Свържи се с нас

Новини

Гражданите контролират властта и институциите чрез медиите

*Местни избори 2019. Купуването и продаването на гласове е престъпление*

Published

on

Гражданите трябва да знаят, че чрез медиите могат да контролират всяка власт и институция. Липсата на медии разбива обществото. Това коментира кандидатът за кмет на Габрово от Коалиция „БСП за България, АБВ“ Ивелин Николов по време на организираната от него дискусия „Демокрация, медии, журналисти. Свобода и отговорност. Европа, България, Габрово“.

Във форума, провел се на 11 октомври в Ритуалната зала на Общината, участваха Иво Христов, журналист и член на Европейския парламент, народните представители и журналисти Александър Симов и Милко Недялков, Маргарита Стоянова – журналист и кандидат за общински съветник в Габрово, представители на медиите и граждани. В дискусията за свободата на словото и медиите се включиха още кметът на Габрово от 1995 г. до 1999г. Николай Дачев, първият главен редактор на вестник „Габрово Днес” Никола Николов и много други.

снимка: Местна коалиция „БСП за България“

По думите на Ивелин Николов състоянието на медиите в Габрово е незадоволително. Няма обществени медии. Националните медии, с изключение на БТА и БНР, нямат кореспонденти, а гражданите се информират от слухове или социалните мрежи, където информацията е непроверена.

„Като журналист винаги съм се притеснявал, че това, което стига до хората, може да не е вярно. Може да формира фалшиви нагласи. Журналистът има право да има свой коментар и задължение да има своя позиция. Но когато предоставя информация, тя трябва да е истинската и да има критерий коя информация е вярна и коя не“, заяви Ивелин Николов.

Според Иво Христов все повече хора се страхуват да заявяват свободно, че са причастни към опозицията, защото у нас все повече „опозиция“ се приравнява към „конспирация“. Той счита, че това е много характерно за една настъпваща диктатура – ако мислиш различно, значи нещо кроиш, правиш нещо нередно, а скоро и законът те погва.

снимка: Местна коалиция „БСП за България“

„Върнахме се в атмосферата от преди 1989 г.“, смята евродепутатът, според когото преди въпроса за свободата на медиите, трябва да се попита има ли медии, тъй като в повечето градове те са сведени до няколко и едва оцеляват. Той направи паралел от зората на демокрацията у нас, когато имаше изобилие от вестници, телевизии и радиа, и стигна до наши дни, в които медиите са в ръцете на различни олигарси, а над журналистиката е упражняван административен и политически натиск.

По думите му да говориш днес свободно е все по-трудно, а в медиите няма авторитети, защото мненията на професионалния журналист са нивелирани с тези на обикновения медиен трол. „Това, което говори един академик, тежи толкова, колкото казаното от един абдал. Всичко това удавя истината, която не се различава от постистината. Това е удар по журналистиката“, добави евродепутатът.

Според Александър Симов сюжетът в БНР показва ясно, че в България проблемът със свободата на словото става все по-драматичен. „Всеки, занимаващ се с журналистика, вижда как теренът на свободната такава се стеснява все повече. Журналистическата общност е унищожена. Властовият език е станал тотален.“ Темата не подмина и Милко Недялков, заявил, че при случая с БНР властта е предложила елегантната схема на бухалка. Гласът на Габрово в радиоефира, журналистът Маргарита Стоянов подчерта ролята на медиите, чрез които обществото упражнява контрол над институциите и говори за важността на обществените медии.

По време на дискусията бяха споделени възгледи, според които в наши дни няма свобода на мнението, журналистиката у нас е зависима, деградирала и капитулирала. Истината се извращава, а провинциалния журналист е прегазен. В края на дебатите всички се обединиха около убеждението, че трябва да продължим да мислим свободно за по-доброто бъдеще на България.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на Местна коалиция „БСП за България“ (БСП за България, АБВ). Местни избори 2019. Купуването и продаването на гласове е престъпление*

Икономика

От 1 април минималната здравна вноска за безработните става 43,08 лв. месечно

Published

on

От 1 април 2025 г. хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно не по-малко от 43,08 лева.

От първия ден на април е увеличен минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица от 933 на 1077 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така здравноосигурителната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малко от 538,50 лв. и не повече от 4130 лв. месечно.

Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец април 2025 г. трябва да се внесе най-късно до 25 май 2025 г. или първият работен ден. Всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец № 7, припомнят още от приходната агенция. Тя се подава електронно с персонален идентификационен код /ПИК/ на НАП или КЕП, чрез Портала за електронни услуги или в офис на приходната агенция, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски.

Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Прекъснатите здравноосигурителни права се възстановяват, при условие че се заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.

Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП. Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на съответния оператор/. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Тя дава данни за месеците с внесени здравноосигурителни вноски и за времето без данни за здравно осигуряване. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.

Зареди още

Икономика

Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г

Published

on

През 2024 г. заетостта и икономическата активност в област Габрово остават стабилни, показват данни на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“.

Според статистиката, общият брой на заетите лица в региона е 41.9 хиляди. От тях 21.0 хиляди (50.1%) са мъже, а 20.9 хиляди (49.9%) – жени. Общият коефициент на заетост за населението на възраст 15 и повече години е 50.6%, като при мъжете този показател достига 53.9%, а при жените – 47.6%.

Във възрастовата група 15 – 64 години броят на заетите е 40.2 хиляди, а коефициентът на заетост възлиза на 73.8%. По пол този показател се разпределя, както следва: 73.0% за мъжете и 74.6% за жените. Степента на образование също оказва влияние върху заетостта в областта.

През 2024 г. коефициентът на заетост е: 87.7% сред лицата с висше образование, 79.8% сред хората с професионална квалификация, 74.9% сред тези със средно образование, 49.4% сред лицата с основно и по-ниско образование.

Икономически активните лица на възраст 15 – 64 години са 43.1 хиляди, или 79.0% от населението в тази възрастова група. В сравнение с 2023 г. този показател се е увеличил с 0.1 процентни пункта.

Данните са предоставени от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ и са в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и Съвета, който установява обща рамка за европейската статистика на лицата и домакинствата.

Зареди още

Новини

Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът

Published

on

Народният представител Михаил Митов се срещна с жители на габровски села, за да ги информира за предстоящи инфраструктурни проекти, финансирани от държавния бюджет. Средствата са насочени към основен ремонт на улици и подмяна на водопроводи. Част от селата, включени в програмата, са Борики, Враниловци, Жълтеш, Новаковци, Поповци, Райновци, Стоевци и Яворец.

„Създадохме сложно правителство, за да прекъснем порочния кръг от избори и да осигурим нормално функциониране на държавата в полза на хората. Успяхме да приемем бюджет, който предвижда важни инвестиции – като възобновяването на проекта за тунел под Шипка, увеличението на пенсиите спрямо инфлацията и доходите, както и ремонт на улици и водопроводи в Габровска област, включително в селата“, заяви Митов.

Той уточни, че ремонтите няма да започнат незабавно с приемането на бюджета, тъй като е нужно време за провеждане на процедурите по избор на изпълнител, но скоро и поетапно ще започне реализацията им. В селата Враниловци и Яворец, освен уличната рехабилитация, се планира и ремонт на сградите на местните читалища. Такъв ремонт е предвиден и за културните институции в селата Гъбене и Драгановци.

„Поех ангажимент да се срещам с жителите на областта не само по време на избори. Днес съм тук, за да ви информирам лично за важните приоритети и да се запозная с вашите проблеми и нужди, за да търсим решения заедно“, допълни Митов.

Бюджетът предвижда и средства за ремонт на пътя Киевци – Габрово, както и за подобряване на водоснабдяването на група села: Велковци, Кметчета, Лесичарка, Карали, Костенковци, Стойчовци, Драгомани, Тодорчета, Междене, Узуни и Старилковци. Те ще бъдат свързани с вътрешната водопроводна мрежа на Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица