Свържи се с нас

Новини

Новата книга „История на Чехия” бе представена в Габрово

Published

on

Под патраножа на председателя на Общинския съвет Валерий Василев от ГЕРБ представиха в Габрово новата книга „История на Чехия”. Това е първото представяне на разработката в страната, което се реализира благодарение на Сдружение „Приятели на Чехия”. Автор на новата история е Ян Рихлик, а съавтор – българинът Владимир Пенчев. Гост на националното събитие в Габрово беше г-н Томаш Хробак, който в момента е изпълняващ мисията на Чехия в България.

Книгата е първия по рода си синтез на чешката история на български език, вкючваща периода от най-старата история до днес. Съдържа и преглед на българо-чешките отношения и развитието на чешката култура.

„Искренно се вълнувам за това събитие. Искам да благодаря на г-н Рихлик, че избра  този град да представи книгата си тук и така да включи Габрово в националния културен календар. Надявам се, че и в бъдеще ще продължим да развиваме нашите културни и социални връзки и ще продължим със събития от такова естество като днешното”, каза председателят на Общинския съвет Валерий Василев, под чийто патронаж се проведе събитието.

Култура

Представят книгата на Марина Ангелова

Published

on

Книгата “Ти можеш…и силата да полетиш“ на Марина Ангелова – основател на “Фондация в помощ на жени, претърпели насилие – ФЛАЙ – първо обичай себе си“, ще бъде представена на 9 декември от 17.00 ч. в Ритуалната зала на Община Габрово.

Форматът на събитието съчетава арт преживяване и дискусия по проблемите поставени от авторката. В 90 страници се преплитат лична изповед с анализ и препоръки от психолог.

Детайлно, образно и в дълбочина е проследено поведението на пострадалата от домашно насилие и насилникът – от друга страна, от друга – специалист анализира сигналите, при които на всеки в обществото трябва да заработи механизъм за отрезняване и вземане на решения.

“Ти можеш…и силата да полетиш“ е книга пътеводител, книга наръчник, който да ви послужи за разпознаване на елементите на цикъла на насилие. Тя е насочена към всички онези, които имат усещането, че няма да се справят, които се чувстват неразбрани, които се срамуват и страхуват. Всички онези, които са се предали и не вярват, че изход има. Всички онези, които се питат “Защо на мен?“ и всички, които в безпътицата се връщат отново и отново при насилника, мислейки че този път ще е различно, пише в предговора към книгата.

Представянето е в периода на 16-те дни активизъм, в които се реализират инициативи във връзка с 25 ноември – Международен ден за елиминиране насилието срещу жени. Изданието е финансирано от Български фонд за жените и Европейски съюз.

Марина Ангелова е родена в Габрово през декември 1982 г. Днес Марина учи и съчетава социални дейности, работи в център за деца и младежи с тежки увреждания и е основател на Фондация в помощ на жени, претърпели насилие F.L.Y. – Първо обичай себе си.

Зареди още

Новини

Отличие за Йоан Велчев от престижния шахматен турнир „Бургас Оупън 2025“

Published

on

13-годишният състезател на ШК „Орловец 1997“ – Габрово, с треньор международен майстор на спорта Йордан Иванов, спечели второ място в своята рейтингова група в шахматния турнир „Бургас Оупън 2025“ по ускорен шахмат.

Той се проведе през уикенда в Бургас и в него взеха участие над 90 шахматисти от цялата страна, сред които гросмайстори и международни майстори.

В съревнование с опитни шахматисти от всякакви възрасти Йоан постигна 5,5 точки, което му отреди второ място и парична награда в рейтинговата група до 1799 ЕЛО.

Йоан стартира от 44-то място в стартовия лист по личен игрови коефициент и се класира на достойното 22-ро място в генералното класиране сред 93-ма опитни шахматисти.

Освен полученото отличие, Йоан повишава и личния си рейтинг с близо 60 точки.

Зареди още

Новини

Още два електробуса ще обслужват линиите до София, Велико Търново и Севлиево

Published

on

Два чисто нови 12-метрови електрически автобуса пристигнаха в базата на „Общински пътнически транспорт“ ЕООД – Габрово, информира Миглена Въгленова, главен експерт в Община Габрово.

Те са произведени специално за града от китайския гигант „Юйтун“ (Yutong) – най-големият производител на автобуси в света. Общата стойност на доставката е 1 859 400 лева с ДДС, а официален доставчик е „Българска автомобилна индустрия“ ЕАД, представител на „Джънджоу Юйтун Бус“.

Новите електробуси ще обслужват натоварени и по-дълги маршрути от общинската и междуселищната транспортна схема, включително линиите към Севлиево, София и Велико Търново. С това Габрово продължава да развива устойчив транспорт, като цели намаляване на вредните емисии, по-тиха градска среда и по-висок комфорт за пътниците.

Всеки от електробусите разполага с 44 седящи места, пространство за хора с намалена подвижност и за детски колички. Те са оборудвани с електродвигател с мощност 350 kW, батерия с капацитет 350 kWh и пробег над 410 км с едно зареждане, което отнема около три часа и половина.

На борда са осигурени климатична система, видеонаблюдение, USB изходи за зареждане и информационна система, както и повдигащ механизъм за улеснен достъп. Електробусите са с шестгодишна гаранция, като поддръжката за първите три години или 150 000 км е включена в цената.

Доставката е част от проекта за екологосъобразна мобилност в общините Габрово и Севлиево, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. Той предвижда общо девет електробуса и седем зарядни станции, както и въвеждане на система за електронно таксуване на пътниците.

Проектът се реализира в партньорство между Община Габрово, Община Севлиево и „Общински пътнически транспорт“ ЕООД, като ще продължи до 22 април 2026 г.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица