Свържи се с нас

Новини

Решават с европроект десетилетни проблеми в музей „Етър“

Реставрират и консервират обекти от музей „Етър“

Published

on

Община Габрово ще разреши проблеми, натрупани през последните десетилетие при функционирането на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“, със средства по Оперативна програма „Региони в растеж“. Много от дейностите на проекта са насочени и към подобряване на ефективността и намаляване на оперативните разходи за съоръженията, както и към подобряване на атрактивността на експозициите и осигуряване на допълнителни експозиционни площи.

Пълно обновяване се предвижда за хотел „Странноприемница” на РЕМО „Етър“, който е създаден през 1981 година. Днес покривът му е напълно компрометиран, а стаите не отговарят на очакванията на съвременните потребители, поради което туристите предпочитат други места за настаняване. Напълно ще се обнови отоплителната система с по-ефективна и екологично чиста. Предвидено е и създаването на конферентен център, който ще осигурява допълнителни приходи.

снимка: РЕМО „Етър“

Благодарение на проекта, ще бъдат реставрирани и консервирани 10 обекти и съоръжения, задвижвани с вода.

С предвидените дейности ще бъдат разрешени и проблемите с паркирането в района на музея, като е предвидено и изграждане на паркинги, които да улеснят достъпа на посетителите до културната институция. Ще бъдат монтирани и много указателни табели в района на музея, в град Габрово и на ключови места по пътищата на страната.

Проектът адресира и дългогодишния проблем с фондохранилищата на музея. В бившето училище на кв. Етъра, което е предоставено за стопанисване на музея, ще бъдат позиционирани фондовете. Съхраняването на културните ценности става в помещения със специален температурен режим и определена влажност. Сградата ще бъде изцяло реновирана, за да се постигнат необходимите параметри. В нея ще се разположат ателие за реставрация и консервация, художествени работилници, а дворът ще стане място изяви на творци от страната и чужбина.

Предвижда се обновяване и оборудване на неизползваните с години керамични пещи, в които някога майсторите на музей „Етър” са създавали своя продукция.

Проектът ще разреши и десетилетния проблем със замърсяването на реката с отпадни води, като ще се монтират малки пречиствателни съоръжения.

С проекта ще се осигури най-накрая и достатъчен брой тоалетни на територията на музея, включително и специализирани за хора със специални нужди и за деца.

Музейният детски център ще бъде изграден наново и съобразен с цялата архитектура на музей „Етър”. Центърът ще се разшири и ще се разнообразят възможностите за работа с деца, за да може днешните малчугани да имат памет за родните традиции.

Проектът ще даде възможност хората с увреждания най-накрая да получат достъп до експозициите в музея. Ще бъдат закупени две електрически колички и ще се монтират съоръжения облекчаващи достъпа.

Проектът предвижда подобряване на осветлението, като се заменят амортизираните луминисцентни лампи, за които липсват консумативи. Предвиденото в проекта художествено осветление е наложително, за да станат видими невидими сега, но интересни и важни обекти от музея. Това от години е практика във водещите музеи на открито в Европа.

снимка: РЕМО „Етър“

Чрез съвременни средства, които няма да нарушат автентичната атмосфера на „Етър”-а, ще бъде представен изчезнал вече занаят. По този начин посетителите на Табаханата ще могат да видят как са обработвани животинските кожи в миналото. И сега в музея се използва добавена реалност, за да се представи един забравен занаят. Обновената, след сериозно проучване Шарланджийска работилница е чудесен пример за това. Няма нито един посетител, който да е дал негативен отзвук за нея, както е истина и повишения интерес към обекта.

Най-голямата сграда в музея – Кръстник Колчовия хан, която днес се използва за административни нужди, ще стане многофункционално пространство с изложбени зали и места за активности на посетителите. Промяната, която се предвижда там, ще позволи в „Етър”-а да бъдат приемани международни изложби, към които има специални изисквания за сигурност и площ. В Кръстник Колчов хан ще се осигури достъп за хора с увреждания, ще бъде създадена и липсващата сега вътрешна връзка между етажите.

И сега сцената на поляната в музея събира многобройна публика по време на организирани от екипа събития. Тя обаче е изработена от вече амортизирани палети и не позволява музей „Етър” да изпълнява пълноценно една от важните си функции – съхраняване на нематериалното културно наследство, каквото е родния фолклор. Затова този проект предвижда създаване на разглобяема сцена, при възможност с места за съблекални на певците и танцьорите, които се изявяват.

Предвидени са и редица дейности, които са насочени към подобряване уменията на персонала и на майсторите-занаятчии.

Реализацията на проекта е от особен интерес за обществеността. Екипът на музей „Етър” за втори път отправя покана към всички заинтересовани – да посетят музея, за да бъдат запознати на място с предвиденото за реализацията чрез този проект. Телефонът, на който може да се направи записване от страна на заинтересованите е +359 88 840 1198. Предвидените посещения са две – в събота, 14 декември, от 13:00 часа и в неделя, 15 декември, от 13:00 часа. Желаещите да се включат ще бъдат очаквани пред входа на хотел „Странноприемница”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Три предприятия от Габровска област с одобрени проекти от „Социална закрила“

Published

on

Три социални предприятия от Габровска област са одобрени за финансиране на проектните им дейности по Компонент 2 „Подкрепа за осъществяването на социалната дейности/или за постигане на социалните цели на социални предприятия, вписани в Регистъра на социалните предприятия“ към Фонд „Социална закрила“.

Това са габровските „Търнава БГ“ за проекта „Зелено възстановяване – природа и нов живот след зависимост“, Сдружение „ТКД Здравец – Габрово“ за проекта „Дигитален достъп – умения и възможности за хора с увреждания“ и „Ресто консулт“ от с. Батошево, Севлиево за проекта „В кухнята на възможностите: кулинарно приобщаване чрез умения и солидарност“.

С подкрепата на Регионален център за социална икономика – Габрово трите социални предприятия кандидатстваха с проектни предложения пред Фонд „Социална закрила“. Чрез тях ще бъдат изградени партньорства, ще се популяризират добри практики за хора от уязвимите групи и ще им се помогне да придобият нови умения за успешна реализация на пазара на труда.

Богата събитийна програма ще бъде част от проектните дейности. В нейното осъществяване ще се включи екипът на Регионален център за социална икономика – Габрово.

Предвидени са три семинара по трите проекта. Основните теми, върху които ще се акцентира са иновации в социалните предприятия, лидерски умения в социалното предприемачество, подходи към различни групи клиенти, социалното предприемачество като фактор за създаване на общности, застъпничество за социалните предприятия.

Ще се разгледат различни видове социални иновации и ще се създаде мрежа за сътрудничество в социалните предприятия. Ще бъдат насърчавани иновативни подходи за решаване на социални проблеми. Ще се представи на участниците в семинарите какво е социално предприемачество и ще се развие у тях разбиране за лична и обществена отговорност. Ще се създадат ключови умения в участниците като емпатия, активно слушане, критическо мислене, креативност, екипна работа, комуникативност и инициативност в социалното предприемачество.

По единия от проектите са предвидени посещения в три успешно функциониращи социални предприятия от България, където екипите ще обменят опит и ще споделят устойчиви модели от тяхната практика. Финансовата подкрепа от Фонд „Социална закрила“ е в размер на 9 900 лв. за всяко от проектните предложения на социалните предприятия от Габровска област. Съфинансирането от кандидата е 10% от общия бюджет на проекта. Дейностите ще се реализират и отчитат до 31 октомври 2025 г.

Зареди още

Новини

Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона

Published

on

За повече средства за спортна инфраструктура, заплащане на възнагражденията на треньорите, съдействие и консултиране при писане на проекти към Министерството на младежта и спорта, увеличаване на часовете по физическо възпитание и създаване на спортно училище, промяна на методиката за отпускане на спортните стипендии – това са част от исканията, които отправиха представителите на спортните клубове и на местната власт към Министъра на младежта и спорта Иван Пешев на провелата се среща в Габрово.

Общински съветници от Севлиево отправиха писмено запитване до министъра и народния представител Михаил Митов за ускорено финансиране за изграждане и поддръжка на спортно-тренировъчни бази в общината.

Председателят на Общински съвет Дряново Тодор Георгиев постави въпроса за подмяната на седалките и на настилките на стадион “Локомотив“.

Председателят на Баскетболен клуб „Зограф“ – Трявна Добринка Манева апелира за изграждане на спортна зала в Община Трявна. Това е единствената община на територията на областта, в която няма подобно съоръжение. Заместник-кметът на Трявна инж. Жасмина Лазарова поясни, че има идеен проект, като местната администрация търси възможности, чрез европейски проекти или държавно финансиране, тъй като бюджетът на Общината е крайно недостатъчен, за да бъде изградена залата по капиталов разход.

Да се върне спортът в училищата призова председателят на Баскетболен клуб “Чардафон“ Иван Господинов.

Министър Пешев поясни, че увеличаването на часовете за физическо възпитание и спорт е трудноосъществимо за територията на цялата страна, тъй като в големите градове спортните бази не са достатъчни за обезпечаване на повече учебни часове.

Зареди още

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица