Новини
Кметът на Севлиево поздрави абитуриентите на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“
Четири паралелки завършват тази година ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, а зрелостниците от Випуск‘2019 ще получат книга-албум за Севлиево

снимка: Община Севлиево
Ръководството на Община Севлиево се включи в изпращането на зрелостниците от Випуск 2019 на Професионалната гимназия по механоелектротехника „Ген. Иван Бъчваров“ в Севлиево. На тържеството присъстваха директорът на училището Ани Андреева, кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов, председателят на Общинския съвет Здравка Лалева, Заместник-областният управител на Габровска област Росен Цветков, както и Христофор Лалев и инж. Светла Георгиева от училищното настоятелство на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“.
Кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов поздрави абитуриентите и им пожела да прекрачат в следващата врата на живота с гордо вдигнати глави и да запомнят училището си с най-добри чувства.

снимка: Община Севлиево
„Животът е прекрасен и той е пред вас. Предполагам, че всеки един от вас има много мечти за това как да продължи напред, какъв би могъл да стане и как да се реализира. Ще ви пожелая да мечтаете смело, да си поставяте високи цели, защото всеки от вас може да бъде добър преподавател, мениджър или инженер. Всеки от вас може да стане шампион, стига наистина да го желае и да се бори за това. Животът е прекрасен, но е и борба. И вие трябва да умеете да се борите“, заяви в речта си кметът д-р Иван Иванов.
„Където и да отидете, в страната или чужбина, не забравяйте да се връщате в Севлиево, за да се реализирате в града си. И тук има много възможности за вас. На добър път!“, завърши словото си д-р Иванов и анонсира, че от името на Община Севлиево целият Випуск‘2019 на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ ще получи по една книга-албум за Севлиево, отразяваща богатото му културно-историческо наследство

снимка: Община Севлиево
Поздравления към зрелостниците отправи и председателят на Общинския съвет на Севлиево г-жа Здравка Лалева. „Този ден е добър за вас и за вашите родители, които са вложили много обич и винаги са ви подкрепяли. Те са ви давали и съвети, както и вашите учители. Надявам се те да са успели да ви научат да се борите в живота и това, което е във вашето сърце, нека то да ви води напред. Аз ви желая много успехи и нека това, което всеки е начертал за себе си да бъде най-доброто. А когато сгрешите да имате силата да промените своите грешки“, заяви в речта си Лалева.

снимка: Община Севлиево
Заместник-областният управител на Габровска област Росен Цветков също поздрави абитуриентите: „Днешният ден не е краят на образованието ви. Винаги се опитвайте да се усъвършенствате, да поддържате в добро знание и кондиция уменията си, защото това е едно от най-важните неща за вашата кариера“, припомни Цветков, който е възпитаник именно на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“.
„Първата крачка сте я направили успешно, щом сте кандидатствали в това училище. Това е едно от най-добрите училища в България, а учениците от него са добре подготвени специалисти“, заяви и Христофор Лалев от училищното настоятелство. Той допълни, че чуждестранните инвеститори търсят именно специалисти в ИКТ сектора и машинни инженери, каквито ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ създава. „Вие сте нашето бъдеще, а за да върви напред една държава са ѝ нужни млади и образовани хора“, завърши поздравленията си Лалев. Приветствие към абитуриентите отправи и инж. Светла Георгиева.

снимка: Община Севлиево
По време на церемонията директорът на училището г-жа Андреева направи обръщение към зрелостниците: „Скъпи ученици, вие завършвате един етап от живота си и тръгвате по пътя на своята реализация като граждани, професионалисти и преди всичко като хора. По лицата ви мога да видя, че сте развълнувани, пълни с надежда и в неведение какво ви очаква. Единственият начин да постигнете висоти в живота е да поемете риска, че може да има и неуспехи. Вие сте способни да правите красиви неща. Бъдете твърди, запазете пламъка жив и никога не се предавайте. Човек се учи през целия си живот и всичко, което е научил трябва да го сподели. Той си поставя нови и нови цели и като ги постигне тръгва да гони следващите. Това прави един човек успешен“, заяви в словото си Андреева.

снимка: Община Севлиево
Тя награди и най-дейните ученици от 12-и клас по време на днешното изпращане на випуска.

снимка: Община Севлиево
Четири паралелки завършват тази година ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, а класни ръководители са Силвия Петкова, инж. Дарина Христова, инж. Даниела Димова и Павлина Иванова.

снимка: Община Севлиево
На празничната церемония зрелостниците бяха подготвили и кратки пожелания към своите преподаватели, изпълнени с благодарност към техния труд.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево
Извършена бе и ритуална смяна на знаменната група на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 22-годишен рецидивист бе с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за извършени кражби.
Мъжът с инициали Б.Ш. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода 18.11.2025 г. – 20.01.2026 г. в севлиевска игрална зала и от паркиран лек автомобил в град Габрово при условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, откраднал пари, собственост на двама граждани, общо сумата от 407,79 евро.
С постановление на Районна прокуратура – Габрово Б.Ш. е бил задържан за срок до 72 часа. Обвиняемият е осъждан многократно. По отношение на него има влезли в сила общо 10 присъди, преобладаващата част от които са за престъпления против собствеността. Той вече е търпял наказание лишаване от свобода, като е бил освободен от затвора само 2 месеца преди да извърши отново престъпление.
За престъплението по което Б.Ш е привлечен в качеството на обвиняем е предвидено наказание от 2 до 10 години лишаване от свобода.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Икономика
Дигитални треньори ще подпомагат използването на модел за зрялост на МСП за въвеждане на ИИ

Изкуственият интелект (ИИ) бързо навлиза във всички сфери на нашия живот. Ръководителите на МСП обмислят внедряването на решения, базирани на ИИ, но не са сигурни дали използването на такива решения е подходящо за тяхната фирма.
Каква е готовността на фирмата за въвеждане на ИИ, какви организационни дейности трябва да направи, каква е готовността на персонала – знания, умения, психологически нагласи и съпротиви, колко ще струва и има ли достатъчно ресурси? – това са само част от въпросите, на които моделът за зрялост помага да се намерят отговори.
Моделът за зрялост на МСП за въвеждане на ИИ (моделът за зрялост за ИИ) е разработен в рамките на проекта DIGITAL COACH INTELIGENCE, в който Габровската търговско-промишлена палата е партньор. В проведения семинар в Габрово представители на МСП, на Дигиталния хъб, на регионални и местни власти, както и преподаватели от Техническия университет в Габрово се запознаха с модела за зрялост. Разгледан беше пример за прилагане във фирма в Германия и практически насоки как да се анализират получените резултати от прилагането му от гледна точка на дигиталния треньор. Предвижда се пилотното тестване на модела за зрялост в пет български фирми.
В рамките на проекта се разработват и модули за самообучение на дигиталните треньори в редица направления – ИИ в производството, ИИ в услугите, ИИ и управление на човешките ресурси, Компютърно виждане, ИИ и устойчивостта (разработва се от България) и др. Предвижда се оценка на ролята на учебните фабрики в този процес, както и разработване на учебни модули, които могат да се приложат в средното образование. Водеща организация е Институтът за трудово-правни науки към Рурския университет в Бохум, Германия. Включена е и учебната фабрика към университета. Останалите партньори са университети, търговско-промишлени палати и консултантска фирма от Франция, Унгария, Гърция. Повече – на сайта на проекта.
Проектът се финансира от програма Еразъм+ в рамките на „Партньорства за сътрудничество – Партньорства за сътрудничество в областта на професионалното образование и обучение 2024 от 2024 до 2027 г. Изразените възгледи и мнения са изцяло на автора/авторите и не отразяват непременно позицията на Европейския съюз или на Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито EACEA носят отговорност за тях.
Икономика
Четири фирми пожелаха строителството на крайречната зона до зала Орловец

Четири строителни компании са подали оферти в обществената поръчка за изпълнение на строително-монтажните работи по проекта за обновяване на крайречната зона на река Янтра в Габрово. В процедурата са участвали „АРТСТРОЙ“ ООД, „КОТА-2001″ ООД, „ГЕОСТРОЙ“ АД и „ВЕРТИКАЛ 90″ ЕООД.
Предстои назначената комисия да разгледа и провери подадените документи, след което ще бъде определен изпълнителят. Проектът е сред приоритетните инвестиционни намерения на Община Габрово и е насочен към цялостно преосмисляне на градската среда в прилежащите на реката пространства.
В обхвата на строително-монтажните работи са включени изграждане на нови пешеходни и велосипедни връзки, обновяване на площадното пространство пред спортна зала „Орловец“, оформяне на зони за отдих, спорт и културни дейности, изграждане на екстремна писта за скейтбордове и велосипеди от тип „пъмптрак“, надграждане и изграждане на нови подпорни стени, озеленяване, парково и улично осветление.
Интервенцията обхваща двата бряга на Янтра в участъка между мост „Д-р Никола Василиади“ и мост „Христо Ботев“. В обхвата на обекта е предвидено и изграждане на нов пешеходен мост, за който обществената поръчка тепърва предстои да бъде обявена. Работният проект е изпълнен от проектантско бюро „АРК ПРОЕКТ“ ООД.
Благоустрояването е включено в две концепции за интегрирани териториални инвестиции: „Брегове на съвремието – комплекс от мерки за създаване на зелена, иновативна и приобщаваща градска среда в Габрово и Пловдив“ и „Синергия за нови възможности“. Финансирането се осигурява по две оперативни програми от периода 2021–2027 г. — Програма „Развитие на регионите“ и Програма „Околна среда“.

-
Кримипреди 6 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Културапреди 7 дниСлавейковите празници ще се проведат в средата на юни (Програма)
-
Кримипреди 5 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 6 дниФалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак
-
Кримипреди 7 дниВнимание: Измамници налазиха с нови схеми!
-
Кримипреди 6 дниКриминалисти иззеха два незаконни пистолета и патрони в Габрово
-
Кримипреди 6 дниПредстои пълномащабно учение в Габрово
-
Новинипреди 7 дниКачеството на питейната вода в засегнатите от наводнения райони се нормализира







