Свържи се с нас

Новини

Йордан Белев извади кръста в Габрово (снимки+видео)

Published

on

Именикът Йордан Белев извади кръста от ледените води на река Янтра в Габрово на днешния светъл християнски празник Богоявление, 6 януари.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Пред погледите на стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, малцина бяха смелчаците, пробвали се в борбата за кръста, но 39-годишният именик беше най-бърз и ловък, стигайки първи до него.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Богоявление, ще бъде здрав през цялата година и носи здраве и късмет на всеки, който се докосне до него.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

„Пожелавам на всички да бъдем живи и здрави, и заедно да градим този град, вървейки напред“, каза Йордан веднага след изваждането на кръста.

Късметлията беше отличен с бутилка вино от кмета на Габрово Таня Христова, която го поздрави и му пожела да бъде здрав, а той от своя страна й подари Богоявленския кръст, със заръката умело и със сърце да управлява града ни. Именикът изважда кръста за втори път, като първият успешен опит бе от 2017 година.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Той сподели, че е дошъл на Ритуала по потапянето в недобро здравословно състояние, но въпреки това е успял да извади кръста. Днешното му участие бе поредно. Йордан Белев е илюзионист, а след последните избори бе избран и за общински съветник в местния парламент на Габрово.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Преди изваждането на Богоявленския кръст от късметлията, празникът Йордановден бе традиционно белязан и със скокове от моста Игото.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Превърналото се в запазена марка изпълнение на познатия на всички габровци Божидар Боянов, по-известен за местните като Божко Бръснаря, бе допълнено и от още двама куражлии, които се метнаха от парапета на съоръжението в ледените води на Янтра, за да хванат кръста.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Празникът Богоявление (Йордановден) в Габрово започна с тържествена света литургия в храма „Успение на Пресвета Богородица”, откъдето тръгна и Литийното шествие на габровските свещеници.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

То премина през  площад „Първи 1 май 1876”, където бе осветен Богоявленският кръст и се отправи към моста „Игото”, над река Янтра, за да бе извършен ритуалът по потапянето. На този ден православната църква отбелязва кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

Според народното вярване в нощта срещу Йордановден “небето се отваря”, който види това, всичко което си пожелае се сбъдва.

Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg
Copyright © 2020 GabrovoNews.bg

По традиция в ледените води на реката, за символа на вярата, скачат само мъже. Вярва се още, че ако кръстът замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Кметът на Габрово посрещна финландския посланик

Published

on

Кметът на Габрово Таня Христова посрещна в кабинета си финландския посланик у нас Н.Пр. Кирсти Полянкука.

„Среща, която вярвам отвори нови хоризонти за партньорство и общи инициативи. Заедно с моите колеги разказахме за силните страни на нашия град. Споделих за проектите, които развиваме и за сътрудничеството ни с финландски региони като Лаперанта в сферата на транспорта и мобилността, Университета в Лапланд, както и Турку в областта на енергийната ефективност. Обсъдихме управлението на отпадъците, депото и възможностите за оползотворяване – тема, по която можем да учим много от финландския опит“, коментира Таня Христова.

Особен акцент е бил поставен върху развитието на Енергийните общности и активното участие на гражданите – модел, който може да промени начина, по който се произвежда и споделя енергия.

„Говорихме и за културата и разбира се нашата голяма амбиция да се впуснем в надпреварата за Европейска столица на културата 2032. Посланичката веднага направи връзка с Оулу – финландския град, който вече носи тази титла и предложи да обменяме опит“, допълни Христова.

Финландският първи дипломат у нас е подчертал, че макар посолството да е малко, желанието им за активна работа е на лице, особено в сферите на иновации, дигитализация и автоматизация.

Всъщност се оказва, че Габрово е единствената община в България със Стратегия за интелигентна специализация, а тук функционира и Дигиталният иновационен хъб към Регионалния иновационен център, така че партньорство по тази линия звучи логично.

„Финландия е прекрасен партньор – с опит, от който можем да учим и с решения, които можем да прилагаме в нашия град. Както каза и самата Н.Пр. Кирсти Полянкука това е първата среща помежду ни, която вярваме ще прерасне в дълготрайно партньорство“, подчертаха още от местната общинска администрация.

Зареди още

Крими

Спор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване

Published

on

Спор между двама строителни работници завърши с падане и фрактура за единия от тях. Инцидентът е станал вчера, 1 юли, около 15.20 часа в района на бул. „Могильов“ в Габрово.

По данни на полицията всичко започнало като спречкване помежду им. Вследствие на падане на земята, пострадал 49-годишен мъж от село Шумата, който получил счупване на подбедрицата. Той бил транспортиран и настанен в ортопедичното отделение на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, без опасност за живота.

За срок до 24 часа по случая бил задържан 48-годишен мъж от Габрово. Образувано е досъдебно производство. Работата по изясняване на всички факти и обстоятелства продължава под надзора на прокуратурата.

Зареди още

Крими

Силният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско

Published

on

Силен вятър и буря се разразиха над община Габрово вчера, 1 юли, като причиниха сериозни затруднения по пътищата и наложиха намесата на екипи на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово в различни точки на областта.

Денонощието се оказа изключително натоварено за габровските огнеборци, които в рамките на 24 часа са реагирали на 12 сигнала за инциденти, всичките свързани с паднали дървета.

Според официалната информация, предоставена от РДПБЗН – Габрово, за периода от 06:00 часа на 1 юли до 06:00 часа на 2 юли 2026 г. звената за пожарна безопасност и защита на населението в областта са извършили общо 12 намеси за оказване на техническа помощ.

Проблемите са започнали в късния следобед и са продължили до полунощ, като на моменти сигналите са пристигали през по-малко от петнайсет минути един от друг. Първият сигнал е подаден в 19:34 ч. за паднало дърво на пътното платно в село Раховците, а само две минути по-късно, в 19:36 ч., е получено съобщение за дърво, препречило Републикански път I-4 в землището на град Севлиево. И на двете места дърветата са отстранени от екипи на РСПБЗН – Габрово и РСПБЗН – Севлиево.

В самия град Габрово вятърът е причинил поредица от инциденти в различни квартали. В 19:45 ч. е сигнализирано за паднало дърво на улица „Алеко Константинов“, а малко по-късно, в 20:01 ч., подобен проблем е регистриран и в село Орловци. Само двайсет и пет минути след това, в 20:26 ч., дърво е паднало на улица „Д-р Илиев – детския“ в града – локация, на която по-късно през нощта, в 22:45 ч., се е наложила повторна намеса на пожарникарите заради нов паднал ствол. Вятърът не е пощадил и други централни градски артерии.

В 20:35 ч. е получен сигнал за паднало дърво на улица „Индустриална“, а шест минути по-късно, в 20:41 ч. – на булевард „Стефан Караджа“. Инцидентите са продължили и с подадения в 20:56 ч. сигнал за дърво на улица „Преслав“.

Освен в градската част, силният вятър е засегнал и по-високите части на общината. Републикански път I-5 в района на връх Свети Никола (Шипка) е бил блокиран от паднало дърво в 21:20 ч., а само часове по-късно, точно в полунощ, на 2 юли, на същото място се е наложила поредна намеса на пожарникарите заради нов паднал ствол. Между двата случая, в 23:00 ч., екип е реагирал и на сигнал за паднало дърво в село Източник.

Във всички дванадесет случая екипите на РСПБЗН – Габрово и РСПБЗН – Севлиево са отстранили падналите дървета и са възстановили проходимостта на засегнатите пътни участъци. В ликвидирането на последствията от бурята са участвали общо дванадесет противопожарни автомобила и екипи с различна численост – между двама и трима пожарникари на инцидент, разположени в различни населени места на територията на областта.

Инцидентите от изминалото денонощие показват мащаба, който силният вятър причини върху инфраструктурата и натовареността, с която се е наложило да работят екипите на пожарната служба в Габровско, за да бъде своевременно овладяна ситуацията. За щастие до по-сериозни последствия за движението и безопасността на гражданите не се стигна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица