

Култура
Оперативното бюро на Международния панаир на традиционните занаяти заседава
Кметът на Габрово Таня Христова председателства Оперативното бюро на ХVІІ Международен панаир на традиционните занаяти

снимка: Музей „Етър“
Кметът на Габрово Таня Христова председателства заседание на Оперативното бюро на ХVІІ Международен панаир на традиционните занаяти, който се провежда от 6 до 8 септември в музей „Етър”.
Тя призова голямото събитие тази година да бъде на още по-високо ниво, да е вдъхновяващо за младите хора, които да бъдат провокирани да развиват и осъвременяват стари занаяти.
Още в началото Таня Христова изрази своето удовлетворение от сериозното присъствие на представители на сериозни институции в заседанието на Оперативното бюро – Министерство на културата, Община Габрово, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, Нов български университет, Институт по етнология към БАН, Занаятчийска камара.
Директорът на музей „Етър” проф. д-р Светла Димитрова обобщи иновациите, които екипът й предлага за ХVІІ Международен панаир на традиционните занаяти.
Тя изтъкна, че този път участието на майстори ще бъде само със специална покана, отправена от музея. Подбрани са занаятчии със сериозен принос към съхранението на определен занаят. През 2019-та музей „Етър” навършва 55 години от създаването си, което e повод майсторите да бъдат отличени по този начин.
Отчетени са световните тенденции в развитието на занаятите – съчетанието между традициите и разбирането за изкуство в настоящето. Затова утвърдената вече Арт зона и самото Изложение по време на Панаира този път няма да бъдат разделяни. Събирането им подчертава приемствеността във времето и модернизацията на даден занаят.
Майсторската надпревара ще се проведе пред Книгопродавницата в музей „Етър”. Проф. д-р Димитрова подчерта, че мястото е много атрактивно за тази важна панаирна проява, тъй като дава възможност за привличане интереса на основната част от публиката. Точно отсреща ще бъдат разположени участниците в Младежката секция на Майсторската надпревара.
За трети път чрез нея се стимулира приемствеността в занаятчийството, като се привличат ученици от български учебни заведения. В първото издание на Младежката секция бяха включени младежи от гимназията по изкуства в Трявна, през втората – от училището по каменоделство в село Кунино, а през тази година от Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев” в Троян.
1/3 от изложителите през 2019 година са чужденци. Наред с традиционните участници от държави на три континента, особено атрактивни са представителите на Косово, Алжир и Индия.
Важен момент от ХVІІ Международен панаир на традиционните занаяти е включването на представители на творчески градове от мрежата на ЮНЕСКО, част от която е и Габрово.
Винопроизводството като занаят ще бъде представено по време на Панаира. Това ще стане чрез установеното през последните месеци сътрудничество с организаторите на прочутата в Южна България Августиада. Изложителите на вино и храни, подходящи за консумация с вино, ще бъдат разположени по алеята в музея. Там вече се извършва разширение, което да позволи за посетителите и изложителите да има достатъчно пространство.
Светлозар Тодоров, ръководител на отдел „Работа с публики” в музей „Етър” отчете пред Оперативното бюро на Панаира, че ще се включат 34 майстори, в изложбата от миналогодишната Майсторска надпревара по каменоделство ще бъдат представени – по желание на победителя Петър Петров, творби на всички участници. Изложбата ще бъде над Табашката работилница в музея.
Във фолклорната програма, освен български фолклор, публиката ще може да види изпълнители от Литва, Косово и Украйна.
Представителите на Оперативното бюро дискутираха възможността да се създадат условия самата публика да бъде включена в демонстрациите на изработка на изделия на занаятчиите. Препоръчано беше видеоклипът, с който вече се рекламира Панаира, да бъде използван за направа на нови кадри, специално насочени към младежка публика. Отправена бе и препоръка да се насочи вниманието към чуждестранна публика, например румънска, както и да се използват възможностите, които дава рекламата върху билбордове на големите пътни артерии в страната.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство