

Култура
Маестро Камджалов: Чудесата, магията и вдъхновението са колективни процеси!
През следващата седмица световноизвестният диригент Йордан Камджалов ще гостува в Габрово по покана на Читалище „Будителите – 2017“. На 10-ти декември в Художествената галерия „Христо Цокев“ той ще представи уникалния културен проект „Музикална лаборатория за човека“, а билети се продават във фотостудио „Спринт“, ул.“Радецка“ 24. Йордан Камджалов е първият чужденец, избран единодушно едва на 30-годишна възраст за Генерален музикален директор и Главен диригент на град Хайделберг. Дирижира водещи оркестри в Берлин, Лондон, Цюрих, Лос Анджелис, Токио, Бостън, Лисабон и др. Йордан Камджалов е Академик на Българската академия на науките и изкуствата. Един от тримата най-добри диригенти на своята генерация, избран от Лондонска Филхармония. NASA и Международният център по астрономия (IAU) дават неговото име на астероид през 2014 г. Посланик на българската култура по света – Superbrands International, а през 2014 година поема отговорността да създаде Нов концептуален Културен Проект в лицето на GENESIS ORCHESTRA и Музикална лаборатория за човека. В тази връзка е и краткият ни разговор с маестро Камджалов.
– Кой е Йордан Камджалов – само с три думи?
– Повярвайте, не знам.
– Защо точно в Габрово – Предколедно?
– Защото в Габрово са се случвали много неща, случват се и днес. Габрово е един от най-мощните образователни символи на нашата нация. Към това се добавя и топографския символ. Аз обичам символите. Освен това тук има хора, в които аз вярвам и благодаря от името на целия екип за поканата.
– Къде е ключът?
– Във вярата в доброто.
– Светлина или мрак?
– И двете.
– Къде е провокацията?
– Няма такава.
– Габрово е в центъра на България. Кое стои в центъра на Йордан Камджалов?
– Идеята за Бог, чрез който всички и всичко е едно.
– С няколко думи само, какво ни очаква на 10 декември?
– Един безаналогов, хибриден формат, подготвен и конципиран специално за Габрово, в който ще бъдат представени за първи път на едно място, в един ден, три от форматите на Концептуалната Културна Платформа на фондация „Йордан Камджалов“, функциониращи от години успешно като отделни единици, а именно най-широкия и най-достъпния от тях, наречен България ПЕЕ – Музикална лаборатория за Всички. Среща – разговор с широката общественост – една тотално диалогична форма, в която инициативата и микрофона са в ръцете на публиката. И трето – концептуално най-елитният и експериментален състав, а именно ансамбъла на Музикална лаборатория за Човека. Това са комуникационни културни пътища, които сами по себе си поотделно, дават прекрасни плодове и резултати, но за първи път ще бъдат обединени в Габрово, в едно ново, голямо събитие, с характер на целодневен фестивал, което се надяваме да стане и ежегодна традиция. Очакваме хора от цялата страна. Чудесата, магията и вдъхновението са колективни процеси. Нека да ги сътворяваме заедно.
– Вашето послание за читателите?
– Три разширения към три топ популярни пожелания, които сами по себе си смятам за безумни без надграждане в артикулирането им:
1. Не “бъди себе си”, а “опознай себе си и бъди себе си”
2. Не “направи своите избори”, а “създай истински критерии и направи своя избор”
3. Не “бъди свободен”, а се обречи на нещо велико и го следвай до края.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“