Свържи се с нас

Култура

Един от най-добрите реставратори се грижи за ценностите в РИМ–Габрово

Published

on

снимка: РИМ – Габрово

Пушки, саби, револвери–помещението е изпълнено с огнестрелно и хладно оръжие. Стари са, но отлично запазени. Нина Турлакова се грижи за тях. Консервира ги. Тя е един от ценените в България реставратори. Наричат я уникална, когато говорят за професионалните й умения. Родена е в Русия, в град Пенза, на Средна Волга. Там завършва художествено училище, а по-късно и Московския институт по приложни изкуства, специалност „Стъкло“. Омъжва у нас.

Професионалният й път преминава през Стъкларския завод в Сливен, след това е художник по костюмите в Старозагорската опера, а от 2000 г., с няколко годишно прекъсване, е реставратор в Регионален исторически музей–Стара Загора. Реставрира стотици предмети от праистория, античност, средновековие, турско робство, възраждане, дори от съвременността.

снимка: РИМ – Габрово

От няколко години един от най-добрите български реставратори работи и за Регионален исторически музей–Габрово. През последните месеци в работилницата си тук Нина Турлакова реставрира оръжие. Казва, че съхраняваното във фондовете на музея е в много добро състояние и се налага най-често да се вземат мерки за неговото запазване, за консервацията му.

„В момента се занимавам с тази пушка, която е от ХVІІ–ХVІІІ век”, посочва Нина Турлакова едно разкошно оръжие с изключително прецизно изработена украса по приклада и дървените части.
За това оръжие няма много информация. Нито кой майстор го изработва, нито на кого принадлежи. Ясно е, че е на богат човек, като се има предвид вида му.

„По това време – ХVІІ–ХVІІІ век, се правят такива оръжия за заможните хора. Украсата е много специфична – от фин метал, а понякога кост и седеф. Тази инкрустация е много сложна. Металът е изработен специално за пушката. Тънък е като косъм, а с малки чукчета се вкарва в специално легло в самото дърво от приклада. Костта най-вероятно е от едър рогат добитък, не е слонова.”

снимка: РИМ – Габрово

На места украсата липсва. Нина Турлакова казва, че няма как да се повтори тази толкова сложна технология, за да се попълнят местата, където я няма. Но дървените части се обезопасяват от външни фактори. Маслото за дърво не само предпазва един предмет, но го прави и по-красив.
Нина Турлакова съветва хората, които искат да създадат арт-пространство в дома си да се опитат да запазят максимално добре старинния вид на предмета.

Реставраторът се грижи и за хладното оръжие в Регионален исторически музей – Габрово. Вглежда се в дръжките. Красотата им не е изчезнала, но времето все пак е оказало своето влияние. Нина Турлакова обаче успява да подчертае качествата на оръжията, за да може, когато бъдат представени пред публиката тя да ги оцени.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица