Любопитно
ЕМО „Етър“ се включва в конкурса „Баня на годината 2017“
Етнографски музей „Етър“ и победителите в конкурса за преустройство на хотел „Странноприемница“ избират своята идеална хотелска баня

ЕМО „Етър“ и победителите в конкурса за преустройство на хотел „Странноприемница“ избират своята идеална хотелска баня
Етнографски музей на открито „Етър“ и архитектурният колектив, автор на проекта, спечелил първо място в конкурса за преустройство на хотел „Странноприемница“ – арх. Андрей Андреев /Another Studio/, арх. Петя Николова /Another Studio/ и арх. Милена Фетваджиева /Urbanviva architectural studio/ се включват в 14-тото издание на конкурса „Ideal Standard Баня на годината 2017“. Те ще избират съвместно концепция на хотелска баня, която да бъде адаптирана за предстоящата реконструкция на хотел „Станоприемница“ в музея.
Ръководството на ЕМО „Етър“ и проектантите ще се включат в етапа на гласуване на проектите от 8 февруари до 20 февруари, когато заедно с журито ще могат да подберат проект, който концептуално да се доближава до общата визия за обновяване на хотела към музея. От своя страна Ideal Standard ще откупи от дизайнера идейната концепция за хотелска баня, за да бъде адаптирана от проектантите при реализацията на бъдещата реконструкция на музейния комплекс.
В периода на гласуване на журито представители на музея и проектантите ще имат възможност да разгледат подадените за участие в конкурса проекти – технически характеристики, пространствена организация, интериорни решения, използвани материали и продукти на Ideal Standard.
На 15 март на официалната церемония по награждаването на победителите в конкурса „Ideal Standard Баня на годината 2017“ те ще обявят проекта, който ще бъде използван като отправна точка в изработването на техническия проект на банята на хотел „Станоприемница“ към ЕМО „Етър“.
Крайният срок за участие в конкурса „Ideal Standard Баня на годината 2017“ е до 7 февруари 2018 г. В това издание проектите на участниците са на тема „Идеалната хотелска баня“. Категориите са две – „Баня в бизнес хотел“ и „Баня във ваканционен хотел“. Участниците се борят за голямата награда – участие като специален гост на събитията на Ideal Standard по време на Milano Design Week (17 – 22 април, 2018 г.) и посещение на изложението Salone del Mobile Milano.
Гласуването на журито в конкурса е от 8 до 20 февруари 2018 г., а на публиката от 21 февруари до 8 март 2018 г.
На официално събитие на 15-ти март ще бъдат връчени наградите на журито, публиката и специалните призове. Приз Ideal Standard Баня на годината получава проектът, събрал най-много точки след анонимното гласуване на журито за всяка от категориите.
Проектите се приемат на нов сайт – www.thebathroom.bg.
Нови са и критериите, по които ще се оценяват проектите:
1. Постигнат хармоничен и цялостен образ на интериора.
2. Енергоефективни решения за баня чрез продуктите на Ideal Standard.
3. Организация на пространството и ергономичност.
4. Реализуемост и приложимост на проекта.
В 14-тото издание на конкурса „Ideal Standard Баня на годината 2017“ жури ще бъдат: арх. Борислав Игнатов, доц. д-р арх. Мария Давчева, арх. Гергана Милушева, арх. Радина Гешева, арх. Пламен Братков, арх. Пенка Станчева, Иван Гроздев, Георги Дучев, проф. д-р инж. арх. Пеньо Столаров, арх. Ирина Тамбукова, Светослав Тодоров, Красимир Капитанов.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Карнавалът в Габрово превърна сатирата в зрелище без пощада

Смехът и острата сатира отново превзеха улиците на българската столица на хумора. Габрово се превърна в огромна сцена за най-големия и единствен по рода си сатиричен карнавал в страната. Тазгодишното издание премина под провокативното мото „Краят е близо. Да му отпуснем!“, а хиляди жители и гости на града изпълниха централните улици, за да станат част от зрелище, което само Габрово може да сътвори.
В близо двучасовото карнавално шествие преминаха над 70 карнавални картини и десетки гигантски макети, които превърнаха актуалните политически, обществени и международни теми в безпощадно смешни и дръзки образи. Карнавалът не пощади никого – от „БГ Барби и Кен“, които осмиваха политическата сцена като куклен театър, до „Протест по български“, където един самодоволен управник в „Пикапа на властта“ бе изправен срещу гневния глас на улицата. „Удължен бюджет 2026“ превърна финансовата сага на държавата в гигантски пръст, който не е среден, но казва всичко. „Урсула фон дер Либерален“ пък дефилира в розово, с мустак и с реплики, които разсмяха дори най- сериозните европейски гости.
Под сатиричния прожектор попаднаха и усилията на габровската администрация за по- хубава инфраструктура с картината с цветния коментар „Като няма липи – на ви теменужки и прожектори!“ Международни участници от Гърция, Италия и други държави внесоха ритъм, перкусии и зрелищни изпълнения, а училищата от Габрово пресъздадоха карнавалните традиции на Индия, Бразилия, Франция, Испания, Америка и Япония. Вечерната програма събра хиляди на централния площад с концерти, акробатика, визуални ефекти и пиро шоу, превръщайки града в огромна сцена под открито небе.
През целия ден градът бе изпълнен с музика, улични артисти, детски инициативи и фестивална атмосфера. А вечерната програма се превърна в истински спектакъл, въпреки непрестанния дъжд.
За първи път в България гостуваха музикантите от италианския шоу проект IL MARTEDÌ DEL VILLAGGIO, които буквално взривиха публиката с енергия, светлина и звук. Дъждът не успя да спре нито тях, нито хилядите зрители, които останаха до края, за да преживеят грандиозното шоу, въздушните акробатики, визуалните ефекти и традиционното пиро светлинно представление.
Карнавал Габрово отмина и отново доказа, че е повече от празник. Той е огледало, в което обществото се вижда такова, каквото е, но с усмивка. Сатира, която не щади никого. Смях, който лекува всичко. И дух, който прави Габрово единствено по рода си място. Това е Карнавал Габрово. Краят може и да е близо, това никой не знае, но Габрово определено показа, че знае как да му отпусне края.

Любопитно
Севлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето

Ново име с нов вайб, шест града в цялата страна, едни от най-популярните български музикални артисти и специалното участие на световната звезда в социалните мрежи Andrew Wave aka Red Carpet Boy. Това са само част от акцентите в Coca-Cola The Voice Турнето 2026, което стартира на 29 май за първи път от столицата – на паркинга на зала „Арена София“.

Специално за началото на музикалната обиколка тази година в България пристига сензацията в социалните мрежи Andrew Wave aka Red Carpet Boy с близо 30 милиона последователи, който ще бъде част от старта на турнето.

На сцената ще се качат едни от най-популярните български артисти – Криско, Torino & Pashata, Атанас Колев, TITA, Алекс Колев, Tino и FYRE. За силно начало във всеки град ще се погрижат Remi Toin, DJ Theo и Nasi Svej, а Ник Николаев ще добави допълнителна енергия с барабаните си. Активностите в София ще започнат още от 15:00 часа с много изненади и награди. Hype the Vibe е слоганът на тазгодишното издание, с който организаторите представят обновена концепция и още по-силен фокус върху изживяването на публиката.

В центъра ще бъдат феновете, превръщайки турнето в най-голямото събитие на лятото за музика, споделени моменти и емоции. Освен концертната част, Coca-Cola The Voice Турнето 2026 ще предложи и мащабна зона с активности във всяка от локациите – специално създадени пространства, които канят посетителите да станат част от вайба на събитието.

Сред тях са интерактивни фото и видео инсталации, в които феновете могат буквално да „влязат“ в света на Coca-Cola и музиката, зони за танци и много други. Допълнителен акцент ще бъдат специалните бранд изживявания, включително зона за мърч, семплинг пространства и впечатляващ цепелин, който обещава да се превърне в разпознаваем символ на турнето и да създава допълнителна атмосфера във всеки град.

След старта в София Coca-Cola The Voice Турнето 2026 ще премине през Пазарджик – 19 юни, Варна – 15 юли, Бургас – 18 юли, Севлиево – 4 септември. За първи път големият финал ще бъде в Пловдив – на 11 септември. Поредна година в партньорство с Екобулпак турнето е насочено към отговорното и устойчивото провеждане на събития.

