобусите за върха ще тръгват в 09:00 часа от пл. „Възраждане“ , а за връщане към Габрово в 15:00 часа.
„Шипченската епопея е не само преломен момент в Освободителната война, а и в българската история. Тя е лумналата факла на несломимия български дух, който побеждава в неравната битка по пътя към Свободата. Шипка ни събира – като българи и наследници на онези велики революционери, просветители и опълченци. Отправям моята покана към всички наши сънародници- нека заедно да срещнем подвига и да се преклоним пред героите на България!“, призова областният управител Кристина Сидорова.

Икономика
„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар

От днес, 20 юли, Габрово има ново място за вкусна храна на жар. „Скарата“ отвори врати на ул. „Ванче Михайлов“ 25, в двора на бившия завод Карталов, и заявява своя специалитет – разкраченото пиле, изпечено бавно на жар до онази златиста коричка, която кара човек да предвкусва хапката отдалеч.
Месото е мариновано предварително в специална марината, в която отлежава, за да поеме напълно аромата, а след приготвянето се поднася със специален сос, който довършва вкуса.

Освен емблематичното разкрачено пиле, менюто предлага свински и пилешки пържоли, свински и пилешки шишчета, сочни свински ребра и четири вида риба на жар – всички приготвени по същия принцип на предварително маринованите и отлежали продукти. Компания им правят пресни печени и пържени картофи.
„Скарата“ предлага достатъчно паркоместа в двора на бившия завод Карталов, за да могат клиентите спокойно да оставят автомобилите си, независимо дали ще похапнат на място, на някоя от обособените маси, или ще вземат поръчката за вкъщи.

На разположение са и напитки.
Работното време е от понеделник до петък – от 11.30 до 20.30 ч., събота от 11.30 до 16.30 ч.
За предварителни заявки: +359 877 609 200.

-
Икономикапреди 6 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Икономикапреди един ден„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар
-
Културапреди 6 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Новинипреди 5 дниЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Кримипреди 6 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Любопитнопреди 5 дниУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд
-
Кримипреди 5 дниАвтоджамбаз „разкова дрегера“ след удар в електрически стълб
-
Новинипреди 4 дниПодменят и поставят допълнителни парапети по 3 булеварда в Габрово





