Свържи се с нас

Култура

Иван Иванов: „Семе българско“ ще ви срещне с пазителите на българщината!

Published

on

Националният фестивал „Семе българско“, който се превърна в пазител на всичко българско, тази година ще се проведе на 12 и 13 май в парк „Казармите“ в Севлиево. Организаторите ще изненадат гостите с много нови инициативи и звездни участници на сцената. За пета поредна година Община Севлиево е партньор и съорганизатор. За това, какво ще се случи този път, разказва кметът на Севлиево д-р Иван Иванов.

 – Д-р Иванов, фестивалът „Семе българско“ има един особен чар, който пленява всеки посетител. С какво той е различен?
– „Семе българско“ не е просто един форум, на който се събират средства за подпомагане раждането на едно дете (защото вече имаме родено ин витро бебе). Това не е само едно място, на което повече от 100 изложители представят истинските български вкусове, храни, занаяти и изкуства, не само всичко през двата фестивални дни е посветено на българската музика, на българския фолклор, на българското слово. Фестивалът има съграждащ характер и ние ще покажем как българските традиции продължават чрез хората, които предават на младите уменията и занаята, завещани им от техните деди. Тази година „Семе българско“ поставя въпроса за приемствеността в поколенията, за това какво наследяват от нас децата ни.

– Какво ново да очакваме тази година?
– Поканили сме дърводелеца инж. Валентин Василев, който оставя преуспяващия си бизнес в големия град и идва да живее в едно севлиевско село, в което има повече работа, отколкото време да я свърши. На фестивала с изложбата си ще бъде единственият майстор и реставратор на църковни куполи. Ще ви срещнем с единственият човек в България, който прави гайди, като запазва цялата структура на животното. Не случайно сме поканили Асен Великов, един от най-добрите фотографи в България, чиито снимки, посветени на българското, на фолклора, на шевицата, на красотата, на носията, са любими на стари и млади. Ще видите може би за първи път плетене на изделия от беленица, плъстене на вълна, плетене на дървено бърдо.
На специално организиран кът на занаятите служителите на „Идеал Стандарт-Видима“ ще споделят своите умения. Ще има още много други вълнуващи моменти, които ще Ви изненадат на фестивала, а на сайта www.elmazovi.com/semebalgarsko и на профила във Facebook „Семе българско“ ще намерите къде и кога те ще се случат.

 – Кои участници ще видим на сцената на „Семе българско“?
– В рамките на двата фестивални дни на сцената ще се изявят талантливи деца от Севлиево и региона, както и местните певчески и танцови състави, с които се гордеем и които са завладели не една или две национални и международни сцени. В програмата на фестивала ще се включат и гост-изпълнители. Ансамбъл „Чинари“ ще представи своя спектакъл „Ние, Българите“, а в съботната вечер ще бъдем свидетели на изумителните нестинарски танци. Ще звучат изпълнения на Николай Славеев и любимата на всички българи Деси Добрева.

Очакваме Ви на официалното откриване, на 12 май, в 10:30 ч., когато ще Ви изненадаме приятно с една инициатива, която заедно с организаторите запазваме в тайна.

Заповядайте на фестивала „Семе българско“, за да се срещнете с истинските пазители на българщината, посветили на нея своите умения по един много категоричен начин. Защото ще се съхраним като народ, когато пазим завещаното и го предаваме нататък.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица