Новини
Невена Петкова: Вярата е в нас, нека се молим от домовете ни!
„Вярата е в нас, нека се молим от домовете ни! Време е да покажем, че сме заедно и в делата, и в молитвите. Нека продължим да бъдем отговорни, както до сега, защото това дава резултат и само така можем да съхраним максимално здравето и живота, както на себе си, така и на нашите близки“ – призова областният управител Невена Петкова след проведеното вчера, 9 април, заседание на Областния кризисен щаб за превенция разпространението на COVID 19 към РЗИ – Габрово.
Поводът Щабът единодушно да апелира гражданите да прекарат празниците вкъщи със семейството си е фактът, че Габрово към този момент остава сред малкото области, където няма потвърдени положителни проби, въпреки увеличаващия се брой в страната.
Основният въпрос, обсъждан по време на заседанието беше организацията около предстоящите църковни празници – Цветница и Възкресение Христово. Стана ясно, че на Цветница няма да се раздават върби, каквато е традицията, защото това е предпоставка за пренасяне на зараза по домовете, в случай че има болни.
Службата на този празник ще бъде по – рано от обичайното, от 7 до 8,00 часа сутринта. Свещниците ще бъдат изнесени пред храмовете. Пред храмовете ще се състоят и богослуженията за Великден.
Онези, които въпреки всичко решат да посетят службите следва да спазват всички въведени мерки – да имат лични предпазни средства и да спазват социална дистанция поне от 1,5 м. Църквите по селата ще останат затворени.
Създадена е необходимата организация, както с органите на МВР, така и с общинските администрации. Към тях ще бъдат включени и доброволци.
През почивните дни ще се осъществява строг контрол на места, където обичайно при хубаво време се събират големи групи от хора. Контрол ще има и на пазарите.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Полицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба

Полицай Станимир Братов – командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ към сектор „Охранителна полиция“ при Районно управление – Габрово, навършва пределна възраст за работа в МВР и след 39 години безупречна служба се оттегля в заслужен отдих.

Професионалният му път в системата на МВР започва на 23 април 1987 година. Длъжността командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ изпълнява от 1 април 1999 година.

През годините многократно е награждаван за постигнати високи професионални резултати и за съществен принос при изпълнението на служебните си задължения. Със своята отговорност, професионализъм и всеотдайност към службата той се утвърди като пример за подражание и заслужи уважението на поколения служители в Районно управление-Габрово.

За своя дългогодишен принос и достойно изпълнение на професионалните задължени, със заповед на министъра на вътрешните работи е удостоен с отличие „Почетен знак на МВР“ – III степен.

Днес, 5 юни, Станимир Братов беше изпратен с признателност и уважение от своите колеги. Те му благодариха за годините отдаденост, за професионалната подкрепа и за примера, който оставя след себе си.

Ръководството и служителите на ОДМВР-Габрово му пожелават крепко здраве, спокойни и щастливи дни, удовлетворение от постигнатото и много лични поводи за радост. Нека новият етап от живота му бъде изпълнен с обичта на близките, заслужено спокойствие и сбъднати мечти.

Култура
Футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС

В навечерието на Мондиал 2026: футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на Музея на хумора и сатирата. Фонд „Карикатура“ на Веселата къща се обогати с 22 оригинални творби на карикатуриста Илия Липавцов (1926-2007). Дарението е направено от неговата внучка Габриела Липавцова и представлява ценен принос към съхраняването и популяризирането на творческото наследство на автора.
До този момент в музейната колекция се съхраняваха седем карикатури на Илия Липавцов, създадени през 1973 и 1975 година. Новопостъпилите произведения значително разширяват представянето на художника във фонда и дават по-пълна представа за неговото творчество.
„Моят любим дядо беше невероятен човек – винаги готов да развесели всички с уникална история или страхотен майтап. Чрез това дарение бих искала да споделя част от неговия хумор с Вас и Вашите посетители. Вярвам, че така ще почета паметта му и това наследство няма да остане само мое, а ще бъде достъпно за всички“, споделя Габриела Липавцова.

Особен интерес представлява фактът, че в дарението преобладават карикатури на спортна тематика, голяма част от които са посветени на футбола. Символично те постъпват в музейната колекция в навечерието на Световното първенство по футбол през 2026 г., което ще се проведе в САЩ, Мексико и Канада.
Илия Липавцов е сред утвърдените български карикатуристи на XX век. Първата му карикатура е публикувана през 1945 г. във вестник „Народен спорт“. През следващите десетилетия той създава хиляди карикатури, предимно на спортна тематика, публикувани в множество периодични издания, сред които и вестник „Стършел“.

Негови творби са публикувани и извън България, включително в Чехословакия, Франция, Швеция и Съветския съюз. Музеят на хумора и сатирата благодари на наследниците на Илия Липавцов за направеното дарение и за възможността творбите на автора да станат част от музейния фонд.
Благодарение на подобни дарения колекцията на музея продължава да се развива и да съхранява паметта за значими български художници и карикатуристи.

Крими
Фалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак

Фалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак в област Габрово.
Днес, 4 юни, чрез спешния телефон 112 са получени сигнали за изпратени на служебните електронни пощи на пет училища и три детски градини в областта съобщения, съдържащи заплахи за поставени самоделни взривни устройства.
Незабавно са били предприети необходимите действия и са сформирани екипи на МВР, които са извършили обстойни проверки на посочените обекти.
При извършените проверки не били установени съмнителни предмети или устройства. За резултатите са съставени констативни протоколи.

-
Кримипреди един денДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Икономикапреди 4 дниPolaris Lighting откри нов шоурум във Велико Търново
-
Новинипреди 4 дниПаднали, но безсмъртни! Габрово чества 2 юни с изложба
-
Културапреди 4 дниРекорден интерес към конкурса „Преминал майстор през земята“
-
Културапреди 3 дниЛятото идва с ритъма на суинга
-
Любопитнопреди 4 дниЧестит 1 юни, мили деца!
-
Новинипреди 3 дниДнес е 2 юни – Денят на Ботев и на загиналите за Свободата и Независимостта на България
-
Новинипреди 3 дниНяма инженери, строители, заварчици и архитекти!






