Свържи се с нас

Новини

1300 лева бяха събрани на „Семе българско“ за ин-витро процедура

Д-р Иван Иванов: Кампаниите за ин витро процедура и в подкрепа на незрящите хора са изключително благородни и достойни за този фестивал

Published

on

снимка: Община Севлиево

Благотворителният базар „Шанс за живот“, реализиран в рамките на шестото издание на национален фестивал „Семе българско“, събра 1300 лева в подкрепа на двойка с репродуктивни проблеми от Община Севлиево.

снимка: Община Севлиево

Благодарение на децата от града, които създадоха красиви творби на тема „Цветни детски мечти“ и с подкрепата на партньорите на събитието – фондация „Искам бебе“, фестивалът ще даде шанс на още една севлиевска двойка да се сдобие с най-ценното – дете!

снимка: Община Севлиево

Други 770 лева пък бяха събрани в кампанията „Купи и/или дари книга“, която подкрепя хората със зрителни проблеми от Община Севлиево.

снимка: Община Севлиево

И двете каузи получиха подкрепа от партньорите на фестивала – „Идеал Стандарт – Видима“ АД, които през първия ден на събитието организираха щанд, на който продаваха храна, приготвена от своите служители. Събраните средства – 402 лева – бяха разпределени по равно между двете благотворителни инициативи.

снимка: Община Севлиево

През първия ден фестивала откри кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов и евродепутатът Андрей Новаков. С присъствието си фестивала уважиха областният управител на Габрово Невена Петкова, депутатът от ГЕРБ Иглика Събева, председателят на Общинския съвет в Севлиево Здравка Лалева и Общинското ръководство на Севлиево.

снимка: Община Севлиево

„Изключително съм радостен от факта, че са събрани толкова средства в рамките на фестивала „Семе Българско“, сподели кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов. „И двете кампании – за ин витро процедура и в подкрепа на незрящите хора, са изключително благородни и достойни за фестивал като „Семе Българско“. Ще се радваме, ако благодарение на кампанията се роди още едно дете на Севлиево, дете на фестивала „Семе Българско“, сподели д-р Иванов.

снимка: Община Севлиево

Той припомни, че тази година фестивалът премина под мотото „Да засадиш дърво, да създадеш дом, да отгледаш дете“. „Това са изкони български ценности. Надявам се всеки от вас да успее да намери семенце, което му е най-близко до сърцето и да го покаже на своите деца и внуци. Нека да направим така, че това да се помни“, добави при откриването д-р Иванов.

„Благодаря ви, че сте избрали да останете тук и да работите за България. Защото ако в миналото е трябвало да покажеш, че обичаш държавата с цената на живота си, днес може да го направиш, ако си художник и правиш добри картини, ако си иконописец, земеделец, грънчар или фотограф, който популяризира българските села. Ето защо се прекланям пред това и знам, че вие сте героите на нашето настояще. Радвам се да бъда част от вас и благодаря на кмета на Община Севлиево д-р Иван Иванов“, заяви Андрей Новаков.

снимка: Община Севлиево

И през двата дни на фестивала имаше викторина с призове за гостите на събитието. Редица награди бяха раздадени в томболата, реализирана с подкрепата на фирма „Паралел“ ЕАД. Голямата награда – матрак „Модена“ – грабна Христина Цонкова от Севлиево.

снимка: Община Севлиево

Фестивалът тази година може да се похвали и с още едно постижение. Повече от 16 000 души отпразнуваха Лазаровден и Цветница заедно на фестивала „Семе Българско“ в парк „Казармите“. Гостите се насладиха на богатата музикална програма, в която се включиха близо 1 000 изпълнители.

снимка: Община Севлиево

Шестото издание на фестивал „Семе българско“ събра на едно място пазителите на българското и даде на посетителите шанс да се докоснат до тяхното знание и творчество.

снимка: Община Севлиево

Местните самодейци показаха своя талант, а изпълненията на Илия Луков, Яница и ансамбъл „Тракия“ зарадваха хилядите посетители на събитието и ги подтикнаха да се хванат ръка за ръка в ритмите на българския фолклор.

снимка: Община Севлиево

На Лазаровден и Цветница близо 100 изложители на храни, напитки, семена, цветя, билки, мед, керамични и дървени изделия предложиха на посетителите своите продукти, а повече от 15 читалища, участници в базара „Забравени традиции, живи вкусове“, споделиха свои домашно приготвени храни от продукти, отгледани в селския двор.

Различни сортове зеленчуци и житни култури намериха своя нов дом благодарение на инициативата „Дом за семена“. Включилите се в нея гости на фестивала отнесоха в домовете си семена, за да създадат свои градини с вкусни зеленчуци, а не бяха малко и тези, които дариха – за да дадат възможност на всеки да продължи, съхрани и възроди българските сортове.

снимка: Община Севлиево

Успешно стартира и новата идея на организаторите – създаването на книга – „За мен България е…“ – чиито автори са посетителите на събитието. Десетки хора споделиха какво е България за тях, отправяйки послания за добротворчество и положителна нагласа.

А ателиетата на майсторите тази година дадоха нов и различен поглед как един фестивал може да те пренесе назад във времето и да си спомниш кои са важните неща в живота.

снимка: Община Севлиево

Койно Койнов запозна присъстващите със свещената българска писменост – глаголицата; Анелия Милушева разказа за моминския обичай „кумичене“ и заедно с момите сплетоха върбови венци, в които вплетоха своите мечти.

Мина Варджиева ни върна към времето, когато храната се е приготвяла изцяло в домашни условия и с ръце, приготвяйки за посетителите вкусен български кашкавал. Приятелите на фестивала от задругата „Дар лимец“ пък приготвиха хляб от най-старото жито, познато по българските земи – лимецът.

снимка: Община Севлиево

Гостите от пътуващото читалище „Бащино огнище“ ни пренесоха в отминали времена със своята експозиция, чрез уроците по каба гайда и игрите на тема българска история, фолклор и традиции.

А гостуващите изложби – на родолюбивият фотограф Асен Великов, на участниците в конкурса на тема „Бъди вдъхновението“ на Интеракт клуб – Севлиево и на служителите на „Идеал Стандарт – Видима“ АД – показаха на всички уникалната българската природа, духът, закодиран в народните ни носии и красотата на хората, гордо наричащи себе си българи.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица