Свържи се с нас

Новини

НАГ постави основите на партньорство с Болградската гимназия

Историческа експедиция посети Болград

Published

on

Учителят по „История на културата“ в Национална Априловска гимназия Иван Христов, заедно с единадесетокласника Стефан Христов бяха част от научна експедиция, която от 5 до 8 декември посети украинския Болград, за да се запознае повече с историята на бесарабските българи и да проучи паметника на българите – опълченци от Бесарабия, участници в Руско-турската освободителна война 1877 – 1878 г.

В историческата експедиция взеха участие още учители и ученици от ПГТ „Пенчо Семов“ – Габрово и ПГТ – Велико Търново, носеща името на дългогодишния директор на Болградската гимназия Васил Берон.

„В рамките на експедицията ние се запознахме с миналото на бесарабските българи. Проучихме историята на паметника и имената на българските опълченци, родом от Болград. Посетихме Болградската гимназия, продължаваща да функционира до ден днешен, която е и първата българска гимназия, основана през 1858 г. и носеща името на революционера Георги Сава Раковски.

В нея се обучават около 500 ученици. Останахме много впечатлени от начина, по който изглежда. Фасадата на Болградската гимназия „Г.С. Раковски“ е правена по подобие на Ришельовския лицей, както и фасадата на Априловската гимназия в Габрово.

Бяхме посрещнати от директора на училището Снежана Илиева. Първото нещо, направило ни впечатление при влизане в гимназията, бяха от едната страна символите на Украйна, а от другата – държавните символи на България: герба, химна и знамето“, сподели преподавателят по „История на културата“ Иван Христов.

„Бяхме приети много радушно, като техни сънародници. Посетихме някои от учебните занятия. Там все още действа „кабинетната система“. Във всяка стая за всеки ученик имаше компютър, на който работеха. Дъската за писане беше заменена от интерактивна дъска. Учебният процес протичаше много спокойно. Запознахме се с начина на обучение, програмата и цялата материална база, с която разполага училището. В някои от кабинетите дори имаше „кът за релакс“, където децата могат да си почиват“, разказа още за преживяното учителят по история Иван Христов.

Екипът на историческата експедиция е посетил и Българския културен център, където провел срещи с личности, съхраняващи българските традиции и история на Болград и до днес.

„Подарихме на библиотеката на Българския културен център двата тома „Стопанското минало на Габрово“ и „Из общественото минало на Габрово“ на д-р Петър Цончев. Занесохме още и двата каталога на РИМ – Габрово за сукайни шевици, които много впечатлиха. Българските традиции в Болград са живи и продължават да съществуват“, добави още Иван Христов.

Със съдействието на домакините са били разгледани още емблематични за Болград места, като „Спасо-преображенския събор“, храма „Свети Николай“, градския парк „Пушкин“, разположен на брега на езерото Ялпуг, паметника на основателя на Болград ген. Инзов и поета Тарас Шевченко.

Иван Христов сподели и любопитен момент от посещението си в храма „Свети Николай Чудотворец“ в Болград. При узнаването, че експедицията е българска свещеникът подарил икона на светеца, която да бъде отнесена и поставена в Националната Априловска гимназия в Габрово.

Според Христов чрез историческата експедиция са поставени основите на осъществяване на културно – образователно партньорство между Болградската гимназия „Георги Сава Раковски“ и Национална Априловска гимназия.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица