Свържи се с нас

Култура

Първата мултиизмерна градина от типа „Мандала” бе изградена в център „Българка” на ЕМО „Етър”

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Цветелин Петров представи в ЕМО „Етър” принципите на изграждане на градини със специфична геометрична форма, която се нарича „Мандала”. Цветелин Петров е свързан с инициативите „София – музикален процес” и „Багра мандала гардън”.

снимка: ЕМО „Етър“

Първата по рода си мултиизмерна градина от типа „Мандала” бе изградена в център „Българка” на ЕМО „Етър”. В нея са засадени растения, които виреят много добре в Габровския Балкан.

снимка: ЕМО „Етър“

„Има сакрално влияние от растенията, чиято енергийна концентрация носи още по-голяма хармония. Хората, които ползват билките от градината могат да усетят тази хармония и да я пренесат в себе си. Това става дори само с наблюдение. Хармонията е манифестирана чрез човешките интелект и осъзнатост. Ставаме сътворители, тъй като хармонията сама по себе си съществува в природата, а ние се нагаждаме към нея. В градинарството вместо да създаваме квадратни градини с цел продажба, можем да ги превърнем в по-хармонични произведения на изкуството, в една жива картина”, споделя Цветелин Петров.

„Мандала”-та в център „Българка” има четири сектора, които концентрират четирите елемента от четирите посоки: въздух, огън, земя, вода. В средата е етер, който се свързва с центъра на съзнанието. Той се асоциира със съзиданието, затова в средата на „Мандала”-та е сложена роза.

снимка: ЕМО „Етър“

Цветелин Петров обяснява, че това не е само философия. Има възможности енергийната концентрация на този тип градина да бъде измерена. Това става на основата на различни трептения. Водата е с по-солидна структура, въздухът е по-летлив, а огънят е с най-фини вибрации. В растенията те могат да бъдат измерени чрез трептения.

Начинът, по който те въздействат върху организма на човека също може да бъде разгледан чрез елементарна структура. Огънят се свързва с вътрешния импулс, с кръвообращението и метаболизма. Водата с дехидратация. Въздухът с повече концентрация на кислород, а земята е насочена повече към долните сектори на тялото.

Употребата на определени билки подсилва елементите в организма ни, но целта е да се постигне баланс между тях.

снимка: ЕМО „Етър“

„Има древни традиции, които запазват възможностите за диагнози дали някой от тези елементи е в повече или ни липсва. Тибетската, индийската и българската традиции са много характерни в това отношение. Но има и лечители, които веднага могат да разгадаят структурата на човек. Западната традиция е свързана с хороскопите. Идеята на практиките за елементарно структуриране е доколкото е възможно всички тези елементи да бъдат подредени в нас с еднаква сила. Когато е така, етерът се разраства и ги обгръща. За него малко се знае, но това е свързващ елемент във Вселената. Често се определя като „любов” и „завършеност”. Постигането на баланс между елементите може да стане от приемане на различни напитки и храни до приемане на по-фини субстанции – билки, чайове, есенции, аромотерапия.”

снимка: ЕМО „Етър“

Градините от типа „Мандала” въздейства по такъв балансиращ начин и когато човек ежедневно има контакт с билките в нея – това се постига. Цветелин Петров набляга на китайското схващане, че не е нужно да си болен, за да се поддържаш в баланс, в добро здраве. Когато се постигне вътрешната балансираност, тогава тя се отразява в света около нас. Нещата са свързани – отвън навътре и обратно. Не можем да изключим нито един елемент от нашето съществуване – човек, растение, животно или минерал. Дори предметите са живи – една снимка може да донесе емоция и това веднага я одухотворява на едно по-висше ниво.

снимка: ЕМО „Етър“

снимка: ЕМО „Етър“

снимка: ЕМО „Етър“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица