

Култура
Международно издание за бронзовата епоха включи артефакти на РИМ–Габрово

снимка: РИМ – Габрово
Два артефакта от фонда на Регионалния исторически музей – Габрово са включени в сборника „Злато и бронз.
Метали, технологии и междурегионални контакти на територията на Източните Балкани през бронзовата епоха“.
Габровският музей представя каменна брадва от трето хилядолетие преди Христа и пекторал (нагръдник) – златна апликация от късната бронзова епоха, второто хилядолетие преди Христа.
В изданието, което е 600 страници, има изследвания на автори от Австрия, Румъния, България и Сърбия.
Културните ценности, представени в сборника, са над 1000. В него е разгледана цялата проблематика на бронзовата епоха.
Издаден е от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН), а съставители са Стефан Александров, Яна Димитрова, Христо Попов, Барбара Хореш и Кръстю Чукалев.

снимка: РИМ – Габрово
Двуезичният сборник е продукт на две изложби, посветени на богатото културно-историческо наследство от бронзовата епоха на територията на днешна България. Това са изложбите „Първото злато. Ада тепе: най-древният златодобивен рудник в Европа“. Тя е показана през 2017 г. в Музея за история на изкуството във Виена, по международен проект между НАИМ при БАН и Института за ориенталска и европейска археология при Австрийската академия на науките. Втората изложба – „Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха“, е с участието на 28 български музея, показана от края на октомври 2017 в Националния археологически музей с над 600 експоната.
Като автори в този сборник участват над 80 специалисти от редица български и международни научни и музейни институции, както и 30 музеи с археологически културни ценности. Реализацията на тази книга е осъществена благодарение на доброто сътрудничество с партньори от научните институции в Австрия, учени и експерти от университетите и музеите в цялата страна.

снимка: РИМ – Габрово
В книгата се разглежда един недооценен и останал в сянка период, който трае над 2000 години. Показано е, че Източнобалканското пространство е важен кръстопът на култури. Разкрити са постиженията на българската археология, развитието на селищната мрежа – селищни могили, открити и сателитни селища.
От края на ІV хил. Пр. Хр. до към 1 200 г. пр. Хр. е един период на миграции, технологични иновации, начален етап на формиране на тракийския етнос и поява на царската институция в Тракия, влиянието на егейските, анатолийските и среднодунавските култури.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов


На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.
Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.
„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.


Култура
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор


Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.
С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.
Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.



Култура
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново


Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.
Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.
Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.
Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.
Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.


-
Новинипреди 6 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 4 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 4 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 4 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Културапреди 3 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Кримипреди 4 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там
-
Любопитнопреди 3 дни
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!
-
Любопитнопреди 2 дни
Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)