Свържи се с нас

Новини

„Ако днес на българина му е присъщо да се съмнява и да не вярва, да има поне една необругана, незабравена и тачена светиня – Васил Левски”

Published

on

С цветя и венци, дряновската общественост почете 174-та година от рождението на Апостола на свободата, съобщават от местната администрация. Тържественият ритуал, пред паметника на Васил Левски до Часовниковата кула, бе организиран от Община Дряново и Общински комитет Васил Левски в града.

Възрожденски песни възвестиха началото на честването. Програмата започна със стихотворението „Васил Левски”, представено от 6-годишния Димитър Данков от Целодневна детска градина „Детелина”.

„Делят ни 174 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски и заставайки пред вас, скъпи дряновци, бих искал да ми позволите да използвам словата на друг голям българин, за Дякона. Те са от книгата на Захари Стоянов за „Василъ Левски (Дяконътъ). Черти изъ живота му”, започна словото си кметът на община Дряново д-р Иван Николов.

„…. и ние сме народ, Боже мой, и ние имаме национален егоизъм, человеческо достойнство, което трябва да тържествува над чуждите авторитети, трябва да ни характеризира като народ, а не безсъзнателна, самоунижаваща се тълпа…
Ако мнозина доброжелатели желаят да ни докажат, че ние сме прости смъртни, без минало и без велики хора, то трябва ли българската интелигенция да потвърди тоя горчив факт, трябва ли тя да замижи и да утвърждава, че това е в наш интерес? Време е вече да погледнем наоколо си.
Ако нашите велики мъже не са можали да достигнат величието на европейците, то и в тоя случай не те са криви, а обстоятелствата и средата, които са препятствували на първите, а спомагали на вторите. Смело можем да предположим, че ако на Левски на мястото беше който и да е, то неговият кураж и надеждите му щяха да се разбият още в началото на неравната борба…
Човек, който захваща от „а”, „б”, против когото е всичко — такава смелост, такава вяра в бъдещето!
За да се напише биографията на Васил Левски, значи — да се състави историята на ония български тайни общества, в които участвуваше цялата българска интелигенция, които се наричаха комитети и на които деятелността се захваща от 1870—75 год. Наистина, че Левски умря по-рано, но независимо от всякакви централни и частни комитети, той е работил предварително на своя глава, докато съедини духовете цели пет години (1865—70)…”

Д-р Иван Николов отбеляза, че само преди пет месеца се навършиха 138 години от обесването на Апостола, а учени историци още спорят за подробности от живота и смърт му, и най-вече за това къде е погребан. „Нека, днес оставим на страна всеки спор – както по отношение на битието, житието и кончината на най-великия българин, така и по отношение на съвременните ни препирни, дребнотемие и педантизъм. Нека, склоним глави в знак на осъзната, безмерна и предана признателност пред величието на героя ни. Нека, в сърцата ни възцари радост, така щото ако днес на българина му е присъщо да се съмнява и да не вярва, да има поне една необругана, незабравена и тачена светиня – която не е нищо друго освен личността и делото на Васил Левски”, категоричен бе кметът на община Дряново.

Слово за Апостола произнесе и Георги Цветков – председател на Общински комитет „Васил Левски”, веднага след стихотворението „Левски”, представено от Доротея Терзиева от Целодневна детска градина „Детелина”.

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица