Новини
Областният разговаря с новия директор на ПП „Българка“
В „Седмицата на гората“ областният управител Невена Петкова разговаря с новия директор на ПП „Българка“ инж. Лиляна Райкова. По време на срещата бяха обсъдени различни инициативи, реализирани съвместно през годините, информираха от администрацията на губернатора.
Областният управител подчерта, че екипът на Областна администрация винаги е имал отношение към гората и нейното опазване. „Две от общините от габровска област попадат в Природния парк и това е истинска благословия – смята Невена Петкова, затова е много важно да се постави акцент върху възпитанието на подрастващите в любов и грижа към природата.“

„Седмицата на гората“ тази година се провежда в извънредна ситуация, което наложи нов подход за отбелязването й. Като алтернатива на всички отменени събития Изпълнителна агенция по горите отправи предизвикателство към подрастващите да пишат, рисуват, творят за гората на тема „Моят разказ за гората“.
Всички творби могат да бъдат изпратени на ел. адрес: press@iag.bg до 30 април 2020 г. и бъдат публикувани на страницата на Агенцията и нейните структури. Областна администрация също ще предостави виртуалното си пространство в социалната мрежа Facebook, за да популяризира цветното, красивото и вдъхновяващото в природата около нас.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Днес е разпети петък!

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.
На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.
Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.
Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.
На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.
Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Новини
Хартиените бюлетини за изборите са в Габрово

При строги мерки за сигурност вчера, 8 април, бяха доставени 88 хиляди бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 19 април.
Бюлетините бяха ескортирани от полиция и жандармерия до Областна администрация Габрово, където бяха посрещнати от областния управител Асен Даскалов, заместниците му и представители на РИК- Габрово.

Още през вчерашния ден те бяха надлежно предадени на представителите на общинските администрации. На територията на област Габрово са разкрити 223 секции и 3 подвижни секции. В 67 секции гласуването ще се извършва само с бюлетини.

Крими
Румънски „амбулантен търговец“ на кухненски съдове удари греда в Габрово

Установен и задържан е 38-годишен румънски гражданин, съпричастен с извършена кражба от жилище в Габрово.
По първоначални данни, в обедните часове на 31 март, възрастна жена от областния град била въведена в заблуждение от непознат, който ѝ предложил кухненски съдове.
Той успял да влезе в дома ѝ под предлог за демонстрация на стоката и поискал символично възнаграждение.
Впоследствие извършителят напуснал, а малко по-късно жената установила липсата на златни накити, с тегло над 20 грама.
В резултат от проведени оперативно-издирвателни действия бил установен и задържан 38-годишен румънски гражданин, съпричастен към посегателството.
Част от златните накити били възстановени на жертвата. По случая е образувано досъдебно производство.
Областната дирекция на МВР – Габрово отправя апел към гражданите да бъдат особено бдителни и да не се доверяват на непознати лица, предлагащи стоки или услуги в домовете им.
Подобни „търговски“ посещения често са прикритие за извършване на измами и кражби на вещи. Как да се предпазите? Елементарно! Не допускайте непознати в дома си, независимо от повода! Не давайте пари или ценности на непознати лица! Внимавайте с „изгодни оферти“ и демонстрации по домовете! Не се предоверявайте! Информирайте възрастните си близки и родни за подобни схеми, тъй като те често са обект на този тип престъпления.
При съмнение или извършено престъпление – сигнализирайте незабавно на телефон 112!

-
Новинипреди 7 дниПроф. Цонков: Служебното правителство ни въвлече в руско – украинската война!
-
Новинипреди 4 дниДжудистите ни с 9 медала от турнир в Перник
-
Културапреди 6 дниЛазаровден е!
-
Културапреди 5 дниПразнуваме Цветница! Честит празник на всички
-
Културапреди 7 дниИсторически музей – Дряново е носител на националната награда „Наследство“
-
Новинипреди 4 дниМихаил Митов: Само за година стартирахме отново работата по приоритетите на областта
-
Новинипреди 3 дниГЕРБ е единствената партия, за която санирането на жилищата е приоритет
-
Новинипреди 4 дниАндрей Николов: Габрово има нужда от решения, не от обещания!