Coca-Cola The Voice Турнето продължава да се утвърждава като една от ключовите летни платформи за музика и Gen-Z култура в България, която събира артисти, публика и градове в общо изживяване, изградено от енергия, емоция и свързаност. Създадено през 2010 г. като Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour, то се утвърди като символ на лятното музикално настроение в България.

В продължение на 15 години турнето събира на една сцена утвърдени имена и нови музикални таланти, подкрепя българската музикална сцена и създава жива връзка между артистите и публиката. Повече информация, ексклузивни кадри и новини може да откриете на Facebook страницата на The Voice Radio & TV Bulgaria, както и в Instagram профила The Voice Radio & TV Bulgaria.

Култура
Любо Киров с нов албум и концерт в Габрово на 4 юли

C нов албум, ново видео и класен звук, комбиниран с великолепна лирика, Любо Киров отбелязва следващата голяма стъпка в своята кариера с „Футурофония“. Проектът включва 10 песни, зад всяка от които стои история. Сред тях са няколко колаборации и изненадващи музикални решения, които ще бъдат представени в Габрово на 4 юли от 21.00 часа на сцената на Летния театър.

„Това е албум за красивите неща – за времето, което минава, за хората, които остават, и за музиката, която има смисъл. Прилича на музика, която сякаш не сме чували от години, но звучи като бъдеще. Благодаря ви, че сте с мен в това пътуване“, споделя Любо Киров.

Като водещ сингъл излиза едноименната песен „Футурофония“, за която е изработена специална радио версия, мастерирана в Abbey Road Studios в Лондон, станало синоним на The Beatles и приело музикални икони като Pink Floyd, Amy Winehouse, Radiohead и много други. С албума излиза и официалното видео към едноименната песен, изградено около силен символ – огромна фуния, която е метафора на гласа, нуждата да бъдем чути и да чуваме себе си.
„За мен „Футурофония“ е за избора сами да решаваме какво е днес, защо е днес и кои сме днес, без значение от миналото, трендовете и правилата“, казва Любо Киров. „В този албум има срещи, които за мен са много специални – със Стенли, MONA, както и с авторите Момчил, Александър Петров, Мария Ганева и Петър Анастасов. Три поколения. Различни стилове. Едно звучене.“, добавя той.

Албумът вече е достъпен във всички платформи и може да бъде поръчан на lubokirov.com и musicmall.bg на CD, винил и флаш драйв. Самото име е авторска дума, създадена от артиста, съчетаваща „футуро“ – бъдеще, и „фония“ – звук, глас. Така „Футурофония“ се превръща в концепция, която преминава през цялата година за Любо Киров.

Предстоящото му турне носи същото име и ще срещне публиката с албума на живо на големите летни сцени в 13 града в страната, включвайки и два поредни концерта в Зала 1 на НДК в София.
БИЛЕТИ: https://artvent.bg/event/liubo-kirov-futurofoniia-nacionalno-turne-2026 Медиен партньор на турнето е БГ Радио.
Любо Киров е сила в българската музикална култура. Един от най-значимите и влиятелни артисти в страната. Глас и енергия, които вече 25 години променят облика на музиката в България.

С над 45 номер едно хита, платинени албуми и разпродадени концерти в най- големите зали и сцени, той е символ на безкомпромисно качество и мащаб. Автор на текстове и композитор, чиито песни се превърнаха в саундтрак на хиляди. Артист, който не се побира в рамките на жанрове, стилове и тенденции.
Музиката му е в учебниците, а името му – в историята на българската сцена. Той е единственият музикален артист, който за трета поредна година е сред първите 10 в годишната класация на Forbes „Топ 70 на българските знаменитости“.

-
Икономикапреди 7 дниФермерски пазар в сърцето на Габрово
-
Новинипреди 6 дниКристина Сидорова е новият областен управител на Габрово
-
Кримипреди 6 дниЕдин от биячите, участвал в побоя на ул.“Митко Палаузов“, остава в ареста
-
Новинипреди 7 дниС две купи и с два златни медала се завърна Кристиян Василев
-
Кримипреди 5 дни„Домашен арест“ за единия от побойниците, отговорен за мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Културапреди 6 дниЛюбо Киров с нов албум и концерт в Габрово на 4 юли
-
Любопитнопреди 5 дниСевлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето
-
Новинипреди 6 дниИталианец първи пише в „Ню Йорк Таймс“ за зверствата от Априлското въстание




