Свържи се с нас

Култура

Международна научна конференция „Музеите и училищната история“

Published

on

снимка: НМО – Габрово

Международна научна конференция „Музеите и училищната история“ ще се проведе на 25 и 26 октомври в Националния музей на образованието – Габрово.

Форумът е част от инициативите, по повод 45 години от откриването на Националния музей на образованието – наследник и продължител на създадения през 1905 г. Държавен училищен музей.

Всички събития в програмата на честването преминават под патронажа на Министерството на образованието и науката и носят знака на Европейската година на културното наследство 2018.

Конференцията е второто събитие с международен характер в рамките на 45-годишнината след изложбата „Paths of education in the Slavic world“ с участието на 13 държави, включително България, представена от Националния музей на образованието.

Над 60 представители на академичната общност, музейни и архивни специалисти, педагози от цялата страна са заявили участие във форума.

В работата на конференцията ще се включат представители на сродни музеи от Братислава, Белград и Киев.

Официалното откриване е на 25 октомври в 10.00 часа в актовата зала на Националната Априловска гимназия, след което работата на форума ще продължи по секции в НАГ и залата на НМО.

„Изключителният интерес към темата от страна на музейната и училищната общности, както и високото академично ниво на конференцията ни дават основание да вярваме, че ще осъществим в максимална степен идеята на форума – съобщи директорът на НМО Мая Карагьозова. – Целта е да покажем как се съхранява и представя културното наследство и как се предава на следващите поколения; как това наследство се използва във формалното и неформално образование. Темите на двете направления – „Съхраняване и представяне на образователната и училищната история“ и „Mузейно-училищни практики и образователни програми“ – са неслучайно избрани. От миналата година НМО целенасочено работи за изграждане на национален център „Музейно училище“ като координатор между Музея и Училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на културното наследство в образователния процес. Тази година НМО е включен в националната програма на МОН „Осигуряване на съвременна образователна среда“ като бенефициент в модула „Музеят като образователна среда“. Пред участниците във форума ще демонстрираме възможностите на специализиран образователен софтуер, който ни позволява да подготвяме интерактивни уроци и да споделяме музейно-образователните ресурси с web-базираната платформа mozaBook. В този смисъл резултатите от научната конференция ще са изключително полезни за дейността на НМО като културна и научна организация и специализирано звено към Министерството на образованието и науката за съхранение и развитие на образованието.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица