Новини
Откриха два мемориални комплекса „Стена на Храбростта“ в Габровско
Откриха мемориални комплекси, в памет на загиналите за Освобождение и Обединение

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
С тържествени ритуали в Плачковци и Трявна в края на миналата седмица бяха открити два мемориални комплекса „Стена на Храбростта“.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
С изграждането на тези паметници жителите на община Трявна отдават почит към загиналите свои предци за освобождението и националното обединение на България. Върху тях изписани имената на героите, загинали за България и родени на територията на общината.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Официалните церемонии започнаха първо от новоизградената „Стена на храбростта“ в Плачковци. Паметникът там е изграден по инициатива на жителите на града, Съюза на военноинвалидните кооперации, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Той има формата на отворена книга, съставена от шест плочи от черен гранит. Върху тях са изписани 121 имена на българските военнослужещи, загинали в шестте войни, в които участва Третата българска държава.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Паметникът е издигнат с безвъзмездния труд на граждани и дарения от „благодеен книжен базар“, организиран от местни патриоти.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
„Българският народ е пазил винаги паметта към онези, които загинаха за свободата на Родината и за обединението на българските земи в една държава. Тяхната саможертва трябва да бъде в сърцата и в умовете ни и трябва така да възпитаваме децата си, за да я има България и в следващите векове.“

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на откриването на мемориалния комплекс в Плачковци.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Той благодари на хората, подели инициативата за тяхното изграждане, на представителите на местната общинска власт, която подпомага нейното реализиране, и на всички родолюбиви българи, дошли в този ден да почетат паметта на загиналите.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Тържествената церемония по откриване на паметните мемориали продължи и в Трявна. Знайните и незнайни тревненски герои от войните бяха увековечени върху големи мраморни плочи, оформящи така наречената „Стена на храбростта“.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
В средата на мемориала за вечни времена ще гори „вечният огън“, в памет на българските военнослужещи, загинали в шестте войни. „Стената на храбростта“ е по идея на Борис Николов – председател на съюза на военноинвалидните кооперации в България и председател на координационния съвет на военно – родолюбивите организации по инициативата „Една детска сълза –една молитва“.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Заедно с кмета на Трявна Дончо Захариев в церемонията, водена от Митрополит Григорий, участваха министърът на отбраната Красимир Каракачанов, народни представители от област Габрово Кристина Сидорова, Иглика Събева и Николай Сираков, Областният управител на Габрово Невена Петкова, Председателят на Общински съвет – Трявна, представители на институции и граждани.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
В Трявна министърът на отбраната припомни пред събралото се множество събития и личности, с които общината изписва славни страници в българската история. „Докато помним своите герои, докато уважаваме своята християнска вяра и своята армия, ние ще бъдем народ и ще имаме държава“, заяви министър Каракачанов.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
На Стените на Храбростта в Плачковци и в Трявна върху плочи от черен гранит са изписани имената на общо 586 български военнослужещи от региона, дали живота си във войните за Освобождение и Национално обединение.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Паметниците са изградени по инициатива на граждани, Съюза на военноинвалидните кооперации и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Мемориалните комплекси бяха открити в навечерието на 143-ата годишнина от избухването на Априлското въстание.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
За тържественото отбелязване на годишнината в Трябва беше проведена тържествена заря – проверка.

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2019 — Gabrovo News. All Rights Reserved
В ритуалите участваха представителни подразделения на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Георги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово

Със заповед на министъра на вътрешните работи Емил Дечев старши комисар Георги Георгиев е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР – Габрово.
Днес, 27 февруари, новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от заместник-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов, информираха от пресцентъра на дирекцията.

Старши комисар Георги Георгиев е роден през 1980 г. в гр. София. Завършил е висше образование в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.
В системата на МВР постъпва през 2001 г., като през годините заема различни ръководни и експертни длъжности в структурите на министерството.

Професионалният му опит е свързан с работа в Столичната дирекция на вътрешните работи и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. До настоящото си назначение изпълнява длъжността началник сектор в 04 Районно управление при СДВР.
Досегашният директор старши комисар Пламен Иванов се връща на длъжността началник на Районно управление – Трявна.

Новини
Съветниците одобриха субсидията за „Янтра“

Общински съвет – Габрово одобри субсидията за ОФК „Янтра“ Габрово и гласува средствата за спортните клубове в общината, информираха от местната общинска администрация.
Наред с подкрепата за спорта, местният парламент прие финансиране за редица социални разходи. Сред тях са: подпомагане на настанени в Регионалния хоспис граждани от Община Габрово; подкрепа за семейства с репродуктивни проблеми; финансова помощ за лица със здравословни затруднения; съдействие за инициативи на местни клубове и организации; еднократна помощ за новородени и осиновени деца; поемане на разходите за погребение на самотни хора без близки и роднини, както и средства за изплащане на стипендии на студенти и медицински специалисти.
Общинските съветници определиха разчетите за отделни бюджетни разходи до приемането на бюджета на Община Габрово за 2026 г. Мярката се налага поради очакванията държавният бюджет да бъде приет едва към средата на годината, което би могло да доведе до забавяне на плащания към определени категории лица и групи за период над шест месеца.

Крими
10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 24 февруари 2026 г., състав на Окръжения съд осъди мъж от Габрово на лишаване от свобода и глоба, за престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества.
Съдът призна подсъдимия габровец, с инициали Й.Й. за виновен в това, че от неустановена дата в началото на месец август 2024 г. до 15 август 2024 г. се сговорил с друго лице да върши на територията на област Габрово престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага.
Й.Й. бе признат за виновен в това, че в периода от 12 до 15 август 2024 г., при условията на продължавано престъпление, в съучастие като съизвършител с друго лице, разпространил, продавайки на служители под прикритие, и държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества в особено големи размери – общо 16 106,58 грама марихуана, на стойност 322 131,60 лева.
За всяко от горепосочените престъпления на Й.Й. бе наложено съответно наказание, като на основание чл. 23, ал. 1 от НК съдът определи на подсъдимия общо наказание в размер на 10 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.
Към посоченото наказание лишаване от свобода бе присъединено и наказание глоба в размер на 50 000 лева (равностойни на 25 564,60 евро). С оглед доказателствата по делото Й.Й. бе оправдан по обвинението за държане с цел разпространение на още 2 841,26 грама коноп марихуана.
Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – В. Търново в 15-дневен срок.
По отношение на другото лице, участвало в престъпния сговор, е одобрено споразумение в отделно съдебно производство.

-
Новинипреди 6 дниПартиите и коалициите в ОбС – Габрово отговориха на ГЕРБ за футбола и спорта
-
Новинипреди 6 дниМестните политици не постигнаха консенсус за състава на РИК – Габрово
-
Любопитнопреди 4 дниИзтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“
-
Кримипреди 6 дниЗаловиха шофьор, каращ на „пиксели“ в Габрово
-
Новинипреди 6 дниЧетири медала спечелиха състезателите на ШК „Орловец 1997“
-
Новинипреди 6 дниВладимир Ангелов застава начело на УС на ОФК „Янтра“
-
Културапреди 6 дниОт младата булка се очаква да е тиха, кротка, скромна, сръчна, работлива и да не противоречи
-
Новинипреди 5 дниСмениха областния управител и на Габрово




