

Новини
Азбучник на българския хаос: Гангстер
“Бойко Борисов е близък съратник на известни гангстери и е свързан с повече от 30 неразкрити убийства в страната си”, пише в поверителен доклад, написан от американски специалисти и цитиран от авторитетното американско издание “Congressional Quarterly”преди повече от десет години. Следват и други подобни информации, изпратени към САЩ и ЕС американското посолство, други посолства, медии и неправителствени организации. В резултат от всичко това няма никакви последствия. Буда е на власт повече от десетилетие и се гласи да я откара по този начин кой знае докога.
Защо? Отговорът е прост. Политиката на САЩ само на думи е загрижена за демокрацията. Нейната основна грижа е хегемонията на Щатите, материалния интерес на техните представители у нас, на американските корпорации. Приблизително същото е отношението към подобни мрачни типажи и от страна на някои от европейските лидери, като например залитащия Юнкер. Онова, което свързва подобни предпочитания, е единствено интересът. Хора с мрачно минало, какъвто според техните изказвания и проучвания се явява българският премиер, са най-подходящи за подобни цели. Защото лесно се управляват и манипулират.
Ако трябва да перифразираме Дон Корлеоне, съратникът на гангстери продължава да бъде техен приближен завинаги. Както заради общото им минало, така и заради обвързаностите помежду им.
По-интересно е другото. Когато един такъв персонаж управлява държава, на какво започва да прилича управляваната от него държава?
На банда. А как гледа бандата на управлението на държавата? Като на плячка, която й принадлежи по право.
Принадлежат й подземните богатства, енергетиката, магистралите, еврофондовете, парите за здравеопазване, оръжейната промишленост, принадлежи й всичко, включително и оредяващите българи.
В подобна държава отношенията в бизнеса са на основата на силата, а рекетът и изземването на чуждия бизнес е основен метод на работа и управление.
Какви са последствията за една държава, управлявана от банда? Ще изброя само най-важните:
Унищожаване на институциите, като особено важни тук са Парламента, Министерство на вътрешните работи и Съдебната система.
Подкупване и ерозиране на цялостния политически живот в страната и маргинализиране на партийната система като цяло, така и на отделните нейни членове.
Безмилостно ограбване на хората със средства, които биват маскирани като „законни” – такси, налози и други. Поддържане на нивото на бедността до степен на физическо оцеляване, за да няма природо населението необходимата енергия за съпротива.
Назначаване на всички постове на хора, които имат не само партийна принадлежност, но и лоялност към мафиотизираната върхушка. Най-често тези хора не притежават необходимите професионални качества, за да бъдат под нивото на своите благодетели.
Съзнателно прогонване в чужбина на младите и талантливи хора, които са потенциална заплаха за бандата.
Прогонване на чуждите инвеститори, освен ако не са „наши”, за да бъде заграбена цялата държава.
Превръщане на изборите в имитация и маскарад, което демотивира всички нормални избиратели, но вдъхновява участващите в бандата и техните храненици.
Когато бандата вече няма какво да граби, когато е оглозган и последния кокал, държавата бива закрита, а територията продадена.
Автор: Калин Илиев
„Азбучник на българския хаос” представлява поредица от коментари, чиито наименования следват последователността на буквите в българската азбука. Подобен подход има амбицията да очертае максимално широк кръг от теми, като открие техните връзки между буквите, думите и словото през хаоса на Прехода. Другите текстове от поредицата четете ОТТУК.
Източник: Actualno.com.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!


Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.
Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.
Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.
От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.
Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.
След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.
Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.
Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Култура
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето


С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.





Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.


Култура
Габровски талант с първа награда от международен фестивал в Израел


Младата габровска изпълнителка Гала Савчева спечели първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който тази година се проведе онлайн от град Бат Ям, Израел.
Савчева впечатли журито с дълбоко емоционално и автентично изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“, произхождаща от Габровска област и популяризирана от легендата на българския фолклор Борис Машалов.
Изпълнението ѝ бе отличено заради изключителната вокална техника, чувствителността и верността към традиционния стил. Международният фестивал „Българска душа на свята земя“ се утвърди през годините като значимо културно събитие, което обединява български общности по света и популяризира богатото ни фолклорно наследство.
Юбилейното издание през 2025 година събра участници от различни държави, които демонстрираха своите умения и любов към българската традиция.


-
Любопитнопреди 7 дни
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!
-
Кримипреди 7 дни
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой
-
Културапреди 7 дни
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор
-
Любопитнопреди 6 дни
Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)
-
Новинипреди 6 дни
Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона
-
Културапреди 6 дни
Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов
-
Любопитнопреди 6 дни
Детски летен лагер събира в Габрово български деца от Румъния и страната с
-
Новинипреди 5 дни
Нов спортен комплекс в Габрово и още 12 обекта ще получат финансиране