Свържи се с нас

Култура

Международна научна конференция „Музеите и училищната история“

Published

on

снимка: НМО – Габрово

Международна научна конференция „Музеите и училищната история“ ще се проведе на 25 и 26 октомври в Националния музей на образованието – Габрово.

Форумът е част от инициативите, по повод 45 години от откриването на Националния музей на образованието – наследник и продължител на създадения през 1905 г. Държавен училищен музей.

Всички събития в програмата на честването преминават под патронажа на Министерството на образованието и науката и носят знака на Европейската година на културното наследство 2018.

Конференцията е второто събитие с международен характер в рамките на 45-годишнината след изложбата „Paths of education in the Slavic world“ с участието на 13 държави, включително България, представена от Националния музей на образованието.

Над 60 представители на академичната общност, музейни и архивни специалисти, педагози от цялата страна са заявили участие във форума.

В работата на конференцията ще се включат представители на сродни музеи от Братислава, Белград и Киев.

Официалното откриване е на 25 октомври в 10.00 часа в актовата зала на Националната Априловска гимназия, след което работата на форума ще продължи по секции в НАГ и залата на НМО.

„Изключителният интерес към темата от страна на музейната и училищната общности, както и високото академично ниво на конференцията ни дават основание да вярваме, че ще осъществим в максимална степен идеята на форума – съобщи директорът на НМО Мая Карагьозова. – Целта е да покажем как се съхранява и представя културното наследство и как се предава на следващите поколения; как това наследство се използва във формалното и неформално образование. Темите на двете направления – „Съхраняване и представяне на образователната и училищната история“ и „Mузейно-училищни практики и образователни програми“ – са неслучайно избрани. От миналата година НМО целенасочено работи за изграждане на национален център „Музейно училище“ като координатор между Музея и Училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на културното наследство в образователния процес. Тази година НМО е включен в националната програма на МОН „Осигуряване на съвременна образователна среда“ като бенефициент в модула „Музеят като образователна среда“. Пред участниците във форума ще демонстрираме възможностите на специализиран образователен софтуер, който ни позволява да подготвяме интерактивни уроци и да споделяме музейно-образователните ресурси с web-базираната платформа mozaBook. В този смисъл резултатите от научната конференция ще са изключително полезни за дейността на НМО като културна и научна организация и специализирано звено към Министерството на образованието и науката за съхранение и развитие на образованието.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица