Свържи се с нас

Култура

Мирослав Бончев представи в „Етър”-а софтуер за бързо разпространение на информация

Българин, живеещ от 18 години в Англия, представи в „Етър”-а софтуер за бързо разпространение на информация

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Българинът Мирослав Бончев, който от 18 години живее в Англия, разработи софтуер, с който улеснява потребителите да достигат по-бързо до интересуващата ги информация. Музеи, училища, природни паркове, галерии, туристически организации – това са примерни институции, които могат да се възползват.

В средата на януари Мирослав Бончев ще представи софтуера в Париж, където се провежда Панаир за нови идеи за музеи и галерии.

Пред екипа на „ЕМО Етър” Мирослав Бончев показа разработката си, която би била изключително полезна за по-бързото разпространение на динамичната част от информацията, публикувана на новия сайт на музей.

Малка икона се инсталира на работния плот на компютъра. Това става с предоставения от Мирослав Бончев софтуер. Негов собственик става институцията, която иска да разпространява, а потребителите го теглят безплатно от нейния сайт. Снимки, видео, аудио, текст – институцията може да насочи вниманието чрез всеки от тези начини на разпространение на информация.

Сайтът е нещо чудесно, но публикуваното в него е в голям обем и потребителите трябва да отделят време, за да достигнат до това, което ги интересува. С приложението всичко ново или дори цялостни раздели директно стигат до хората. Една галерия, например, може да покаже цялата колекция на даден автор, чиито творби се съхраняват във фонда, а публиката рядко може да ги види в изложба.

Днес софтуерът, разработен от Мирослав Бончев, придобива голямо значение за културните, образователни и бизнес среди. Но всичко започва като идея да се служи на любовта. Мирослав Бончев го разработва, за да могат влюбените, когато имат необходимост, да щракнат върху иконата на работния си плот и да видят изображенията и информацията за обекта на своите чувства. След това разбира, че идеята му може да има и бизнес приложение.

Собственикът може да задава новата информация, която да получи потребителя, благодарение на което се избягва дългото търсене в уеб сайта и се насочва вниманието към някакъв акцент.

снимка: ЕМО „Етър“

Информацията се показва на слайдове, а честотата на смяната се задава от самия потребител. Целта не е да се даде пълната информация, а да се насочи вниманието на потребителите към нея, след което те да отидат на сайта, който я разпространява, за да се запознаят с пълната й версия.

Българинът, който от 18 години живее в Англия, смята, че в страната ни има благоприятни възможности за развитие. Той споделя, че има много предимства човек да направи избор да остане тук. За Англия Мирослав Бончев заминава, за да учи, а не подтикван от икономически мотиви. В Габрово завършва Техническия университет и е убеден, че по негово време образованието, което се дава в това висше училище е на нивото на много от западните. Мирослав Бончев няма намерение да остане в чужбина, а смята да се завърне у нас.

В ЕМО „Етър” се състоя второто представяне на софтуера на Мирослав Бончев пред екип на българска институция. Първото е в Националния политехнически музей, където към идеята му също е проявен голям интерес.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица