Свържи се с нас

Новини

ПТГ „Д-р Никола Василиади“ със сертификат за активно участие в Европейската седмица на кода

Published

on

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Вече и извън Европейските страни за 7-ми път се организира, провежда и популяризира седмицата на програмирането по името CodeWeek. Първите събития за #CodeWeek2019 са инициирани от Еврокомисаря Мария Габриел още през юни.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Проведени са множество мероприятия из цялата страна и ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово се регистрира и осъществи събития, посветени на програмирането и технологиите.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

На 15 октомври бе проведен открит урок, на тема „Програмирането – забавно и лесно“ с учениците от 8 „б“ клас, специалност “ Приложен програмист“.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

По време на урока учениците от специалността бяха въведени в блоковото програмиране на Scratch, защото дизайнът на средата е опростен и това позволява докато те се забавляват с изображения, звуци и анимация лесно да усвоят принципите на визуалното програмиране.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Научават се на работа в екип, творчество, дееспособност и активност. Урокът бе осъществен от инж. Мария Райкова, старши учител професионална подготовка за специалностите „Системно програмиране“ и „Приложно програмиране“.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“ снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Второто събитие бе под името „Програмирането от нашите класни стаи“, осъществено на 17 октомври.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Идеята бе да се представи разнообразието и приложението на кодирането и технологиите пред по-малките гости от 6-ти и 7-ми клас от основните училища в Габрово и учениците от 8 и 9-ти класове, от специалностите „Компютърна техника и технологии“ и „Приложно програмиране“.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

В актовата зала на учебен корпус 2 на гимназията, инж. Ивелина Недкова приветства гостите и даде думата на Никола Семов и Николай Иванов от 12 „б“ клас, спец. „Системно програмиране“, които представиха своите практически разработки, с които печелят редица награди в областта на ИТ и програмирането.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Зала 207 на учебен корпус 2 на гимназията бе обособена като работна среда за запознаване, демонстриране и практически занимания на участниците и гостите на събитието с различните приложения на компютърната графика: блоково програмиране, обработка на изображения, 3D моделиране и анимация и уеб дизайн.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Работилници с Photoshop, 3D Maya, Scratch & Arduino Uno бяха местата, на които гостите, подпомагани от по-големите, успяха да се докоснат сами до забавната страна на технологиите. Събитието бе организирано от инж. М. Райкова, инж. И. Недкова, инж. М. Селиванова, инж. П. Радева и инж. Е. Илиева.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Учениците от 10 „б“ клас Илияна Пенчева и Стилиян Църов, спец. „Приложен програмист“ и участници в клуба по интереси „Забавно програмиране“, с ръководител – инж. Мария Райкова, показаха на учениците – гости на събитието, как се програмират забавни игри на Scratch. С тяхно съдействие учениците направиха своята първа игра и се забавляваха докато програмират.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Участниците в клуб „Графичен и Уеб дизайн“, с ръководител инж. Елена Илиева, Иван Мухов, Иван Петров и Кристиян Димитров, ученици от 11 „б“ клас, спец. „Системно програмиране“ демонстрираха колко е лесно и забавно с помощта на Photoshop сами да „пребоядисаш“ колата си или пък бързо да преоразмериш картинката си така, че да е подходяща за качване и споделяне в Уеб пространството и какви са етапите, за да си направиш сам Уеб сайт.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Групата за занимания по интереси „Роботика“ към ПТГ “Д-р Никола Василиаиди“, с ръководител инж. Марина Селиванова-Георгиева демонстрира как чрез роботиката е най-подходящо да запознаят учениците с техническите науки, информационните технологии и програмирането.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Учениците се занимават с основни физични и инженерни концепции. Роботиката е невероятен и забавен начин да се предават практически теоретични знания на учениците.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Фокусът на занятията е учене на програмиране и роботика чрез практика. Така се подтикват учениците да мечтаят, да проектират и да създават нови неща чрез кодиране и технологии.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Проявата бе със съдействието на клуба по Роботика към ТУ – Габрово. Клубът по „Компютърна анимация“, с ръководител инж. Паолина Радева, представи методи и средства за триизмерно моделиране, визуализиране и анимиране на създадени от участниците 3D модели.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Учениците от 10 „б“ клас, спец. „Приложно програмиране“, Асен Андонов, Даниел Стоев, Александър Герджиков и Димитър Димов демонстрираха наученото от участието си клуб „3D моделиране и визуализация“ и отговориха на въпросите на гостите и съучениците си.

снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“
снимка: ПТГ „Д-р Никола Василиади“

Интерес предизвикаха приложенията за създаване на компютърни игри и симулиране на процеси.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Три предприятия от Габровска област с одобрени проекти от „Социална закрила“

Published

on

Три социални предприятия от Габровска област са одобрени за финансиране на проектните им дейности по Компонент 2 „Подкрепа за осъществяването на социалната дейности/или за постигане на социалните цели на социални предприятия, вписани в Регистъра на социалните предприятия“ към Фонд „Социална закрила“.

Това са габровските „Търнава БГ“ за проекта „Зелено възстановяване – природа и нов живот след зависимост“, Сдружение „ТКД Здравец – Габрово“ за проекта „Дигитален достъп – умения и възможности за хора с увреждания“ и „Ресто консулт“ от с. Батошево, Севлиево за проекта „В кухнята на възможностите: кулинарно приобщаване чрез умения и солидарност“.

С подкрепата на Регионален център за социална икономика – Габрово трите социални предприятия кандидатстваха с проектни предложения пред Фонд „Социална закрила“. Чрез тях ще бъдат изградени партньорства, ще се популяризират добри практики за хора от уязвимите групи и ще им се помогне да придобият нови умения за успешна реализация на пазара на труда.

Богата събитийна програма ще бъде част от проектните дейности. В нейното осъществяване ще се включи екипът на Регионален център за социална икономика – Габрово.

Предвидени са три семинара по трите проекта. Основните теми, върху които ще се акцентира са иновации в социалните предприятия, лидерски умения в социалното предприемачество, подходи към различни групи клиенти, социалното предприемачество като фактор за създаване на общности, застъпничество за социалните предприятия.

Ще се разгледат различни видове социални иновации и ще се създаде мрежа за сътрудничество в социалните предприятия. Ще бъдат насърчавани иновативни подходи за решаване на социални проблеми. Ще се представи на участниците в семинарите какво е социално предприемачество и ще се развие у тях разбиране за лична и обществена отговорност. Ще се създадат ключови умения в участниците като емпатия, активно слушане, критическо мислене, креативност, екипна работа, комуникативност и инициативност в социалното предприемачество.

По единия от проектите са предвидени посещения в три успешно функциониращи социални предприятия от България, където екипите ще обменят опит и ще споделят устойчиви модели от тяхната практика. Финансовата подкрепа от Фонд „Социална закрила“ е в размер на 9 900 лв. за всяко от проектните предложения на социалните предприятия от Габровска област. Съфинансирането от кандидата е 10% от общия бюджет на проекта. Дейностите ще се реализират и отчитат до 31 октомври 2025 г.

Зареди още

Новини

Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона

Published

on

За повече средства за спортна инфраструктура, заплащане на възнагражденията на треньорите, съдействие и консултиране при писане на проекти към Министерството на младежта и спорта, увеличаване на часовете по физическо възпитание и създаване на спортно училище, промяна на методиката за отпускане на спортните стипендии – това са част от исканията, които отправиха представителите на спортните клубове и на местната власт към Министъра на младежта и спорта Иван Пешев на провелата се среща в Габрово.

Общински съветници от Севлиево отправиха писмено запитване до министъра и народния представител Михаил Митов за ускорено финансиране за изграждане и поддръжка на спортно-тренировъчни бази в общината.

Председателят на Общински съвет Дряново Тодор Георгиев постави въпроса за подмяната на седалките и на настилките на стадион “Локомотив“.

Председателят на Баскетболен клуб „Зограф“ – Трявна Добринка Манева апелира за изграждане на спортна зала в Община Трявна. Това е единствената община на територията на областта, в която няма подобно съоръжение. Заместник-кметът на Трявна инж. Жасмина Лазарова поясни, че има идеен проект, като местната администрация търси възможности, чрез европейски проекти или държавно финансиране, тъй като бюджетът на Общината е крайно недостатъчен, за да бъде изградена залата по капиталов разход.

Да се върне спортът в училищата призова председателят на Баскетболен клуб “Чардафон“ Иван Господинов.

Министър Пешев поясни, че увеличаването на часовете за физическо възпитание и спорт е трудноосъществимо за територията на цялата страна, тъй като в големите градове спортните бази не са достатъчни за обезпечаване на повече учебни часове.

Зареди още

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица